Karadeniz Pet

Kuşumun neyi var

szekikarakaya

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum başını sırtınaa gömüp uyuyor 2 gündür, hiç böyle uyumazdı yaklaşık 5 6 aylık,
Ve sürekli tüylerini kabartıyor böyle kabarık şekilde, en arkada uzun tüyü vardı oda gitmiş.

Son zamanlarda aynısını benim kuşum da yaşıyor uzun kuruk tüyünü düşürdü ve naşını arkaya gömüp uyuyor, tüm gün halsiz. Veteriner hekim soğuk algınlığı olduğunu söyledi antibiyotik ve vitamin verdi. Kuşunuzun sesini dinleyin hırıltılı nefes alıyorsa burnu tıkalı gibiyse ve iştahsız ise veterinere götürün brlki antibiyotik kullanması gerekir. Bir de kafesinin etrafını polar benzeri bi örtüyle kapatıp sadece önünü açık bırakmak faydalı olur eğer sorunu soğuk algınlığı ise. Kafesinde dinlensin, düzenli yem yediğinden ve su içtiğinden emin olun zayıflamasın çok çabuk zayıflıyorlar. Geçmiş olsun 🙏

Dışkısında bi değişiklik var mı bahsetmemişsiniz ama eğer kafesin altına bi peçete koyup dışkı görüntüsünü paylaşırsanız belki bilgili üyeler daha iyi yardımcı olabilir.

Son zamanlarda aynısını benim kuşum da yaşıyor uzun kuruk tüyünü düşürdü ve naşını arkaya gömüp uyuyor, tüm gün halsiz. Veteriner hekim soğuk algınlığı olduğunu söyledi antibiyotik ve vitamin verdi. Kuşunuzun sesini dinleyin hırıltılı nefes alıyorsa burnu tıkalı gibiyse ve iştahsız ise veterinere götürün brlki antibiyotik kullanması gerekir. Bir de kafesinin etrafını polar benzeri bi örtüyle kapatıp sadece önünü açık bırakmak faydalı olur eğer sorunu soğuk algınlığı ise. Kafesinde dinlensin, düzenli yem yediğinden ve su içtiğinden emin olun zayıflamasın çok çabuk zayıflıyorlar. Geçmiş olsun 🙏

Dışkısında bi değişiklik var mı bahsetmemişsiniz ama eğer kafesin altına bi peçete koyup dışkı görüntüsünü paylaşırsanız belki bilgili üyeler daha iyi yardımcı olabilir.
Dediğiniz gibi soğuk algınlığı olabilir, vitamini var suyunda çalışıyorum veterinere de gidemiyorum ne yapsam ki

Sıcak tuttuğunuzdan emin olun, düzenli yem tüketmesi ve su içmesi çok önemli, dışkısını da kontrol edin ishal olmasın. Suluğuna taze su koyup iki üç damla limon damlatmak işe yarayabilir. Rahat nefes alamıyorsa kafes tabanına azıcık okaliptüs veya nane yağı damlatmak işe yarayabilir. Bi cezvede su kaynatıp bu yağlardan azıcık içine damlatıp kafesine yakın bi yere yerleştirirseniz onun buharı da rahatlatabilir. En önemlisi iyi beslenmesi ve C vitamini. Kafesinin etrafı mutlaka sarılı olsun, kafesinden pek çıkarmayın dinlenmesi gerek, kuş yetiştiricileri böyle tavsiye ediyorlar. Bunların dışında, bi çay bardağına bir iki diş soyulmuş sarımsak koyup akşama kadar bekletin, akşam o sarımsak brklettiğiniz sudan kuşunuza biraz içirmeyi deneyin. Sarımsağın kendisi kuşlara zararlıdır ama bu şekilde içinde soyulmuş sarımsak bekletilen suları çok öneren var. Kuşlar için doğal antibiyotik gibi diyorlar. Bağışıklığını destekler. Ama tabi bi veteriner hekimin önereceği tedavinin yerini tutamayabilir. Kuşlar çok hassas hayvanlar bir anda durumları kötüleşebiliyor, imkan bulup veterinere götürebilseniz çok daha iyi olur. Kuşunuzu sahiplendiğiniz petshopa da ne yapmalıyım diye sorabilirsiniz onlar doğal olarak veterinerlerden daha deneyimli oluyorlar sizi yönlendirebilirler. Bir de kuşunuzun kafesinin bulunduğu oda 23-24 derecenin altına inmese iyi olur özellikle bugünlerde. İshal falan olursa mutlaka tuzlu karbonatlı limonlu su hazırlayın, bunun adına elektrolit çözelti deniyor, kaybettiği su ve iyonları geri alması için çok önemli yoksa yaşamı tehlikeye girer. Eğer gözleri çapaklanıyorsa tuzlu ılık suyla sabahları hafifçe incitmeden bi silebilirsiniz göz çevresini ki hayvan rahatsız olmasın. Tüy düşürdüğü için A, D3, E, B vitaminleri de önemli. Vitamininizin markası da önemli, ben daha önce düzgün bi marka kullanmadığım için kuşum çok güçsüz düşmüştü, forumda önerilen markaları kullanmaya başladım ve çok hızlı toparlamaya başladı kendini. Benim tavsiyem, kuşunuz zaten 2 gündür halsizmiş, siz bugün de takip edin, toparlanma olmazsa mutlaka muhabbet kuşlarından iyi anlayan bi veterinerle görüşün. Ve forumu da takipte kalın, mutlaya gelişmeleri değişimleri yazın, çok bilgili ve yardımcı olabilecek hocalar var. Geçmiş olsun inşallah çabucak sağlığına kavuşur çok tatlı bi kuşmuş

Bazen kuşlar vitaminli suları içmek istemiyor eğer içmediğini fark ederseniz multivitamini bir damla ağzına damlatabilirsiniz. Hassas teraziniz varsa ağırlığını da ölçmenizi öneririm kilo verirse anlamanız için. Soğuk algınlığı kuşlarda genelde görülüyor çok ciddi bi sorun değil ama özellikle bu dönemde biraz daha özenli ve dikkatli bakılmazsa kilo kaybı yüzünden kuruma olabiliyorlar ya da bağışıklıkları zayıflayınca kursak mantarı vb. hastalıklar patlak verebiliyor maalesef. Benim söyleyebileceklerim bu kadar. Youtube üzerinde de iyi kanallar var bilgi edinebilirsiniz. LEO PETS, ÜNAL VLOG gibi kanalları öneririm ben takip ediyorum, bence bu işten anlıyorlar.

Bazen kuşlar vitaminli suları içmek istemiyor eğer içmediğini fark ederseniz multivitamini bir damla ağzına damlatabilirsiniz. Hassas teraziniz varsa ağırlığını da ölçmenizi öneririm kilo verirse anlamanız için. Soğuk algınlığı kuşlarda genelde görülüyor çok ciddi bi sorun değil ama özellikle bu dönemde biraz daha özenli ve dikkatli bakılmazsa kilo kaybı yüzünden kuruma olabiliyorlar ya da bağışıklıkları zayıflayınca kursak mantarı vb. hastalıklar patlak verebiliyor maalesef. Benim söyleyebileceklerim bu kadar. Youtube üzerinde de iyi kanallar var bilgi edinebilirsiniz. LEO PETS, ÜNAL VLOG gibi kanalları öneririm ben takip ediyorum, bence bu işten anlıyorlar.
Ağzınıza elinize sağlık teşekkür ediyorum. Kuşun fotoğrafına bakınca rahatsızlığı var gibi duruyor mu ceresindeki lekeler nedir acaba

Ağzınıza elinize sağlık teşekkür ediyorum. Kuşun fotoğrafına bakınca rahatsızlığı var gibi duruyor mu ceresindeki lekeler nedir acaba
Kuyruk haricinde tüy dökümü nasıl kuşunuzun? Kafes dibinde ve çevresinde çok fazla tüy var mı?

Geri