Karadeniz Pet

Mantar Hastalığı Hakkında

Raven81

Yeni Üye
Merhabalar, tanımadığım bir kişiden ve uzak mesafeden toplam 6 muhabbet kuşu aldım. Aldığım kişi taşınması sebebiyle 6 kuşu da bir süre aynı kafeste tutmuş. Kuşlar geldiğinde 3 tanesinin ayak ve cerelerinde mantar gördüm ve devamlı ayaklarını gagaladıklarını fark ettim. Dün gece forumda araştırdığım konular ışığında, evde bulunan travazol ile ve oksijenli su ile 1 kez 3 kuşa sürdüm. Yalnız sürerken bir kaç kez kremli kulak çubuğunu ısırdılar. Sabah eczaneden tyrosoid aldım. Akşam uyumadan önce günde 1 kere tatbik etmeyi düşünüyorum. Bir de flukan kapsül alıp sularına 1 pirinç tanesi kadar koydum. Ama sanki düne göre daha halsiz ve keyifsiz duruyorlar. Bu gece 6 kuşun hepsine tyrosoid krem uygulamayı düşünüyorum. Çünkü hepsi bir arada bir süre yaşamışlar. Bulaşma çoktan olmuştur diyorum. Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum. Korkum bu dış mantarların sindirim sistemine geçmiş olma ihtimali. O yüzden flucan kullandım. Bir de kremi ısırır ya da yerlerse bir zararı olur mu? Ya da yaptıklarımdan yanlış olan bir şey var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar, tanımadığım bir kişiden ve uzak mesafeden toplam 6 muhabbet kuşu aldım. Aldığım kişi taşınması sebebiyle 6 kuşu da bir süre aynı kafeste tutmuş. Kuşlar geldiğinde 3 tanesinin ayak ve cerelerinde mantar gördüm ve devamlı ayaklarını gagaladıklarını fark ettim. Dün gece forumda araştırdığım konular ışığında, evde bulunan travazol ile ve oksijenli su ile 1 kez 3 kuşa sürdüm. Yalnız sürerken bir kaç kez kremli kulak çubuğunu ısırdılar. Sabah eczaneden tyrosoid aldım. Akşam uyumadan önce günde 1 kere tatbik etmeyi düşünüyorum. Bir de flukan kapsül alıp sularına 1 pirinç tanesi kadar koydum. Ama sanki düne göre daha halsiz ve keyifsiz duruyorlar. Bu gece 6 kuşun hepsine tyrosoid krem uygulamayı düşünüyorum. Çünkü hepsi bir arada bir süre yaşamışlar. Bulaşma çoktan olmuştur diyorum. Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum. Korkum bu dış mantarların sindirim sistemine geçmiş olma ihtimali. O yüzden flucan kullandım. Bir de kremi ısırır ya da yerlerse bir zararı olur mu? Ya da yaptıklarımdan yanlış olan bir şey var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

evet doğru tedaviyi uyguluyosunuz.önlem olarak diğer kuşlarda sürün

ve kremi kemirmemelerini sağlayın
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok zor bir işlem. Özellikle gaga üstü ve kenarlarına sürmek. Gözlerine gelecek diye korkuyorum. Bir de mantar göz çevresine sıçrarsa ne yapmam lazım? Antifungal bir damla var mı kullanılabilecek? Veteriner ya da insan ilacı olarak?

Kremi kulak çubuğu yardımı ile az miktarda sürünüz, birkaç fotoğraf daha paylaşınız mantardan ziyade akar gibi görünüyor.
Merhabalar. Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. bir kaç resim çektim ama akşam krem sürmek için yakaladığımda daha net resimler çekebilirim. Onları da incelerseniz çok sevinirim. Bir veteriner sayfasında akar tedavisi için ivermectin kullanılabilir diyor. İverrmectin alıp uyumadan önce enseye 1 damla uygulasam, hem dış parazit için hem de akarlara faydası olur mu? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim @ADRIAN

[url=https://resimlink.com/ZXaUjJ7][/URL]

Merhabalar. Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. bir kaç resim çektim ama akşam krem sürmek için yakaladığımda daha net resimler çekebilirim. Onları da incelerseniz çok sevinirim. Bir veteriner sayfasında akar tedavisi için ivermectin kullanılabilir diyor. İverrmectin alıp uyumadan önce enseye 1 damla uygulasam, hem dış parazit için hem de akarlara faydası olur mu? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim @ADRIAN

[url=https://resimlink.com/ZXaUjJ7][/URL]

İvermektin akarda pek fayda etmiyor parafin kullanmak gerekiyor, akar olduğundan emin değilim önce mantar için krem uygulayın gelişme olmaz ise parafin tedavisi uygularız. Krem olarak trosyde devam ediniz.

İvermektin akarda pek fayda etmiyor parafin kullanmak gerekiyor, akar olduğundan emin değilim önce mantar için krem uygulayın gelişme olmaz ise parafin tedavisi uygularız. Krem olarak trosyde devam ediniz.
Tekrar merhabalar. İnternette uzun araştırmalarım sonucu 2 erkek kuşun bacağındaki sanırım pullu ayak akarı. Aynı resimlerdeki gibi ayaklarda saçaklı görünüm var çünkü. Bir de birinin ayağı şişmiş ve bileziği tamamen oturmuş. Dönmüyor bile. Parafin ve Avimec %0.1 ivermecrin içeren ilacı alıp enseye damlatayım diyorum. Mavinin dişisinin ise gagasında Bir lezyon var ama mantar mı akar mı ayırt edemiyorum. Şeytan kuşları geri gönder diyor ama benim gibi ilgilenip tefavi edebileceklerini sanmıyorum. Diğer taraftan vasıflı show jumbo çiftlerim var. Akarların onlara bulaşmasından ya da eve yayılmasından korkuyorum. Sıkışmış bileziği kestirebileceğim bir yer bile yok. Bir güvercinci arkadaş ben yaparım dedi. Ona götüreceğiz ama güvercin ayağı daha büyük. Umarım hayvana bir zarar vermez. Dişisindekine bir yandan mantar tedavisi de yapmam lazım sanırım. Gagayı ayırt edemiyorum. Ayrıca Ayvalık gibi küçük bir ilçedeyiz ve hiçbir veteriner kuştan anlamıyor. 3 kuşumu farklı zamanlarda, farklı veterinerler yanlış tedaviden öldürdüler. Ayrıca parafin tedavisi dediğiniz eczaneden alınan parafinin direkt tatbiki mi? Bildiğim kadarıyla inaanlarda ısıtılarak kullanılıyor. Nasıldır parafinin uygulaması? Gerçekten çok çaresizim. Tek umudum sizler gibi bu hobiye gönül vermiş arkadaşlar. Lütfen bana bir yol gösterin.
@ADRIAN

Bilezik kesme makasları var ancak uygulamasını yapabilirmisiniz bilmiyorum. Yönetici arkadaşın dediği gibi pullanma akar gibi gözüküyor ayak tabanlarıda mantara benziyor diğer sağlıklı kuşlarınıza fazla yakın olmasınlar düzelene kadar umarım kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar

Tekrar merhabalar. İnternette uzun araştırmalarım sonucu 2 erkek kuşun bacağındaki sanırım pullu ayak akarı. Aynı resimlerdeki gibi ayaklarda saçaklı görünüm var çünkü. Bir de birinin ayağı şişmiş ve bileziği tamamen oturmuş. Dönmüyor bile. Parafin ve Avimec %0.1 ivermecrin içeren ilacı alıp enseye damlatayım diyorum. Mavinin dişisinin ise gagasında Bir lezyon var ama mantar mı akar mı ayırt edemiyorum. Şeytan kuşları geri gönder diyor ama benim gibi ilgilenip tefavi edebileceklerini sanmıyorum. Diğer taraftan vasıflı show jumbo çiftlerim var. Akarların onlara bulaşmasından ya da eve yayılmasından korkuyorum. Sıkışmış bileziği kestirebileceğim bir yer bile yok. Bir güvercinci arkadaş ben yaparım dedi. Ona götüreceğiz ama güvercin ayağı daha büyük. Umarım hayvana bir zarar vermez. Dişisindekine bir yandan mantar tedavisi de yapmam lazım sanırım. Gagayı ayırt edemiyorum. Ayrıca Ayvalık gibi küçük bir ilçedeyiz ve hiçbir veteriner kuştan anlamıyor. 3 kuşumu farklı zamanlarda, farklı veterinerler yanlış tedaviden öldürdüler. Ayrıca parafin tedavisi dediğiniz eczaneden alınan parafinin direkt tatbiki mi? Bildiğim kadarıyla inaanlarda ısıtılarak kullanılıyor. Nasıldır parafinin uygulaması? Gerçekten çok çaresizim. Tek umudum sizler gibi bu hobiye gönül vermiş arkadaşlar. Lütfen bana bir yol gösterin.
@ADRIAN
İvermektin etken maddeli damlayı ense kısmına 1 damla damlatınız, ayakları için de ivermektini seyreltip kullananlar lakin su ile seyreltilmiyor çökme yaptığı için başka bir sıvı ile seyreltiliyordu şuan aklıma gelmiyor etkisi ne kadar olur fikrim yok, parafini eczaneden alıp ısıtarak kullanacaksın günde 2 kez akar olan bölgelere uygulamanız gerekiyor tedavi süresi 1 ayı bulabilir. Parafin kullanımına dikkat etmek gerek göze gelmemesi gerek göze gelirse kuşu kör edebilir. Kulak çubuğu yardımı ile az miktarlarda sürünüz fazla kullanımda kuş parafini aşırı tüketir ise ishal sorunları ortaya çıkar.

Akarlar uzun tedavi isteyen sorunlardır bu süreç uzun sürebilir sabırla hergün tedaviyi uygulamanız gerekiyor.

Merhabalar, bu postu akar, mantar tedavisi için arama yapqn arkadaşlar için yazıyorum.
Öncelikle Avimec %0.1 yani 1 ml de 1 mg ivermectin içeren ilaç piyasadan kalkmış. Yine akar tedavisi için önerilen baymec (1 ml de 10 mg)de Türkiye piyasasından çekilmiş. İvomec isimli 1 ml de 10 mg ivermectin içeren, küçük ve büyükbaş hayvanlar için ürerilmiş ilacı aldım. Eczacımıza propilen glikol ile bu ilacı avimec dozuna; 1 ml de 1 mg ivermectin olacak şekilde seyrelttirdim. Forumda bazı üyelerin direkt baymec i enseye damlatın şeklinde yorumlarını okuduğum için, arkadaşları uyarmak istiyorum. Bu dozaj büyük memeliler için. Bizim minik dostlarımıza bu oran çok fazla. Çünkü ivermectin çok kuvvetli bir ilaç. Seyreltme maddesi için üstte yazdığım gibi propilen glikol kullanılıyor. sf ya da suyla kesinlikle homojen bir karışım elde edilemiyormuş. (Kaynak: veterinerimiz + türkçeye çevrilmiş yabancı araştırma verileri)
Seyrettirdiğim (dilüe) karışımı 3 gün önce enseye bir damla şeklinde 26 kuşa uyguladım. 1hafta arayla, toplamda 3 kez uygulayacağım. İvermectinin bu dozajı yani avimec haline gelmiş dozaj; dış parazit (akar-myte, pire, kene,bit) için kullanıldığı belirtilmiş. Ancak ivermectin iç parazit tedavisi için de kullanılıyor kedi, köpek, koyun, inekte. İç parazite de işe yarar mı bilmiyorum. Sadece umuyorum. Ancak amacım şu durumda akar tedavisi. Kuşlar iyi görünüyor şu an için. 2 gündür trysoid i bırakıp vazelin sürmeye başladım. 3-4 gün devam edip durumu gözlemleyeceğim.
Not: lütfen ivermectini sularına karıştırmayınız. Çünkü suda çözünmüyor yağlı olduğu için. Suya karıştırınca ya kuşlar hiç ilaç almıyor ya da yüksek doz alıyorlar. Uugulama ense- kanat arasına yakın, deriye 1 damla damlatıp hafifçe ovalayarak ilacı yaymak. Kaynağım yine veterinerimiz ve araştırdığım verilere dayalı yabancı kaynaklar. İstenirse link de atabilirim. Saygılarımla...

Bileziği çıkartabildinizmi hocam
Çok şükür rastlantı eseri Ayvalık'ta kanarya üreticiliği yapan birini buldum. sağ olsun çıkardı bileziği. Ancak şimdi de aynı kuşta kursak mantarı başladı. Tedaviye ve elle beslemeye başladım ama çok da umudum yok. Yine de çıkmayan candan umut kesilmez derler. İlginiz için çok teşekkür ederim

Çok şükür rastlantı eseri Ayvalık'ta kanarya üreticiliği yapan birini buldum. sağ olsun çıkardı bileziği. Ancak şimdi de aynı kuşta kursak mantarı başladı. Tedaviye ve elle beslemeye başladım ama çok da umudum yok. Yine de çıkmayan candan umut kesilmez derler. İlginiz için çok teşekkür ederim
Kursak mantarı teşhisini nasıl koydunuz hangi belirtiden yola çıkarak?

Kursak mantarı teşhisini nasıl koydunuz hangi belirtiden yola çıkarak?
Günden güne zayıflama, göğüs kafesinin dışarı, jilet görünümü ile çıkması ve sivrilmesi ( hızlı kilo kaybıyla birlikte önce yağ doku, sonra kas dokusu eriyince bu görüntü oluşuyor) yemek yiyormuş gibi yapması ama ağzında çevirip bırakması, kabarma, halsizlik, çevreye karşı duyarsız olması gibi belirtiler gösteriyor. Çeşitli araştırmalara dayalı makalelerde muhabbet kuşlarının %65 oranında kuruma hastalığına sebep olan ve megabakter denilen bu mantarı taşıdıkları, çeşitli sebeplerle bağışıklıkları düştüğü zaman da bu kuruma hastalığına yakalanabildiklerinden bahsediliyor. Benim kuşlarım 6-8 saat yoldan geldiler ve 1 haftadır mantar, akar tedavisi görüyorlar. Stres, yol, ortam değişiklikliği ile bağışıklıkları düştü normal olarak. Akarları ya da mantarları büyük oranda geriledi ama mavi olanın kuruma hastalığına yakalanması çok kötü oldu. Şimdiye kadar flukan denediğim ve yine elle beslediğim 2 kuşu en fazla 2 hafta yaşatabildim. Bu sefer daha farklı bir tedavi deneyeceğim. Flukan + flagyl + sitraks belirli oranlarla elle besleme mamasına karıştırılıp veriliyor. Umarım bu sefer başarılı olurum

Günden güne zayıflama, göğüs kafesinin dışarı, jilet görünümü ile çıkması ve sivrilmesi ( hızlı kilo kaybıyla birlikte önce yağ doku, sonra kas dokusu eriyince bu görüntü oluşuyor) yemek yiyormuş gibi yapması ama ağzında çevirip bırakması, kabarma, halsizlik, çevreye karşı duyarsız olması gibi belirtiler gösteriyor. Çeşitli araştırmalara dayalı makalelerde muhabbet kuşlarının %65 oranında kuruma hastalığına sebep olan ve megabakter denilen bu mantarı taşıdıkları, çeşitli sebeplerle bağışıklıkları düştüğü zaman da bu kuruma hastalığına yakalanabildiklerinden bahsediliyor. Benim kuşlarım 6-8 saat yoldan geldiler ve 1 haftadır mantar, akar tedavisi görüyorlar. Stres, yol, ortam değişiklikliği ile bağışıklıkları düştü normal olarak. Akarları ya da mantarları büyük oranda geriledi ama mavi olanın kuruma hastalığına yakalanması çok kötü oldu. Şimdiye kadar flukan denediğim ve yine elle beslediğim 2 kuşu en fazla 2 hafta yaşatabildim. Bu sefer daha farklı bir tedavi deneyeceğim. Flukan + flagyl + sitraks belirli oranlarla elle besleme mamasına karıştırılıp veriliyor. Umarım bu sefer başarılı olurum
Şöyle bir tedavi buldum ve bunu denemeye karar verdim. Ancak sonucun ne olacağını hiç bilmiyorum.
solunum yolu enfeksiyonu yok ise.

Kullanılacak ilaclar.

1. Nidazol tablet 250 mg ( ezcaneden alınacak )

2. Triflucan şurup ( eczaneden alınacak )

3. Sitrax şurup ( eczaneden alınacak)

Bu ilaçlar temin edilip.

Yarım su bardağı elle besleme mamasi hazırlanacak içine

Nidazol tabletin yarışı kırılıp toz haline getirelcek

Triflucan şurup 5 milim ( siringanin 5 yazan yerine kadar)

Sitrax şurup 3 milim ( siringanin 3 yazan yerine kadar)

3 ilaç elle beslemeye iyice karıştırıldıktan sonra 2 saate bir kuşa 2 milim( siringanin 2 yazan yerine kadar) elle besleme mamasi kursaktan verilecek.

Önemli not : ( Kuş tedavi süresince en az 25 derece en fazla 35 derece olan bir ortamda tutulmali )

Ayrıca kuşun 100 ml lik suluguna
Çeyrek nidazol tablet eritilecek
Triflucan şurup 5 milim konulacak
Sitrax surup 3 milim konulacak
Günlük olarak suluk değişecek.

Kuşun önüne rahat yiyebilcegi tohumlar.
Aspur, beyaz dari ve yulaf karıştırılıp konulacak (alıntıdır)

İnşallah Allah şifa versin.. dışkıları nasıldı megabakter olanların? Benimde bazı sıkıntılarım var karşılaştırmaya çalışıyorum kursak mantarı nedir ne değildir anlamak için kusura bakmayın..

Sitrask iç parazit için sürekli kullanılmıyor diye biliyorum 1-2 gün suluktan verilip 10 gün sonra 1-2 gün tekrar veriliyor iç mantar ise zolax öneriliyor genelde recai arkadaşımıza bir danışın isterseniz
@Recai

Geri