Karadeniz Pet

M. kuşumuz sürekli olarak kafasını burnunu kaşıyor ve uçtuktan sonra vik vik diye ses çıkarıyor

Dilekmavişöx

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Biz 3 seneye yakındır Maviş adlı kuşumuzla birlikteyiz kendisi de yaklaşık dört yaşında.

Kuşumuzda 9 ay önce hapşırık ve sulu hapşırık gözlemledik halsizleşti uçtuğunda vik vik diye ses çıkarmaya başladı ve uçtuktan sonra yoruluyor bir haldeydi. Kafesin içindeki genel durumda ise kuyruğunda ki sallamayı fark ettim yukarı aşağı hareketler bir de hayvanın sesi kısılmıştı ve veterinere götürdüm. Bu hapşırma da kendini kalındığında yem yediğinde de oluyordu bana şırınga içine çekilmiş bir ilaç verdiler. Vitamin gibi kokuyordu. Bunu kuşa kullandım tam anlamıyla izlenimler geçmedi tekrar gittim bana 5 gün sirke kullan dediler derken kuş yavaşca Toparladı.
Dört ay önce yine aynı şeyleri yaşadık bir gün iki gün yem yemekte isteksiz olsa da daha sonra yem yeme konusunu toparladı bunun yanında kuşa solunum için DOKSİSİKLİN etken maddeli ilaç kullandık geçti fakat yine şimdi tekrarladı. Başka birine danıştım bana aviast kullan yemini hergün üfle dedi. Evet aviast kısmen etkili oldu gibi oldu ama kuşumuz kendi isteğiyle kafasını suya soktuğu ertesi günü sesi değişmiş halsizdi. Dün tekrar Doksisiklin etken maddeli ilacı kullanmaya başladım sulu hapşırması kesildi. Yorulduğu zaman hapşırıyor sadece sizce doğru tedaviyi mi uyguluyorum.

Birkaç detay daha paylaşmak istiyorum kulun göğüs tarafı sanki biraz şişik ve göğsünün oradaki kemiği çıkmış sanki kursak mantarı gibi
Bir keresinde bu hastalığı döneminde elma yeyip kusmuştu ama bunun dışında kuş hiç kusmadı.
Düşünceleriniz nelerdir arkadaşlar?

Kafasını suya koyduktan sonra sesinin değişmesi normal,halsizliği de normal.

Büyük ihtimalle kafasını suya koyduktan nefes alamadı ve stres yaptı. Bundan dolayı da halsiz. Halsizliğin 3-4 güne geçmesi gerek, sesinin de eskiye dönmesi gerek.

Uçmasına gelecek olursak hala uçtuktan sonra ses çıkarıyor mu. Ses çıkarmasının nedeni ya kuş yağlı ya da solunum yolu sıkıntısı var kuşta.

Büyük ihtimalle kafasını suya koyduktan nefes alamadı ve stres yaptı. Bundan dolayı da halsiz. Halsizliğin 3-4 güne geçmesi gerek, sesinin de eskiye dönmesi gerek.

Uçmasına gelecek olursak hala uçtuktan sonra ses çıkarıyor mu. Ses çıkarmasının nedeni ya kuş yağlı ya da solunum yolu sıkıntısı var kuşta.
Öncelikle teşekkür ederim cevap yazdığınız için. Şöyle izah edeyim kulun kafesi biz onun yanında olduğumuz sürece hep açık oluyor 9 ay önce uçtuğu mesafede de illaki nefes nefese kalıyordu fakat şimdi neredeyse yarı mesafesinde yoruluyor ve art arda ıslak şekilde hapşırıyor hemen kafesine giriyor

Bir de kuş bir sene öncesine nazaran daha zayıf. Eşi vardı o ölünce bize çok daha düşkün bir kuş oldu. Eşi ocak 2019 da öldü daha sonra haziranda yanına arkadaş getirdik o da temmuzda öldü kuşumuz hiçbir şekilde yumurtlama yapmıyor erkek kuşlar da birer birer öldü daha da yanına kuş almadık. Ben iki kuşun da ölümünü kursak mantarına benzettim öldüklerinde dezenfekte ettim kafesi ama bu kul onlardan yem yiyordu acaba hem soluma hem de kursak mantarı mı var en son götürdüğüm veteriner çok sağlam dedi

Öncelikle teşekkür ederim cevap yazdığınız için. Şöyle izah edeyim kulun kafesi biz onun yanında olduğumuz sürece hep açık oluyor 9 ay önce uçtuğu mesafede de illaki nefes nefese kalıyordu fakat şimdi neredeyse yarı mesafesinde yoruluyor ve art arda ıslak şekilde hapşırıyor hemen kafesine giriyor
Kuş yağlı mı

Bir de kuş bir sene öncesine nazaran daha zayıf. Eşi vardı o ölünce bize çok daha düşkün bir kuş oldu. Eşi ocak 2019 da öldü daha sonra haziranda yanına arkadaş getirdik o da temmuzda öldü kuşumuz hiçbir şekilde yumurtlama yapmıyor erkek kuşlar da birer birer öldü daha da yanına kuş almadık. Ben iki kuşun da ölümünü kursak mantarına benzettim öldüklerinde dezenfekte ettim kafesi ama bu kul onlardan yem yiyordu acaba hem soluma hem de kursak mantarı mı var en son götürdüğüm veteriner çok sağlam dedi
Kuşta yem kusma ve kusmuğu kokuyor mu

Kuşun kilosu bana normal geldi
Evet aktif bir kuş bir sene öncesine kadar daha kiloluydu. Tek sıkıntısı solunum iki gün önce sabah sürekli hapşırık burnunu tellere sürttü ilk defa ağzını açıp nefes almaya çalıştığını gördüm bunu gösdüğüm için Doksimis adında antibiyotiğe başladım sizce devam etmeli miyim?

Evet aktif bir kuş bir sene öncesine kadar daha kiloluydu. Tek sıkıntısı solunum iki gün önce sabah sürekli hapşırık burnunu tellere sürttü ilk defa ağzını açıp nefes almaya çalıştığını gördüm bunu gösdüğüm için Doksimis adında antibiyotiğe başladım sizce devam etmeli miyim?
Uçtuktan sonra çıkardığı sesin videosunu atarsanız daha iyi karar verebiliriz

Geri