Karadeniz Pet

Kuşun içinden ses geliyor

Ü

Üye silindi 20387

Guest
Yaklaşık bir haftadır kuşum ara ara vik vik diye bir ses çıkarıyordu ilk başlarda nedenini bilemedim geçtiğimiz 4 gündür ise kuşun kuyruğu sürekli olarak aşağı yukarı hareket ediyor. Elime alıp bıraktığımda nefes nefese kalıyor. Durduğu yerde ise midesi kalkıyor resmen ağzına su geliyorda yutuyor gibi yapıyor. Kuşu yine elime alıp elim göğüs bölgesine doğru deyince hemen içinden su sesi geliyor ve ağzına bir şey gelmiş gibi geri yutuyor. 2 gündür dışkısı azaldı sanki kabızlık gibi bir durumda olmaya başladı. Demin su içerken boğuluyordu elime aldım hemen boğazını ovalamaya başladım ben olmasam belki o an ölürdü. Lütfen yardım edin kuşumu nasıl tedavi edeceğim doksimis almayı düşünüyorum doğru mudur? Sizlerin önerisi nedir? Buraya kuşun video linklerini bırakıyorum

Lütfen yardım edebilir misiniz? ACİL bir durum yaşıyorum

Merhaba kuşun dışkı örneklerini atabilir misiniz rica etsem. Muhtemelen bir tür solunum sıkıntısı var son zamanlarda ceyrana maruz kaldı mı hiç? Tüyleri de çok düzensiz uzamış ve farklı noktalardan düzensiz olarak çıkmış gibi duruyor. 2. videoda ıslak sanırım bu süre zarfında banyo yaptırmasanız daha iyi. Kusma konusunda maalesef bir şey söyleyemeyeceğim ilk defa karşılaştım. Size tavsiyem baya aç kalmış dal darı verirseniz ve yemezse bizi tekrardan bilgilendirin lütfen. Tüy konusunda b vitamini genel sağlık açısından multivitamin ve rahatsızlığı açısından probiyotik verebilirsiniz. Daha bilgili arkadaşlar ilaç gerekiyorsa size yardım edecektir

Merhaba kuşun dışkı örneklerini atabilir misiniz rica etsem. Muhtemelen bir tür solunum sıkıntısı var son zamanlarda ceyrana maruz kaldı mı hiç? Tüyleri de çok düzensiz uzamış ve farklı noktalardan düzensiz olarak çıkmış gibi duruyor. 2. videoda ıslak sanırım bu süre zarfında banyo yaptırmasanız daha iyi. Kusma konusunda maalesef bir şey söyleyemeyeceğim ilk defa karşılaştım. Size tavsiyem baya aç kalmış dal darı verirseniz ve yemezse bizi tekrardan bilgilendirin lütfen. Tüy konusunda b vitamini genel sağlık açısından multivitamin ve rahatsızlığı açısından probiyotik verebilirsiniz. Daha bilgili arkadaşlar ilaç gerekiyorsa size yardım edecektir
Denizli’yi de hava aşırı sıcak geçenlerde 43’ü buldu ve bir süre bulundukları oda yerine daha hava alan bir yere koymuştum. Bilmiyorum bu yüzden mi hastalanmıştır ama öncesi kaldıkları yerde nefes alamazlardı bile. Video da ıslak değil. Kuş açta değil yemini yiyor normal bir şekilde. Tüyleri için b vitamini kullanıyoruz fakat uzunca bir süre tüy problemi yaşadı sürekli tüy kanat dökülmesi gibi şu anda da göz kulak çevresi tüyleri ve kanatlarında tüy problemi devam etmekte. Ama asıl sorun solunumda inşallah bu konuda bilgi ve tecrübe sahipleri bana hemen ulaşır çünkü bu sorun çok ciddi düşünün ki su içerken boğuluyordu.

Ekli dosyalar

• B0CDE925-9E02-4E72-AD64-81AFAD9B118A.jpeg
    B0CDE925-9E02-4E72-AD64-81AFAD9B118A.jpeg
    73.4 KB · Görüntüleme: 47
  • 0F7E6B55-55D8-47A8-B0A7-0D3CD21D476F.jpeg
    0F7E6B55-55D8-47A8-B0A7-0D3CD21D476F.jpeg
    685.3 KB · Görüntüleme: 46
Kuşlar genelde çok nadir cereyandan hastalanır, aslında ceyran tüm canlılarda vücut direncini düşürdüğü için var olan bakteriler ortaya çıkar. En iyisi kanatlılardan anlayan bir veterinere gitmeniz ancak imkanınız yoksa https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kuşu-solunum-yolu-enfeksiyonu.62452/ bu başlık işinize yarayabilir. gerwit w alıp kullanabilirsiniz probiyotik için de disayme 256. Bölünmüş olarak satıyorlar aksi taktirde inanılmaz pahalı. Son çare antibiyotik kullanımı olmalı ama bazen de tek çare olabiliyor buna veteriner kesin tanı koyabilir ancak.

Benim kuşumda aynı durumdan muzdarip hiporadaxi-s alıp 3 gün suyuna kat arkasında nasıl kullanılacağı yazar cereyana sakın koyma bu süreçte hiporadaxi-s 3 gün kullandıktan sonra multivitamin kullan.Kuşun aç kalmasın.Ben şuan böyle yapıyorum.Vitamin kullanımına geçtim ama hala çıkardığı ses düzelmedi.İnternetten veterinere sordum.Antibiyotik kullanman gerekir dedi.İsmini söylemedi.Burdada veteriner hiç yok.Çaresiz bir şekilde bekliyorum
Ama en iyisi veterinere götürmek.Veterinere götür bence. Bir çözüm bulursan bana da yaz benim kuşum da böyle

Benim kuşumda aynı durumdan muzdarip hiporadaxi-s alıp 3 gün suyuna kat arkasında nasıl kullanılacağı yazar cereyana sakın koyma bu süreçte hiporadaxi-s 3 gün kullandıktan sonra multivitamin kullan.Kuşun aç kalmasın.Ben şuan böyle yapıyorum.Vitamin kullanımına geçtim ama hala çıkardığı ses düzelmedi.İnternetten veterinere sordum.Antibiyotik kullanman gerekir dedi.İsmini söylemedi.Burdada veteriner hiç yok.Çaresiz bir şekilde bekliyorum
Ama en iyisi veterinere götürmek.Veterinere götür bence. Bir çözüm bulursan bana da yaz benim kuşum da böyle

Veterinere gittim dışkı tahlili yapıldı ve parazit varmış ona uygun ilaçlar verdi

@kavunandkelek çok geçmiş olsun şimdiden umarım iyileşir bebekler. peki nasıl anladınız bagırsak enfeksiyonu olduğunu

Benim kuşumun dışkısı baya kuru onunla ilgili değildir herhalde birde ne kadar ücret aldı veteriner
Benim iki kuşumda da parazit çıktı birisi normal dışkı yapıyordu diğeri ishaldi yani aynı hastalığı yaşasalarda farklı tepkiler veriyorlar. Fiyatı neye göre belirledi bende anlamadım ama normalde muayene ücretleri 30 ile 50 arası oluyor. Ben de siz gibi kendim tespit etmeye kalktığımda ilk bağırsak enfeksiyonu sonra ise mantar diye karar vermiştim ama en doğrusu dışkıda belli oluyor ben gibi boşuna yanlış bir ilaç ile başlamayın derim. Şu an iki kuşta henüz hastalar ilaçlara dün başladım zaman ne gösterecek hayırlısı. Allah hepimizin kuşlarına sağlık ve uzun ömür versin ve tez vakitte inşallah sağlıklarına kavuşurlar.

@kavunandkelek çok geçmiş olsun şimdiden umarım iyileşir bebekler. peki nasıl anladınız bagırsak enfeksiyonu olduğunu
Dışkıları simsiyahdı ve kuruydu poposuna siyah bir şekilde yapışmıştı ama sıvı değil kupkuru ve simsiyahtı uzun ve ince oluyor dışkısı kuyruguda aşağı yukarı oynuyordu sonra Instagram'da muhabbet_kuşlari_dunyasi hesabına durumu anlattım resimelerini videolarını attım hem bağırsak enfeksiyonu hem astım olduğunu söyledi ilk enfeksiyon tedavisini uyguluycaz sonra astım tedavisini

K
Dışkıları simsiyahdı ve kuruydu poposuna siyah bir şekilde yapışmıştı ama sıvı değil kupkuru ve simsiyahtı uzun ve ince oluyor dışkısı kuyruguda aşağı yukarı oynuyordu sonra Instagram'da muhabbet_kuşlari_dunyasi hesabına durumu anlattım resimelerini videolarını attım hem bağırsak enfeksiyonu hem astım olduğunu söyledi ilk enfeksiyon tedavisini uyguluycaz sonra astım tedavisini
Kuşun mevcut fotoğraf ve videolarını atar mısınız? Kuş hastalıklarının geneli birbiriyle hemen hemen aynı semptomlara sahipken arkadaşın nasıl bir net teşhis ve net tedavi önerdiğini merak ettim, artı olarak enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir bu da kuşun iyi huylu bakterileri de kaybedip ek ilaç verilmesine neden olur. Kuşunuzda kilo kaybı ve iştahsızlık var mı? İç organdaki bakteriler nefes problemlerine de sebep olabilir işte hepsi bağlantılı ve kanatlılardan anlayan bir veterinerin labı dışında tam teşhis koymak cidden zor.

Bak o kişiye eskiden yine bir hastalık için yazdığımda da hemen caremycin kullan sana göndereyim kuşun bağırsak enfeksiyonu dedi bundan 2 hafta kadar önce ishal olan küçük kuşum içinde yazdığımda aynen “bağırsak enfeksiyonu caremycin kullanacaksın + 5 gün probiyotik+5 gün elektrolit+polivid bebe vitamini” dedi. Sonra kuşumun içi de kalkıyor dediğimde de “kursak mantarı var, caremycin bitince ornitap sonra da 4 in 1 mix ilaçlar yoksa da ben yollayayım” dedi. Demem o ki sakın sen de ben gibi inanma bak ben yanlış yaptım ve iki gün caremycin kullandım kuşta değişim göremeyince ve hayvanı yıpratmaktan korkunca da bıraktım ve yeni bir veteriner aradım. İşte hep aynı hikaye iyisi bir an önce dışkı tahlili yapacak bir veteriner bul ve git

@Hira içi kalkıyordu derken öğürme hareketi mi yapıyordu
yani bu şekilde mi yapıyordu

birde o kadar veteriner var ama kuşlara olan bilgileri çok az antibiyotik vitamin verip yolluyorlar. hepsine sözüm geçerli değil elbette iyi olanlar vardı ama genel olarak bulmak o kadar zor ki

@Hira içi kalkıyordu derken öğürme hareketi mi yapıyordu
yani bu şekilde mi yapıyordu
Bu şekilde değildi mesela çok su içerizde yere doğru eğilince ağzımıza midemizden su gelir bizde geri yutarız ya öyle. Göğüs kısımlarına elim değince veya kendisi durduğu yerden bazen böyle bir şey yaşıyor ve yutuyor işte o esnada da hafif bir su sesi duyuruyorum. Şu an mikostatinden günde bir damla ağzına olacak şekilde 5 gün kullanmaya başladım. Nilverm adlı parazit ilacıda verdi onu bir gün verip 15 gün sonra yeniden tekrarla denildi. Bir de solunum yolu için şırıngaya bir antibiyotik çekti.(linkomisin- spektinomisin) Bunuda 5 gün ağızdan 1 damla ver dedi. Fakat dün verdim kuş hemen kustu. Bugün de kusmalar başladı. Yem yemek istemiyor yiyince geri çıkarıyor veya içi kalkıyor kendini tutuyor. Suyunu da içmek istemiyor kafes tabanına indi uyukluyor. Valla ne yapacağım nasıl olacak bilmiyorum. Yavrusunda da parazit çıktı olaylar bizde böyle gidiyor. Allah hepimizin kuşunu tez vakitte sağlığına kavuştursun inşallah onların bu yorgun hasta hallerini görmek insanın ömründen ömür alıyor.

Geri