Karadeniz Pet

Kuşumuz sallabaş mı oldu?

Mati

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar. Adım Metin. 1 yıldır muhabbet kuşu besliyorum.

Kuşumuz 1 yaşında dişi. 2 aylıkken aldık. 4. ay başını sallamaya başladı. Genelde kafesteyken ve dışarı çıkmak isterken yapıyor. Bazen yanına yaklaşılınca ilgilenince yapıyor. Dışkısında, uçmasında, yürümesinde, dengesinde, beslenmesinde sorun yok.

Sabahları dışarı çıkmak istediğinde ayaklarını tellere koyuyor ve başını sallıyor. Biz de bunu oyun ya da dışarı çıkmak istediğini belirtiyor diye düşünmüştük. Daha önce sallabaş hastalığının olduğunu duymamıştık.

Sallabaş hakkında virüs ya da bakteri kökenli bir sürü açıklama okudum. Ama her iki durumda da listelenen belirtilerden hiçbiri bizim kuşumuzda yok.

Video:

Bunu sürekli yapmıyor. Kendi haline bırakınca, ilgilenmeyince neredeyse hiç yapmıyor.

Mesela bir odada ışıklar kapalı uyuyor. Odaya girince ve ışığı açınca başını sallayabiliyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Salla baş hastalıklarından anlamam ama tunek cok yukarda ondan rahatsız oluyor belli

Uzman birisine götürseniz veteriner araştırın maşallah güzelmiş aynı dişi bende var.

İlginiz için teşekkürler. Kuş biraz büyük ve kafesin üst kısmını dar yapmışlar. Üst katta tünek daha aşağıya konulamıyor. Ama alt kattaki tüneklerde de aynı hareketi yapıyor. Sanki "beni buradan çıkar" gibi bir hareket.

Sallabaş değil. Tamamen size karşı oyunlar ve şirinlikler yapıyor. Adeta sizinle oynamak istediğini söylüyor bence. Kuşunuzu böyle sağlıkla neşeyle besleyin.

Güvercinlerimden biliyorum bu hastalığı. Sallabaş olan kuş (tabiki hastalığın hangi aşamada olduğuna da bağlı) kafasını hiç düz tutamaz. Hatta yem dahi yiyemez. Sizin kuşunuz sanki sizinle oyun oynamaya çalışıyor gibi.

Benim kusda bu sekildeydi sallabas olmustu. Ama kendi kendine yemek yiyebiliyordu ama az az. Sonuc olarak 7 ay yasata bildim. Kusunuzu elinize alin sicak mi atesi var mi. Sallabas ates sonucu ortaya cikiyormus. Ustalar bilir ama bebe aspirini verseniz.

HTC Desire 816G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herkese iyi akşamlar. Adım Metin. 1 yıldır muhabbet kuşu besliyorum.

Kuşumuz 1 yaşında dişi. 2 aylıkken aldık. 4. ay başını sallamaya başladı. Genelde kafesteyken ve dışarı çıkmak isterken yapıyor. Bazen yanına yaklaşılınca ilgilenince yapıyor. Dışkısında, uçmasında, yürümesinde, dengesinde, beslenmesinde sorun yok.

Sabahları dışarı çıkmak istediğinde ayaklarını tellere koyuyor ve başını sallıyor. Biz de bunu oyun ya da dışarı çıkmak istediğini belirtiyor diye düşünmüştük. Daha önce sallabaş hastalığının olduğunu duymamıştık.

Sallabaş hakkında virüs ya da bakteri kökenli bir sürü açıklama okudum. Ama her iki durumda da listelenen belirtilerden hiçbiri bizim kuşumuzda yok.

Video:

Bunu sürekli yapmıyor. Kendi haline bırakınca, ilgilenmeyince neredeyse hiç yapmıyor.

Mesela bir odada ışıklar kapalı uyuyor. Odaya girince ve ışığı açınca başını sallayabiliyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Erkek muhabbet kusum olmustu baya ugrastim elle besliyodum denge kaybi olusur sizinki masllah iyi uretici bir arkadasa verdim oda iyilestiremedi öldü malesef tunegi asagi indirin cok rahatsiz oldum ben bile oyuncu bir kusa benziyor sallabasi arastirsaniz zaten olmadigini anlarsiniz es alin bebek buyutsun zamanini oyle degerlendirsin

İnternetten bir veteriner buldum. Ankara Çankaya’da bir veteriner. Videoyu gönderdim ve kuşun durumunu yazdım. Cevabı şöyle:

“veba hastalığının sinirsel formu.. zamanla ilerleme gösterecek ve boyun kısmı arkaya doğru dönecektir..getirirseniz tedavisine başlarız..”

Kuş sağlıklı görünüyor. İştahı var, çok güzel uçuyor ve hareketli. Ama hastalığın başlangıç evresi böyle mi oluyor?

İnternetten bir veteriner buldum. Ankara Çankaya’da bir veteriner. Videoyu gönderdim ve kuşun durumunu yazdım. Cevabı şöyle:

“veba hastalığının sinirsel formu.. zamanla ilerleme gösterecek ve boyun kısmı arkaya doğru dönecektir..getirirseniz tedavisine başlarız..”

Kuş sağlıklı görünüyor. İştahı var, çok güzel uçuyor ve hareketli. Ama hastalığın başlangıç evresi böyle mi oluyor?
Kendi kusumun yasadiklarini soyliyeyim tabi aldigim yerde baslangici farkli ise bilemiyorum tunekte duramama yan yatma dengesini sagliyamiyodu asiri cıglik atar gibi bagiriyordu acı seklinde bir gun boyle devam etti dengeyi pek sagliyamadi elle besledim hep bir telas hali olur kendi etrafinda donerdi insallah oyle birsey yasamazsiniz

Cevaplar ve alaka için sağolun. Kuşun ağzından örnek alındı, labortuvar sonuçlarına göre tedaviye geçilecek.
Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için durumun gidişatını yazarım.

Geri