Karadeniz Pet

kuşumun parmağı koptu

eceee

Yeni Üye
merhabalar bugün muhabbet kuşumun parmağının koptuğunu fark ettik zaten biraz hasta gibiydi vitamin kullanıyorduk ama parmaklarında sorun olduğunu fark etmemiştik. az önce detaylı bakınca diğer parmağının da şişmiş ve kızarmış olduğunu fark ettim o da kopar mı sizce ne yapmalıyım? tüyleri de sürekli dökülüyor ve çıkmıyor derisi pul pul gibi mantar veya parazit olabilir mi nasıl anlayabilirim ? yardımcı olursanız sevirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37 (2).jpeg
    59.7 KB · Görüntüleme: 66
  • WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37 (1).jpeg
    73 KB · Görüntüleme: 65
  • WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-09 at 01.45.37.jpeg
    76.8 KB · Görüntüleme: 68
İlk öncelikle ayağındaki sorunlar plastik tüneklerden kaynaklanıyor olabilir. Tüyleri dökülmüş yani strese girmiş veya kafesindeki yada dışarı saldığınızda dışarıda olan bir kuş zarar vermiş olabilir. Ayrıca stres ve başka bir kuş da ayaklarındaki sorunların kaynağı olabilir (Belki kendi kendine zarar vermiştir veya yaşlı ve güçlü başka bir kuş parmağını koparmış olabilir.). Odun tüneklere geçmenizi tavsiye ederim ayrıca başka kuşlarla temasa geçmesini de bir süreliğine önleyin. Vitamin takviyesi yapılmalı tüylerin sağlıklı bir şekilde tekrar çıkması için. Ayrıca eğer ki kuşunuzu dışarıya çıkartıp arkasından kovalıyorsanız, avcunuzun içine almaya çalışıyorsanız durun. Ve de bulunduğu ortamda çok fazla ses, akşamları da ışık var ise lütfen yerini değiştiriniz. Ayrıca mantar ve parazitlerle ilgili pek bir bilgim yok.

YAPMANIZ GEREKENLERİN LİSTESİ V

1 Plastik tünekleri odun tüneklerle değiştirin.
2 Bir süre rahatsız etmeyin.
3 Diğer kuşlardan uzak tutun.
4 Vitamin takviyesi yapın. (Petshoplarda bulabilirsiniz. Vitamini aldığınız kişiye nasıl kullanıldığını sorabilir, muhabbet kuşu besleme konusunda tecrübeli birisine sorabilir veya internet den araştırabilirsiniz. Ayrıca her kuşun vitamin ihtiyacı farklıdır ve fazlası zarara yol açabilir.(Örneğin bir Macaw papağınıyla bir muhabbet kuşunun vitamin ihtiyacı farklıdır.))
5 Strese neden olabilecek hareketlerden kaçının. (Ani hareketler, avuca almaya çalışmak vb.)
6 Kuşunuzu gürültülü ortamlardan uzak tutun. (Özelliklede geceleri size önemsiz gibi gelen bir ses onu rahatsız edebilir çünkü her kuşun karakteri farklıdır.)
7 KESİNLİKLE VETERİNERE GÖTÜRÜN.

LÜTFEN İYİLEŞEBİLMESİ İÇİN BİR VETERİNERE BAŞVURUN!!!

Acilen bi kanatlı uzmanına gitmesi gerek

Acilen bi kanatlı uzmanına gitmesi gerek
Dostum ben bilmem kaç satır çözümlerini anlatan bir yanıt verdim. Sen ise 1 cümle "Acilen bi kanatlı uzmanına gitmesi gerek" yazmışsın...
Ben bundan bahsettiğime de eminim. Lütfen bir dahaki sefere bir soruyu cevaplamadan önce daha önceki cevaplara bak :D. Ayrıca bence daha açıklayıcı olabilirsen daha iyi olur çünkü herkes "kanatlı uzmanı" ne demek bilmeyebilir, sadece "Veteriner" diyebilirsin :).

Dostum ben bilmem kaç satır çözümlerini anlatan bir yanıt verdim. Sen ise 1 cümle "Acilen bi kanatlı uzmanına gitmesi gerek" yazmışsın...
Ben bundan bahsettiğime de eminim. Lütfen bir dahaki sefere bir soruyu cevaplamadan önce daha önceki cevaplara bak :D. Ayrıca bence daha açıklayıcı olabilirsen daha iyi olur çünkü herkes "kanatlı uzmanı" ne demek bilmeyebilir, sadece "Veteriner" diyebilirsin :).
Adı üstüne kanatlı uzmanı anlaşılmıcak bi şey yok. Çoğu veterinerler kuştan anlamıyor bu yüzden kanatlı uzmanı diyoruz. Burda yapılması gereken tek şey kanatlı uzmanına gitmek parmağı kopmuş hayvanın. Diğer yazdığınız maddeleri veteriner de söyler. Lütfen kendi yazdıklarınızla ilgilenin istediğim konuya bilgim dahilinde istediğim cevabı verebilirim forum yetkilileri dışında kimse karışamaz.

Adı üstüne kanatlı uzmanı anlaşılmıcak bi şey yok. Çoğu veterinerler kuştan anlamıyor bu yüzden kanatlı uzmanı diyoruz. Burda yapılması gereken tek şey kanatlı uzmanına gitmek parmağı kopmuş hayvanın. Diğer yazdığınız maddeleri veteriner de söyler. Lütfen kendi yazdıklarınızla ilgilenin istediğim konuya bilgim dahilinde istediğim cevabı verebilirim forum yetkilileri dışında kimse karışamaz.
"Diğer yazdığınız maddeleri veteriner de söyler." lütfen yazı yazmadan önce biraz düşünün :). Bu forumun amacı zaten veterinere gitmeden bilgi alabilmek. "Forum yetkilileri dışında kimse karışamaz" demişsiniz, haklısınız ama insanların tartışması kadar doğal bir şey yoktur. Mesela birisi size "Böyle tehlikeli yola göre biraz hızlı sürmüyor musunuz?" dese siz "Benim nasıl sürdüğüme sadece devlet yetkilileri karışabilir!!!" mi dersiniz yoksa insani bir şekilde tartışır mısınız? (Verdiğiniz yanıtlara göre "Benim nasıl sürdüğüme sadece devlet yetkilileri karışabilir!!!" diyeceksiniz büyük ihtimalle😅.)

Geri