Karadeniz Pet

Kuşun Gagası Çıktı / Koptu

kusseven

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar. CİDDİ bir durum söz konusu. Siz hayvanseverlerden yardım istiyorum.

Muhabbet kuşu sahibiyim. Olay bu cuma gerçekleşti. Kuşun üst gagası, Cerenin (kuşa göre) sol alttaki gaga tarafı yerinden çıktı ayrıldı, diğer tarafı ise duruyor. Gaga öne doğru açık bir şekilde kaldı, şekil olarak yamuk duruyor. Gaganın çıktığı yer kan oldu, doğal olarak ağız içine de kan geldi. Veterinere gittiğimde pek ilgilenmedi ve çok da bilgi sahibi değildi. Gaganın çekilmesi durumunda kan kaybı oluşabileceğini ve kuşun gagasının kendiliğinden düşüp, zamanla yerinden yeniden bir gaga çıkabileceğini söyledi fakat kendisi de pek emin değil gibi.

Petshopta çalışan, kuşlar hakkında deneyimi olan birisi, gaganın ayrıldığı yere Terramycin sürerek hafif bir baskı ile gagayı yerine oturtmaya çalıştı. Şırınga ile kursağa mama verdi. Gaganın bir umutla eski yerine kaynayabileceğini söyledi. Bir süre orada bakımı yapılacak.

Kuşun durumu nasıl? Yeni bir gaga çıkabilir mi veya şuanki gaga eski yerine kaynaşabilir mi? Nasıl bir müdahale edilmesi gerekir? Besleme şekli ve alışkanlığı nasıl olmalıdır? Bu durum hayati bir risk taşıyor mu?

Lütfen bu konu hakkında neler yapılabilir, nasıl bir çözüm bulunur öğrenmek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20190823_123322.jpg
    20190823_123322.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 408
  • 20190823_123326.jpg
    20190823_123326.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 389
  • 20190823_123329.jpg
    20190823_123329.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 370
  • 20190823_123334.jpg
    20190823_123334.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 350
  • 20190823_123417.jpg
    20190823_123417.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 381
Kuşun gagası çok zayıfmış belliki. Petshopçu doğru yapmış yerine oturtmakla, inşaallah kaynar ama zor gibi bilemiyorum.

Bu süreçte kalsiyum takviyesi şart, gaganın kuvvetlenmesi için, kaynaması için veya yeniden çıkması için. Bir tane CALCIMAX-D3 suda eriyen tablet vitamin al. Hem kalsiyum, hemde d3 vitaminidir (d3 iskelet yapısı için önemli bir vitamindir). Bir tabletin 10'da 1'ini koparıp tam dolu sulukta eritip kullanılır ve her gün tazelenir.

Ve gaganın etrafına batikon sürmek gerekir enfeksiyon kapmaması için.

Bu halde sanırım yemde kıramayabilir. O yüzden şırınga mamasıyla beslenmesi lazım iyileşene kadar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Diğer arkadaşlarda yorum yapıcaktır.

Kuşun gagası çok zayıfmış belliki. Petshopçu doğru yapmış yerine oturtmakla, inşaallah kaynar ama zor gibi bilemiyorum.

Bu süreçte kalsiyum takviyesi şart, gaganın kuvvetlenmesi için, kaynaması için veya yeniden çıkması için. Bir tane CALCIMAX-D3 suda eriyen tablet vitamin al. Hem kalsiyum, hemde d3 vitaminidir (d3 iskelet yapısı için önemli bir vitamindir). Bir tabletin 10'da 1'ini koparıp tam dolu sulukta eritip kullanılır ve her gün tazelenir.

Ve gaganın etrafına batikon sürmek gerekir enfeksiyon kapmaması için.

Bu halde sanırım yemde kıramayabilir. O yüzden şırınga mamasıyla beslenmesi lazım iyileşene kadar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Diğer arkadaşlarda yorum yapıcaktır.

Gaganın sizce yeniden çıkma gibi bir durumu var mı? Daha önce kuşlarla ilgili bir deneyimim olmadığı için gaga konusunu bilmiyorum. İlginç bir durum var ki gaganın bir tarafı sağlam iken diğer tarafı ise komple çıktı. Dediğiniz gibi yem kıramıyor çünkü sanırım ağrısı var ve bir kısmı yerinden çıktığı için işlevini kaybetti.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Gaganın sizce yeniden çıkma gibi bir durumu var mı? Daha önce kuşlarla ilgili bir deneyimim olmadığı için gaga konusunu bilmiyorum. İlginç bir durum var ki gaganın bir tarafı sağlam iken diğer tarafı ise komple çıktı. Dediğiniz gibi yem kıramıyor çünkü sanırım ağrısı var ve bir kısmı yerinden çıktığı için işlevini kaybetti.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Ne demek kardeşim rica ederim.

Gaganın yeniden çıkma durumu var bence, çünkü gaga uzayan birşey. Bu yüzden kuşlar sürekli gagalarını törpüleme ihtiyacı hissederler. Hatta çok uzadığı zaman kuş sahipleride gaganın ucundan kısaltırlar.

Ama bu süreçte sabırlı olmalısın. Ve kuşun gagası uzayana kadar şırıngayla beslemelisin.

Ve dediğim vitamini mutlaka kullan çok önemli.

Ne demek kardeşim rica ederim.

Gaganın yeniden çıkma durumu var bence, çünkü gaga uzayan birşey. Bu yüzden kuşlar sürekli gagalarını törpüleme ihtiyacı hissederler. Hatta çok uzadığı zaman kuş sahipleride gaganın ucundan kısaltırlar.

Ama bu süreçte sabırlı olmalısın. Ve kuşun gagası uzayana kadar şırıngayla beslemelisin.

Ve dediğim vitamini mutlaka kullan çok önemli.

Gaga yerinden hepten çıkınca, hiç umut yok sandım. Çok üzülmüştüm. İçimi rahatlattınız. Elimden geleni yapmaya çalışacağım çok sağ olun.

Gagadaki hücreler kendini yenileyen yapıya mı sahipler bunu bilmiyorum. Uzayacağını düşünüyorum ben. Tavsiyelere uyarsanız, vitaminini kalsiyumunu eksik etmezseniz, şu aşamada beslenmesinde kabuksuz yem gibi yumuşak besinleri tercih ederseniz iyi edersiniz.

nasıl olduğunu biliyormusunuz. kafes tellerini mi ısırdı

Benim görüşüm yeniden çıkmayacağı yönünde bence kaka kökünden çekilirse yeniden çıkmayabilir Bu yüzden kaynaştırması iyi olmuş...

Geçmiş olsun kardeşim
Allah acil şifalar versin.

nasıl olduğunu biliyormusunuz. kafes tellerini mi ısırdı

Vantilatörün dışındaki ince çubukların arasına sıkıştı, kurtarmaya gittiğimde ise ani hareketler yaparak kendisi sıkıştığı yerden çıktı. Kaçtığında ise bu haldeydi. Sanırım ani hareketlerden dolayı böyle bir durum oluştu

Benim görüşüm yeniden çıkmayacağı yönünde bence kaka kökünden çekilirse yeniden çıkmayabilir Bu yüzden kaynaştırması iyi olmuş...

Geçmiş olsun kardeşim
Allah acil şifalar versin.

Kendi kendine kaynaşır mı zamanla bilmiyorum. Gagası eğer çıkarsa en azından ağız bölgesi açık olacağı için, şırınga ile mama takviyesi yapabilirim ya da kendisine taze olarak yaş mama hazırlığı yaparım diye düşündüm. Duanız için teşekkür ederim Allah razı olsun.

Kendi kendine kaynaşır mı zamanla bilmiyorum. Gagası eğer çıkarsa en azından ağız bölgesi açık olacağı için, şırınga ile mama takviyesi yapabilirim ya da kendisine taze olarak yaş mama hazırlığı yaparım diye düşündüm. Duanız için teşekkür ederim Allah razı olsun.
Bilemiyorum bir süre beklemekte fayda var ayrıca fiziksel rahatsızlıklarda petshoplara güveniyorum çünkü onlar bu tip durumlarla sürekli karşılaşıyorlar bana sattıkları bir kuşun tırnakları kopmuştu yani onların elindeyken kopmuş ve bana öyle satmışlar ama kuş Bana geldiğinde oldukça sağlıklıydı ve tırnağı olmasa bile ölmemişti. ama hastalık durumlarında petshoplara kesinlikle güvenmem.

Bilemiyorum bir süre beklemekte fayda var ayrıca fiziksel rahatsızlıklarda petshoplara güveniyorum çünkü onlar bu tip durumlarla sürekli karşılaşıyorlar bana sattıkları bir kuşun tırnakları kopmuştu yani onların elindeyken kopmuş ve bana öyle satmışlar ama kuş Bana geldiğinde oldukça sağlıklıydı ve tırnağı olmasa bile ölmemişti. ama hastalık durumlarında petshoplara kesinlikle güvenmem.

Kuşunuzun sağlıklı olmasına sevindim. Sağ olsun kuş konusunda deneyimli ve merhametli bir petshop çalışanı, geçici olarak kuşun bakımını üstlendi. Gaga çevresine bakım yapıyor ve kursağa şırınga basıyor. İçim şuan için rahat. Kuşun kendisini toparlamasını bekliyorum, bu sürede de olumlu bir gelişme için dua ediyorum. Konu ile ilgilendiğiniz için sağ olun

Bilemiyorum bir süre beklemekte fayda var ayrıca fiziksel rahatsızlıklarda petshoplara güveniyorum çünkü onlar bu tip durumlarla sürekli karşılaşıyorlar, ama hastalık durumlarında petshoplara kesinlikle güvenmem.

Petshopmu daha iyi anlar yoksa veterinermi daha iyi anlar, kişiden kişiye değişir.

Ne veterinerler var, hani hiç dokunmasalar kuşlara daha iyi. Ellerine sağlam gelen kuş hasta çıkar.

Bazı petshoplar veya üreticiler de artık veterinerlerden daha çok uzmanlaşmış kuş hastalıkları hakkında.

Bazılarıda ister petshop olsun, ister veteriner olsun, ister üretici olsun cahil gelmişler cahil gidiyolar hiç anlamazlar.

Yani kuşunuzu emanet ediceğiniz kişileri iyi seçmeniz gerekiyor ;)

Gaga kırılınca kan geçmeyen bölge cansız kalmıştır. Kısaca kuşun gagası kopmuştur. Bu durumda yem kıramayacak. Çözüm ise mama vermektir. Üç ay gibi bir sürede gaga yeniden çıkıyor. Yeterki bu süre zarfında aç kalmasın. Geçmiş olsun.

bazen veterinerler uzama hastalıklarında normal duruma getirmek zorunda kalıyor. demek ki uzuyor yani gaga. denildiği gibi 2-3 ay tüm görev sizde. birisi kabuksuz açık yemi almış mikserden geçirmiş öyle koymuş yemliğe.. civciv yemi gibi olmuş. gayet rahat şekilde yiyordu kuş alt gagasını kürek gibi kullanıp alıp kursağına yönlendirerek

Forumda şöyle bir konu buldum, daha önce bu durum başına gelmiş birisinin. Aynı şekilde kuşun üst gagası kopmuş, gaganın sol tarafında çok ufak bir parça kalmış sağ tarafı tamamen etli kısım kalmış.

Bir süre şırıngayla beslemiş. Daha sonra kabuksuz yemi kendi yiyebiliyormuş kuş. Ve dört ay gibi bir sürede üst gaganın yarısı çıkmış. Hatta alt gagada biraz fazla uzamış yukarı doğru kıvrılmış.

Alta atıyorum resimleri;

Foto 1
99191.jpg

Foto 2
952.jpg

Foto 3
lQQMjl.jpg

Geri