Karadeniz Pet

mamaya alıştırma?

F

ficicer

Guest
7 haftalık bir kuşum var.Yumurta maması yaptım ama yemiyor. Diğer garden mix kabuksuz yemi yiyor. Yaptığımı yedirebilmem ne yapmam gerekiyor?

Yumurta maması diye netten buldum.haşlanmış yumurta ve kabuğu, irmik, yarım havuç,mısır unu,2-3 bisküviyi blenderda ufaladım. Önüne koydum dün yemedi. Yumurta ve havuçsuz olarak diğerlerini karıştırdım dolaba koydum. Bugün içine yeni haşlanmış yumurta ve havuç koydum. Yeniden denedim gene yemedi.ondan sonra elma koydum onuda yemedi. Ama yemi çok güzel yiyor.

Arkadaşım mama tarifin iyi, ancak kuş hemen yemez. Sen sabırla hergün yap koy kafese. Zamanla tadına bakacak ve bir süre sonra öyle bir alışacakki, mamayı verirken eline atlayacak. (havuç+bebe bisküvisi+yumurta sarısı yeterli olur)

Son düzenleme:
Bebe Bisküvisi koymasan da olur. Onun yerine meyve kabuklarını güneşte kurutup blenderdan geçirirsen çok daha faydalı bir mama olacaktır.

hocam az bişi tarçın ekele üstüne kokusu kuşunuzu cezbedip mamayı yiyebilir.

Mamayı hazırlarken kıvam tuttturmak için; çay kaşığı ile bastırın, top olması dokununca dağılması gerek. Hamur gibi olmayacak ancak nemli olacak.

Levent Bey;

Benimki hamur gibi oldu. birbirine yapışıyor. çay kaşığı ile bastırınca hamur gibi yapışıyor, dağılma olmuyor maalesef.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:10 -->-> Daha önceki mesaj 12:08 --

hocam az bişi tarçın ekele üstüne kokusu kuşunuzu cezbedip mamayı yiyebilir.

Aklıma geldi ama tarçın acaba dokunur mu diye düşündüm. öyle deneyeyim birde.

ben kullanıyorum mama da tarçını her hangi bi zararlı yönünü görmedim aksine yemeyen kuş bile yedi kokusu cezbediyor heralde :)

Geri