Karadeniz Pet

Kuşumun rahimi şişti tuvalet yapamıyor!

erenkv

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar 4 yavrusu olan yuvada yatan dişi muhabbet kuşumun rahiminin şiştiğini farkettim. Ve uzun zamandır tellere rahimini sürtüyordu neden sürttüğünü anlamamıştım meğer dışkı yaparken zorlandığı için yapıyormuş. Videodaki gibi sürtüyor ve uzun ugras sonunda tellere dışkılıyor. Ne yapmalıyım bugün probiyotik verdim.. Lütfen yardım edin arkadaşlar @Melih.S59

Videosu:

veterinere götürseniz daha iyi olacak. ani kuş ölümleri olabiliyor.

Ustalar bakana kadar kuşun anüs bölgesine kulak çöpüyle az bir şey zeytinyağı sürün. Yumurta tıkamış olabilir mi? Nasıl bir şişlik var?

Ustalar bakana kadar kuşun anüs bölgesine kulak çöpüyle az bir şey zeytinyağı sürün. Yumurta tıkamış olabilir mi? Nasıl bir şişlik var?
Videoda biraz gözüküyor hiç ciftleşmediler 4 yavruya bakıyor şuan. Her çıktığında poposunu tellere uzun süre dışkılayana kadar sürtüp dışkılayınca geri içeri giriyor. Tazikli dışkı yapıyor kafesin her yerine dışkı yaptı. Korkup yavrulara bakmaz diye elime alıp bakmıyorumda

Çiftlesmeseler bile kızgınlık yumurtası yapmış olabilir. Tellere tuvalet için çıktığında zeytinyağlı kulak çöpünü sürün poposuna. Yine tellere çıktığında yapabilirseniz şişlik sert mi yumuşak mı anlamaya çalışın. Yavrulara baba bakar mı daha önce deneyiminiz var mı?

Çiftlesmeseler bile kızgınlık yumurtası yapmış olabilir. Tellere tuvalet için çıktığında zeytinyağlı kulak çöpünü sürün poposuna. Yine tellere çıktığında yapabilirseniz şişlik sert mi yumuşak mı anlamaya çalışın. Yavrulara baba bakar mı daha önce deneyiminiz var mı?
Şuana kadar baya bir yavruları oldu (Farklı eş ilede). Dişi olan kocası yardım etmezse yavruya bakmıyor, Erkek olan dişi bakmazsa bakmıyor. Sert mi yumuşak mı diye bakmam için avucuma almam gerekiyor eğer alırsam bazı dişiler korkup bakmıyor ondan korkuyorum. Ne yapmalıyım

Şuana kadar baya bir yavruları oldu (Farklı eş ilede). Dişi olan kocası yardım etmezse yavruya bakmıyor, Erkek olan dişi bakmazsa bakmıyor. Sert mi yumuşak mı diye bakmam için avucuma almam gerekiyor eğer alırsam bazı dişiler korkup bakmıyor ondan korkuyorum. Ne yapmalıyım
Siz şimdilik sadece tellere çıktığında biraz yağ sürüp kuşu rahatlatmaya çalışın. Diğer üyelerde görüş belirtsin ona göre bir uygulama yaparsınız. Elinize alınca yavrulara bakmayı bırakabilir o yüzden durumu riske atmayalım.

Tahminimce kuş yağlandığı için dışkısını rahat yapamıyor, neler yiyor genel olarak? Poposuna zeytinyağı damlatabilirsiniz, yiyorsa marul verin

Tahminimce kuş yağlandığı için dışkısını rahat yapamıyor, neler yiyor genel olarak? Poposuna zeytinyağı damlatabilirsiniz, yiyorsa marul verin
Sadece normal yem veriyorum ve arada yeşillik elma vs. veriyorum. Beni görünce kaçıyor o yüzden zeytinyağı süremiyorum. Avucuma alıp damlatsamda korkup yavruya bakmaz diye ellemiyorum

Siz şimdilik sadece tellere çıktığında biraz yağ sürüp kuşu rahatlatmaya çalışın. Diğer üyelerde görüş belirtsin ona göre bir uygulama yaparsınız. Elinize alınca yavrulara bakmayı bırakabilir o yüzden durumu riske atmayalım.

İnternette yumurta sıkışırsa ölür felan yazıyordu bende korktum eline alıp baktım bir sertlik yoktu yumuşaktı poposu. Zeytinyağı ile masaj ile şişliği çıkarmaya çalıştım bacağıma kocaman dışkı yaptı. Nedir bunun sıkıntısı dışkılayamıyor.(inşallah yavrulara bakar)

Ekli dosyalar

• IMG-20211206-WA0008-min.jpg
    IMG-20211206-WA0008-min.jpg
    135.8 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20211206_203140-min.jpg
    IMG_20211206_203140-min.jpg
    955.6 KB · Görüntüleme: 37
Dişi ile erkeği ayırın erkek bakar yavrulara..

2 saatte bir anüs bölgesine yavaşça masaj yapın, dışkılamasına yardımcı olun. 3 gün de probiyotik verin, bağırsaklarda bir problem olabilir. Enfeksiyon olma ihtimali de var.

2 saatte bir anüs bölgesine yavaşça masaj yapın, dışkılamasına yardımcı olun. 3 gün de probiyotik verin, bağırsaklarda bir problem olabilir. Enfeksiyon olma ihtimali de var.
Teşekkürler. Biraz yalnız bıraktım bakmaya başladılar dişi üstünde yatıyor çok şükür. Bugün zeytinyağı ile masaj yaparken çok korktu. Bu saatten sonra masaj değilde probiyotik versem olur mu? Olmazsa yaparım sıkıntı yok. Birde bende Usnegano'da var. Onun bağırsağa faydalı olduğunu duymuştum onunda vermelimiyim?

Birde röhnfried probiyotiği 100 ml suya 2 pirinç tanesi şeklinde kullanıyordum bir üretici bir çay kaşığı kullanılıyor dedi. Bir çay kaşığı şeklinde kullanıyorum doğru mudur?

Birde röhnfried probiyotiği 100 ml suya 2 pirinç tanesi şeklinde kullanıyordum bir üretici bir çay kaşığı kullanılıyor dedi. Bir çay kaşığı şeklinde kullanıyorum doğru mudur?
Birçay kaşığı çok fazla, 2,2 pirinç tanesi kadar yeterli.. Ara ara masaj yapın muhakkak

Birçay kaşığı çok fazla, 2,2 pirinç tanesi kadar yeterli.. Ara ara masaj yapın muhakkak
Acil yardım bugün aldım elime poposu inmiş ama kursağı kocaman olmuş dişinin herhalde eritemiyor yediklerini yavrularda bakmamış herhalde ondan ne yapmalıyım

Geri