Karadeniz Pet

Kuşumun yaşı, türü ve cinsiyeti?

optik84

Yeni Üye
Erkek ve yavru diyerek aldım, umarım öyledir.
Ele alıştırmak için yapmam gerekenleri de kısaca belirtirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

gözlerinde iris cıkmış kafasındakı cızgılerde yerını beyaz tüylere bırakmaya başlamış 4-5 aylık var bence kuşunuz

kuş yerli erkek opal gri 3.5 aylık gibi yinede eğitilir sorun olmaz

Tahminimce 3-5 ,4 aylık Değiştiricek olursanız 2 aylık kadar bakın daha gagasında siyahlık bulunan eğitime cok yatkın olurlar ama bence değiştirme renk olarak hosuma gitti kusun hayırlısı :)

yaklasık olarak 4 aylık civarında bir erkek kusa sahipsiniz :)

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

2 gün önce aldım, ilk gün herhangi bir ses seda çıkmadı ama bu sabah gürültüsüyle bizi uyandırdı diyebilirim.
Biraz ürkek gibi, ortam değişikliğinden olabilir mi?
Ama çok da duyarlı, en ufak sese tepki gösteriyor ve dikkatle ortamı inceliyor.

Resimlerden de görüldüğü üzere tünek olarak dut ağacını budayıp kafese monte ettim. Kuşların ağaç tünekleri daha çok sevdiğini okumuştum. Yıkama ve deterjanlama yapmadım doğallığı bozulmasın diye ama doğru mu yaptım bilmiyorum?

Ayrıca çok obur bir kuş. Kafeste iki yemlik var ve ikisi de aynı yem. Karışık vermişti kuşçu, acaba tavsiye edeceğiniz kaliteli bir yem çeşidi var mı?

kusunuz yeni ortamına adapte olmaya baslamıs diyebiliriz.
sese ve size karsı duyarlı olması egitime acık bir kus oldugunun göstergesidir.
agac tünek konusunda iyi olanı yapmıssınız bence.
Ben sahsım adına konusayım sarı darı kullanıyorum. ekstra olarak yumurta maması yapıyorum.

Onur Bey, teşekkür ederim.

Kuşumun kafesini sizce ne zaman açmalıyım?
Pet shopcu 3-4 gün müdahele etme, sonra geceden yemlikleri kaldır sabaha kadar aç kalsın daha sonra eline yem al ve kafesin içerisinde ona yedirmeye çalış gibilerinden bilgiler vermişti.
Acaba bu şekilde ele alışabilir mi? Sizce ne kadar doğrudur bu bilgiler?

Şahsi görüsüm ben hiç yemlik çıkartmadım zaten bizim kusta obur 4. gün falan 1 avuc yemle kafesin icine elimi soktum 5 dakika bekledikden sonra çekine çekine yedi ilk defa yavas yavas alıstırdım oyle sonra bir müddet sonra yem bitince falan parmagımı uzattımı elimle birlikte cıkartıyordum kafesten işte suan kafesi acık takılır ama eş aldım yanına :)

Berk kardeşim, teşekkür ederim.
Sanırım her türün kendine has davranışları oluyor kuşlar aleminde, tıpkı insanlar gibi.
Galiba önemli olan sabırla ve birazda inatla bu küçük canlıların ne istediğini kavrayabilmek.

Çok güzel bir rengi var maşallah onların tek istedikleri ilgi :)

Berk kardeşim, teşekkür ederim.
Sanırım her türün kendine has davranışları oluyor kuşlar aleminde, tıpkı insanlar gibi.
Galiba önemli olan sabırla ve birazda inatla bu küçük canlıların ne istediğini kavrayabilmek.

Rica ederim ne demek evet haklısın her türün kendine has davranısları vardır tabi :) birazda sana bağlı yani

Dostum ben kusları ac bırakma taraftarı degilim. Biraz ilgi gösterirseniz zaten size karsı davranısları olumlu yönde olucaktır. elime alıcam diye ac bırakıpta yazık edemem kuscagıza.

Geri