Karadeniz Pet

Kuyruk tüyü sürekli kopartıyor

Trkbiyo

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

6 aylık erkek kuşum var, aldığım günden beri kuruk tüyü çıkıyor ama kuş sürekli kuyruk tüyünü yoluyor. Ancak koparttığı kuyruk tüyünün kökü kanlı ve düzgün değil (sanki kök kısmına bıçakla çizik atılmış gibi) sürekli böyle oluyor. Tüy spreyi aldım, multivitamin aldım hala düzelmedi. Ne yapmam gerekiyor yorumlarınızı bekliyorum. Kuyruğunu tekrar koparttığında fotoğrafını paylaşıcam. Kuş huzursuz değil, ele geliyor, yüzünü ve kafasını sevdiriyor, kafesten çıkıyor, oyuncak ile oynuyor.

Benim de aynı oldu. Bu sabah tüyü böyleydi. Bu siyahliklar parazit vs mi acaba? Kaşınıyordu bu aralar. Ama kafes temizliğine çok dikkat ederim. Yardımcı olursanız çok sevinirim
20200327-144339

Arkadaşlar merhaba,

6 aylık erkek kuşum var, aldığım günden beri kuruk tüyü çıkıyor ama kuş sürekli kuyruk tüyünü yoluyor. Ancak koparttığı kuyruk tüyünün kökü kanlı ve düzgün değil (sanki kök kısmına bıçakla çizik atılmış gibi) sürekli böyle oluyor. Tüy spreyi aldım, multivitamin aldım hala düzelmedi. Ne yapmam gerekiyor yorumlarınızı bekliyorum. Kuyruğunu tekrar koparttığında fotoğrafını paylaşıcam. Kuş huzursuz değil, ele geliyor, yüzünü ve kafasını sevdiriyor, kafesten çıkıyor, oyuncak ile oynuyor.
Bunun bir sürü sebebi olabilir. Fiziksel veya psikolojik. Eğer net fotoğraf paylaşırsan yardımcı olabiliriz.

IMG-20200327-223503 IMG-20200327-223409 IMG-20200327-223252 IMG-20200327-223248

Kuyruk tüyü düştüğünde tekrardan paylaşırım. Elde tutulmayı pek sevmiyor.
Kuşunuzun gözle gördüğüm kadarıyla bir sorunu yok. Sizin gördüğünüz bu kuyruk kopartmasıyla alakalı olabilecek bir davranış var mı?
Kafesin telleriyle kendini kaşımaya çalışmak vb.

Çok sıkınıtlı bir durum gözükmüyor o zaman dışkısında bir sıkıntı yoksa psikolojik bir olay olması da muhtemel.
Son iki gündür su gibi, bazen renkli bazen renksiz işiyor diye düşündüm.
Birde harpşırıyor, ard arda. Ceyranda kalmadı, akşamları üzerini kapatıyorum. Oda sıcaklığı 21 ile 24 derece arasında değişiyor.

Geri