Karadeniz Pet

M.kuşumun Ayağındaki Sıkıntı

SeaforC

Yeni Üye
Merhaba herkese, hayırlı kandiller...
Babam kaçmış bir muhabbet kuşu getirdi. Yaşı yaklaşık 1.5 sanırım. Daha önceden yaşadığı yerin durumunu, davranışlarını bilmediğim için tam olarak bir şey de diyemiyorum. İlk gün biraz halsiz gözüküyordu doğal dedim. Elimle yem uzattım yedi bugün 2.günü yemek yiyor kendisi ama asıl konumuz ayağındaki sıkıntısı. Resimlerde de görüleceği üzere ayağını kaldırıyor bu şekilde tutuyor. Ayağını tırmanırken kullanıyor özellikle o ayağını yan kafes telinde tutuyor ayağında güç var ama neden böyle tutuyor başına ne geldi bilmiyorum. Kafesin içine elimi nazikçe sokup bacağının eklem noktasını eliyorum kaçmıyor acıyormuş gibi bir tepki vermiyor. Var mı öneriniz?
Ayrıca Tünekte ayaklarını yana açıyor gövdesini yaslıyor ama kuyruğu dik ve kanatlarını salmıyor vitamin öneriniz nedir?
WhatsApp Image 2019-11-09 at 01.06.55.jpeg
WhatsApp Image 2019-11-09 at 01.06.59.jpeg

Son düzenleme:
öncelikle kuş dişi ve 1 yaşından küçük olduğunu tahmin ediyorum ama net birşey söyleyemem büyük ihtimalle kaçtığında ayağını biryere vurmuş yada başka bir kuştan zarar görmüş olabilir muhabbet kuşlarının tek yaak üstünde durmaları normal ama bu şekilde durmazlar ayaklarını içeriye çekerek oturuyorsa korkacak birşey yok fakat böyle duruyorsa fotoğraftaki gibi bir veterinere götürün vitamin le fln geçmez çünkü bu

Ayağını incitmiş olabilir veterinerin görmesinde fayda var. Belki o ayağı saracak belki de krem yazacak.

kuş denildiği gibi 1 yaşından ufak ayağını incitmişe benziyor parmağınıza konduğunda parmağınızı kavrayabiliyormu acaba

kuş denildiği gibi 1 yaşından ufak ayağını incitmişe benziyor parmağınıza konduğunda parmağınızı kavrayabiliyormu acaba
Parmağıma şuan gelmiyor ama 1 kere o ayağıyla parmağımı kavradı. Dediğim gibi o bacağını elliyorum hatta gövdesinde birleştiği yerden dokunuyorum kaçmıyor acıyormuş gibi davranmıyor.

Peki vitamin ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Parmağıma şuan gelmiyor ama 1 kere o ayağıyla parmağımı kavradı. Dediğim gibi o bacağını elliyorum hatta gövdesinde birleştiği yerden dokunuyorum kaçmıyor acıyormuş gibi davranmıyor.

Peki vitamin ne önerirsiniz?
Ben vitamin kullanmıyorum ama siz tutsanızda sıksanızda tepki vermez zaten acısa bile muhabbet kuşları bence sıkmayın kavramıyorsa sıkıntı var demektir

Video için teşekkür ederim. Hocamızın teşhisine çok benziyor. Kuşun dışkısında bir sıkıntı yok, yeme içmesinde de sıkınyı yok. Hocamızın dediklerini uygulayacağım.

Aynen uygula basit bişey zaten düzelmezse farklı ilaçlarda var yardımcı olurum. Yada iyi bir veterinere götürürsün.
Hocam ilacı 4 gün kullandım 1 hafta ara verdim şimdi tekrar ilaca başlayacağım ama ayağında bir düzelme olmadı. İştahı yerinde ne zaman baksam yemek yiyor.

İncinme vs durumuna karşı bence veterinere götürün. En azından röntgen çekilsin.

Hocam ilacı 4 gün kullandım 1 hafta ara verdim şimdi tekrar ilaca başlayacağım ama ayağında bir düzelme olmadı. İştahı yerinde ne zaman baksam yemek yiyor.

Anladım. Sen onu 2 gün daha kullansan yeterli. En azından iç parazitleri temizlemiş oldun.

Eczaneden DEKORT 0.50 mg tablet (Deksametazon) al. İlacı temin edince kullanım şeklini yazıcam. Tabi önce iç parazit uygulamasını bitir.

Anladım. Sen onu 2 gün daha kullansan yeterli. En azından iç parazitleri temizlemiş oldun.

Eczaneden DEKORT 0.50 mg tablet (Deksametazon) al. İlacı temin edince kullanım şeklini yazıcam. Tabi önce iç parazit uygulamasını bitir.
Tamam hocam ilaca 2 gün daha devam edeceğim.

Geri