Karadeniz Pet

kusumun kursağinin sol tarafinda ki şişlik

BuBBa

Yeni Üye
kus1.jpg
kus2.jpg
kus4.jpg

kusum 5 6 senedir bizde aldığımızda kusun sol kanadi kirik ve sol ayaği baya hasarliydi. (parmaklarindan birisinin bir kismi kopmus.) neyse

5 6 gün kadar önce bilgisayarin mouseyla oynarken masadan düştü. (yaklaşik 1 metre) daha öncede defalarca düşmüştü. ucamadiği ve ayağinin birisiyle iyi tuttunamadiği için düşüyor. yere düşünce cagirdim avcuma geldi cok heycanliydi ben sakinleştirmeye calişirken bi anda burnundan kan gelmeye başladi. biraz yere koydum. sonra kafesinin sütüne koydum belki su falan içmek ister diye yarim saat 45 dk sonra bi anda avcumun icine düştü kanatlari acik bir şekilde kaldi 2 3 sn ben öldü sandım, bayildi diye tahmin ediyorum.

olay olduktan sonra ertesi gün hic birşey yemedi. bende o zaman fark ettim kursağının yanında şişlik var, daha önceden yem var sanıyordum. bende markete gidip bebek biskuvisi ve meyve puresi aldım mama hazirladim. 2 3 gün mama yapıp şiringa ile besledim.

google dan kursak şişmesi diye aratiğimda kursak mantari olabileceğini ögrendim. kursak mantari olan kuşlar zayiflar demişler kuşum hic bir zaman şişmanlamadi hep zayifti. zaten en sevdiği aktivelerden birisi avcumun içinde uyumak fark ederdim diye tahmin ediyorum. bütün memleketi dolaştim triflucan diye bir ilaç yok ecza depolarina sordurdum onlarda da yok ecza doposunun birinin söylediğine göre üretimi bitmiş bende niosta diye etken maddesi nistatin olan bir ilaç aldım 2 gündür. suyuna kariştiriyorum. agzina damlatmaya caliştim. agzi yüzü ilaç oldu. suan iştahinda bir problem yok yem yiyor. agzina boru soktuğum icin kus bana muhattap olmuyor benimle.

kütahya / simav da yaşiyorum. daha önce kanadi için veteriner e götürdüm. veterinerin kuşla inek arasinda ki farki bildiginden emin değilim. kuş bu biraz kibar ol dimi..
veterinere mecbur kalmadiktan sonra götürmek istemiyorum...

sizce bu ne olabilir. tesekkurler..

Kursak mantarında ağız çevresinde koku,kusma,salyalı kokuluu istifra görülüyor diye biliyorum.Dışkıları nasıl ?

Kursak mantarı değil bu ama lütfen arkadaşlar bilinçsizce ilaç kullanmayın madem sudan verdiniz neden ağızdan vermeye ihtiyaç duydunuz.(İlaçlı suyu verdiyseniz sıkıntı yok.) Nystatin etken maddeli aldığınız ilacı ve kullandığınız dozu söyleyebilir misiniz?

Kursak mantarı değil bu ama lütfen arkadaşlar bilinçsizce ilaç kullanmayın madem sudan verdiniz neden ağızdan vermeye ihtiyaç duydunuz.(İlaçlı suyu verdiyseniz sıkıntı yok.) Nystatin etken maddeli aldığınız ilacı ve kullandığınız dozu söyleyebilir misiniz?
ne olabilir hocam bu, var mi bir öneriniz. agzina damlatabilseydim suyuna vitamin vermeyi düşüyordum. full dolu suluga 5 damla damlattim ilk gün sonra yarim suluğa 3 damla sevmedi tadini. suluğun etrafinda dönüyor :)

ne olabilir hocam bu, var mi bir öneriniz. agzina damlatabilseydim suyuna vitamin vermeyi düşüyordum. full dolu suluga 5 damla damlattim ilk gün sonra yarim suluğa 3 damla sevmedi tadini. suluğun etrafinda dönüyor :)
Tümör gibi geliyor eğer düştükten sonra olduysa kemiği kaymış ola bilir

hocam ilacin adi niosta 100.000 u/ml oral süspansiyon

tesekkurler hocam suluğunu degiştireyim vitamin vereyim, adrian la recai hoca da timör derse cevre illerde veteriner ariyayim burda olduğunu sanmiyorum.
Hocam vitaminin kuşun kendisi toplaması için iyi ola bilir Adrian veya Recai hoca ne derse onu yapın veterinerlik birşey olursa en yakın kuştan anlayan veterinere yönlendirirler sizi

Hocam vitaminin kuşun kendisi toplaması için iyi ola bilir Adrian veya Recai hoca ne derse onu yapın veterinerlik birşey olursa en yakın kuştan anlayan veterinere yönlendirirler sizi
maşallah keyfi cok yerinde tuyleriyle oynuo sade su verdim. vitaminli suyu da sevmiyor. rahat rahat bi su içsin :) laktozsuz kefir hakkinda ne düşünüyorsunuz. probiyotik için vereyim mi daha önce hic vermedim.

maşallah keyfi cok yerinde tuyleriyle oynuo sade su verdim. vitaminli suyu da sevmiyor. rahat rahat bi su içsin :) laktozsuz kefir hakkinda ne düşünüyorsunuz. probiyotik için vereyim mi daha önce hic vermedim.
Abi kuşlar için süt ve süt ürünleri iyi değil imkan varsa probiyotik alın isterseniz kaliteli marka söyleye bilirim

Abi kuşlar için süt ve süt ürünleri iyi değil imkan varsa probiyotik alın isterseniz kaliteli marka söyleye bilirim
süt ürünü olduğu için soruyorum benim 1 tanecik kusum var. mesela siringa ile beslerken benden kaciyor ayni zamanda benden yardim istiyor azgima hortum sokuyorlar diye. cagiriyorum evin bi ucundan bi ucuna koşarak gelio :D (maksat spor yapsın :))

nasıl altayim bilemedim ama insanlar için olan kuşlar için de kullanabilecegimiz probiyotik prebiyotik varsa olabilir.

Geri