Karadeniz Pet

Mantar hastalığı hakkında

• Konbuyu başlatan Ahmet Yusuf TAŞ
  • Başlangıç tarihi
A

Ahmet Yusuf TAŞ

Guest
Arkadaşlar benim çiftimden erkek olanı mantar hastalığına yakalandı ve gagası genişleyip uzadı beyazlamalar var petshop lara götürdüğümde hastalık ilerlemiş bu kuşu salın yada boynunu çekin gitsin dediler 1 hafta içinde çok çabuk gelişti bende nasıl oldu anlayamadım sizce yapayımmı böyle bişey yoksa hastalığı gerilermi dişiyede bulaşmış ama onun için ümit var dediler 3-4 gün ilaç sürseniz geçer dediler ama erkek kuşa ne yapmalıyım bi çaresi varmıdır sizce siz daha iyi bilirsiniz

avipom die bir ilaç var mntar için çokmu kötüü sn o ilaçtan al 2snde kullan geçene kadar ama devamlı sürmen gerek her gün ayaklarına gagalarının altına falan sür ama bu ddm ilaçtan al biyotekniğin ilacı avipom merhem bu ilaç

Lütfen yardım edin arkadaşlar petshoplar çok ilerlemiş ilaç fayda etmez dediler sadece tek bitane değil 5-6 tane petshop sordum veteriner olmadığından civarda eğer olmazsa yarın sabah gibi kuşu salacağım bu arada kuşun kuyruk tüyleri kopmuştu önceden en uzunu 4-5 cm bişey acaba uçarmı çünkü salar salmaz uçamazda yere iner felan kedilere yem olmasından korkuyorum kuyruk engel olurmu uçmasına ?
Zaten o ilacı kullanıyorum 3 gündür dişi biraz düzeldi ama erkekte tık yok

sen ilacını kullanmaya devam et eğer ölürse de elinde ölsün nasıl kıyıp salacaksın kuşu hem iyileşmeyeceği ne malum sen ilaçlarını kullan geçer inşallah..

bu arada eğer ilerlemişse hastalık zaten ilaçta da yazıyor en az on gün kullanılmalı sen on gün kullan geçtiğini göreceksin zaten

bu nasıl bi mantık ya sen hayvan sever olduğunu mu iddia ediyorsun yani???? salacakmış ya sabır.... sırf hasta oldu diye önu ölüme terkedemezsin sen madem öyle hiç almayacaktın ben aylardır iç parazitle uğraşıyorum bi kere bile ondan vazgeçmeyi düşünmedim...töbe estağfirullah.dişide düzelme var erkekte yoksa tedavi için kafsleride ayırmanı tavsiye ediyorum...

Peki ne yapmami oneriyorsunuz 1erkek kusun 4ciftime mantar hastaligini bulastirmasinimi izleyeyim ben hangi kremi kullanirsam kullanayim o kusun gagasini incelestirip kisaltacagini dusunmuyorum veterinerlerinde ilerlemis mantar hastaliginada cozumu olmadigini duymustum

Ben hasta olan dişimin yerine yenı bir dişi aldım dün. aklımdan hasta dişiyi salmak geçti ama kıyamadım yenı kuş aldıgım kişiye rica ettim ayrı bı kafesde bı kaç hasta kuşum var sahıplenmek ısteyen olursa verıyorum dedi. ıyıleşirse yada sahıplendırırsem haber verırım dedı. bende kuşu bırakdım. bence dıger kuşların hasta olmasın dıye gözden cıkardıysan bı petshop a rıca et salmaya kıyamıyorum sahıplenmek ısteyen olursa kuş sende kalabılır mı de .

vazelin sür. sakın öyle salmaya ya da öldürmeye calısma iyilesmez diye birsey yok 1 hafta düzenli olarak vazelin sür. iyilesmeyi görüceksin.

Resimlerini eklermisin boynunu çekin ne demek bu nasıl bi kelimedir hiç birşey diyemiyorum lanet olsun bu zihniyetteki havyan satanlara

Dediginiz gibi yapacagim petshoplara sordum ustune para vereyim siz iyilestirip satarsiniz dedim hastaligi burdaki kuslarada bulastirir diye kabul etmediler birde bana avopom ve vikis sur gagasina mantar hastaliigi bi ihtimal gecer ama gagasi duzelmez dediler ben oglen gibi resim atarim birde siz karar verirsiniz

Lütfen hemen o kuşu başka bir kafese alın ve diğer kuşların kafeslerini (yemlik, suluk vs. dahil.) bir mantar şampuanı ile güzelce bir temizleyin önce. İlaçları kullanmaya devam edin ya da vazelin sürün. Elinizden geleni yapın ölecekse de dışarıda ölmemiş olur. Allah'tan ümit kesilmez.

kuşu görmeden yorum yapıyoruz. ne kadar faydalı olur bilmiyorum ama bende bir üreticinin dükkanında ayrı bir kafeste mantar hastalığı için ayırdığı kuşa vazelin sürdüğüne tanık oldum. suan o kuş sağlam ve eşte yawru büyütüyor. umarım sizede faydası dokunur.

Arkadaşlar veterinere götürdüm veteriner ilk defa böyle bir mantar hastalığı görüyorum gagası çok uzamış dedi kuş çok yırtıcı dişime eş olarak almıştım yani yavruyken büyütmedim ne ilaç sürdürüyor ne bişey gagasıda uzayıp kalınlaşınca elimin her tarafı yara oldu veterinerede çok zorluk çektirdi öyleki eldivenini bile deldi kuş gagasıyla ilacı ancak dişide kullanabiliyorum bu arada erkek ölecek gibi tüylerini kabartmış kafesin alt köşesinde duruyor sizin için demesi kolay herkezin kuşu eğitimli ele gelen kuş sanıyorsunuz acaba kuşu nasıl ilaçlayabilirim birde mantar hastalığında gaga uzamaz diye biliyordum bu normalmidir o gaganın sivri yeri genişlemeye başladı diktörtgen biçim gibi olmaya başladı

Arkadaşlar veterinere götürdüm veteriner ilk defa böyle bir mantar hastalığı görüyorum gagası çok uzamış dedi kuş çok yırtıcı dişime eş olarak almıştım yani yavruyken büyütmedim ne ilaç sürdürüyor ne bişey gagasıda uzayıp kalınlaşınca elimin her tarafı yara oldu veterinerede çok zorluk çektirdi öyleki eldivenini bile deldi kuş gagasıyla ilacı ancak dişide kullanabiliyorum bu arada erkek ölecek gibi tüylerini kabartmış kafesin alt köşesinde duruyor sizin için demesi kolay herkezin kuşu eğitimli ele gelen kuş sanıyorsunuz acaba kuşu nasıl ilaçlayabilirim birde mantar hastalığında gaga uzamaz diye biliyordum bu normalmidir o gaganın sivri yeri genişlemeye başladı diktörtgen biçim gibi olmaya başladı

Eğer kafes tabanına indiyse kendini ölümüne hazırla. Çok üzüldüm gerçekten. :( Çok zor ya.

Eğer kafes tabanına indiyse kendini ölümüne hazırla. Çok üzüldüm gerçekten. :( Çok zor ya.

artık ısıracak hali kalmamış kafese elimi sokuyorum kaçmıyor acaba bu mantardan öte birşeymi 1 haftada kuşu bu hale getirdi sizce dişiye daha çok önlem almalımıyım onunda 1 hafta sonra bu hale gelmesinden korkuyorum

artık ısıracak hali kalmamış kafese elimi sokuyorum kaçmıyor acaba bu mantardan öte birşeymi 1 haftada kuşu bu hale getirdi sizce dişiye daha çok önlem almalımıyım onunda 1 hafta sonra bu hale gelmesinden korkuyorum

Onun için bu saatten sonra yapılacak pek bir şey kalmamış gibi görünüyor. Keşke hastalığın başlarında kontrol altına alsaydınız. Dişi kuşu ayırdığınızı umut ediyorum. Ve mutlaka Nizoral Şampuan (mantar şampuanıdır.) alıp bütün kafesi boydan boya yıkayın. Dişinin gaga ve tırnaklarına vazelin sürmeye devam edin. Vitamin takviyesi yapın.

Arkadaşlar erkek kuş öldü kafesin dibinde aynı köşedeydi dişiye küçük bi kafes aldım orada bakmaya devam edeceğim diğer 4 çiftim başka odadaydı onlar eş tuttuğundan üretim için kullanıyordum inşallah onlarada bulaşmamıştır eski kafeside attım boyaları aşınmıştı zaten birde artık herhalde bu dişiyi eşe atmamın anlamı yoktur 2-2.5 yaşına geldi hiç yumurtlamadı sizce eşe atayımmı ? (tabi hastalığı geçince)

Geri