Karadeniz Pet

Mantar başlangıcı mı?

Buğra Koçak

Yeni Üye
Selamlar. Bugün kuşumla konuşurken farkettim gagasının alt kısmı beyazlamış. Biraz araştırma yaptıktan sonra mantar olabileceğini gördüm. Sizce bu mantar başlangıcı mı? Eğer değilse bile garanti olması için vazelin sürmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
f1858c5c3b5c8044c6599a179ca8188a.jpg
2c4ae75c7735a78e33a93dbde035f00f.jpg
d671a937696e2585428e9c59f73efdf2.jpg

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kuşunuzun gagası bir hayli uzamış.Gagalarda zaman zaman soyulmalar meydana gelebiliyor.Kafeste gaga taşı yoksa,mutlaka alın törpülesin gagasını,tırnağını.Herhangi bir mantar belirtisi göremedim.Vazelin sürmenize de gerek olacağını düşünmüyorum.

Kuşunuzun gagası bir hayli uzamış.Gagalarda zaman zaman soyulmalar meydana gelebiliyor.Kafeste gaga taşı yoksa,mutlaka alın törpülesin gagasını,tırnağını.Herhangi bir mantar belirtisi göremedim.Vazelin sürmenize de gerek olacağını düşünmüyorum.
Kafeste gaga taşı var ama daha hiç kullanmadı. Kullanmaya alıştırmak için ne yapabilirim?

Bu arada tahta tünek almanızı tavsiye ediyorum.Kuşlar,plastik tüneklerde dura dura ayakları mantar olabiliyor.Kısa sürede değiştirin bence.2 liraya bulursunuz.Kumlu tünekleri de zararlı diye duymuştum.

Kafeste gaga taşı var ama daha hiç kullanmadı. Kullanmaya alıştırmak için ne yapabilirim?

Siz herhangi bir şey yapamazsınız.Gaga taşını ihtiyacı olduğunda kendisi kullanır zaten.Fakat neden hiç kullanmadığını maalesef bilmiyorum.Ama tahta tünek alırsanız gagasını,tırnaklarını tahta tünekte kolayca törpüleyebilir.Gaga taşı olarak şu alçıdan yapılan mı var?Yoksa mineral blok,kalamar kemiği falan mı?Ben alçıdan yapılan gaga taşını almıştım,kullanmadı hiç.Ardından kalamar kemiği ve mineral blok aldım.Hem yiyor hem de gagalarını törpüleyebiliyor.

Siz herhangi bir şey yapamazsınız.Gaga taşını ihtiyacı olduğunda kendisi kullanır zaten.Fakat neden hiç kullanmadığını maalesef bilmiyorum.Ama tahta tünek alırsanız gagasını,tırnaklarını tahta tünekte kolayca törpüleyebilir.Gaga taşı olarak şu alçıdan yapılan mı var?Yoksa mineral blok,kalamar kemiği falan mı?Ben alçıdan yapılan gaga taşını almıştım,kullanmadı hiç.Ardından kalamar kemiği ve mineral blok aldım.Hem yiyor hem de gagalarını törpüleyebiliyor.
Tahta tünek en kısa zamanda alıcam teşekkürler. Gaga taşı ise dediğiniz gibi alçı olanından. Kullanmamasının nedeni belki de odur.

Tahta tünek en kısa zamanda alıcam teşekkürler. Gaga taşı ise dediğiniz gibi alçı olanından. Kullanmamasının nedeni belki de odur.

Alçıdan yapılan gaga taşının herhangi bir zararı yok,yararı da yok.Kemirme ihtiyaçları için yapılmış bir şey.Kemirip atıyorlar ve bu sayede gagaları da törpülenmeye başlıyor.Size tavsiyem mineralli gaga taşı almanız.Bir de bunu deneyin.Hem kuşlar için faydalı.Bizimki çok sevdi mesela,o olmasaydı kafesine alışmazdı belki de :)

Geri