Karadeniz Pet

M.Kuşları İçin İdeal Yuvalık

RockyveCharlotte

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba,

Kullandığım kafesin yuvalık için olan kapısı 10cm yükseltiye, 13-5 cm genişliğe sahip. O yüzden yatay şekilde uzayan yuvalık kullanmalıyım sanırım. Muhabbet kuşları için ideal olan yuvalık modeli nasıl olmalı ? İçerisine mısır granülümü kullanmak mı daha makbuldür yoksa çam talaşımı ? Ve son olarak ilk kuluçka süreci olacağı için kafes tabanınada böyle bir altlık kullanmak istiyorum, kuluçka süreci boyunca kafesin altını temizleyip kuşları rahatsız etmemek için. Ama kuluçka sürecinde ek yumurta maması fln de veriliyor, bizim kuşlar yumurtayı çok saçıyor. Kuluçka süresince kafesin tabanında kalıcak dökülen yumurtalar, küf filen yapmaz mı ?

Herkese merhaba,

Kullandığım kafesin yuvalık için olan kapısı 10cm yükseltiye, 13-5 cm genişliğe sahip. O yüzden yatay şekilde uzayan yuvalık kullanmalıyım sanırım. Muhabbet kuşları için ideal olan yuvalık modeli nasıl olmalı ? İçerisine mısır granülümü kullanmak mı daha makbuldür yoksa çam talaşımı ? Ve son olarak ilk kuluçka süreci olacağı için kafes tabanınada böyle bir altlık kullanmak istiyorum, kuluçka süreci boyunca kafesin altını temizleyip kuşları rahatsız etmemek için. Ama kuluçka sürecinde ek yumurta maması fln de veriliyor, bizim kuşlar yumurtayı çok saçıyor. Kuluçka süresince kafesin tabanında kalıcak dökülen yumurtalar, küf filen yapmaz mı ?

72e61eae8b96cd5f002fd8e3dfd9aa58.jpg

-Bu tarz yuvalıklar ideal.
-içine malzeme için, Kuşa göre değişiyor. Benim kuşlaım talaşı sevmedi, geanül koydum kabul ettiler. Talaşı hep atıyordu. Kabul ederlerse talaş daha iyidir yumuşak tutar yuva tabanını Ve ısıyı güzel korur.
-çam talaşı deneyin kabul etmezlerse mısır granülüne geçersiniz az miktarda alıp 1-2 hafta denemekte fayda var.
-hergün belirli saatlerde rahatsız ederseniz alışırlar sorun olmaz. Belirli saatte mama verin 4-5 saat sonra geri alın. Tabanda biriken nemli maddeler mantar oluşturur. Bu kuşlar için çok zararlıdır.

-Belirli saatlerde yem su mama verin değiştirin. Belirli saatlerde yuvalık kontrolü yapın. Böylece kuşlarda size alışacaktır. Sizden başkasının da rahatsız etmesine mümkünat vermeyin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çam talaş her zaman en iyisidir. Kafesin bir köşesine koy anne kuş kendisine göre düzenler ama bu hareketi yumurta varken yapma. Kafes tabanına mısır granül vb. şeyler kullanma bence ben de kullanıyordum bıraktım. Havlu kağıtlar ile hem dışkı kontrolü yapabiliyorum, hem de günlük olarak değiştirdiğimden kafes daha hijyenik oluyor. Kuşlar sana alışıksa, yani zaten normal olarak sık sık rahatsız ediyorsan çok da sıkıntı olmuyor. Burada iş anneye bağlı. Benim dişi kuşum çok uzun süredir benimle olduğundan doğal olarak ben daha rahat davranabiliyorum ama senin kuşun sana karşı daha mesafeli ise durum değişir.

Aslında kuşların ikiside evcil, ama dişi yaşısı gereği biraz tedirgin bi kuş geceleri tellerde fln uyuyor. O yüzden ilk kuluçkası biraz zor geçer gibime geliyor.

Geri