Karadeniz Pet

Megabakteri bulaşma

Longahanks

Yeni Üye
Merhabalar

3 muhabbet kuşum var, ikisi çatı katında bir tanesi genelde bizimle. Çatı katında iki dişi kuşta megabakteri tespit edildi ve tedaviye başladık.

Diğer tek kuş onlarla aynı odada bulundu ama aynı kafes içinde veya dışarda bir arada bulunmadılar.Ikisi bir kafeste, tek olan ayrı kafeste uzaktan ötüştüler.

Tek olan kuşta da megabakteri çıkma ihtimali var mıdır sizce? Şimdilik hiçbir belirti yok.

Megabakterinin havadan bulaşma ihtimali var mıdır? Ayrı kafeslerde bile olsa kuşları aynı odada bir araya getirmemeli miyim?

İnsan aracılığıyla bulaşma ihtimali var mıdır?
Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

Megabakteri zaten her kuşta az miktarda bulunuyor doğal olarak. Çoğalınca hastalık oluyor. Havadan bulaşması çok zor. Temas olmadığı sürece sıkıntı yok. Ek olarak benim kuşumda da aynı hastalık var Allah kahretsin bu hastalığı. Yüzde yüz çözüm sunan ilaç yok.

Megabakteri zaten her kuşta az miktarda bulunuyor doğal olarak. Çoğalınca hastalık oluyor. Havadan bulaşması çok zor. Temas olmadığı sürece sıkıntı yok. Ek olarak benim kuşumda da aynı hastalık var Allah kahretsin bu hastalığı. Yüzde yüz çözüm sunan ilaç yok.
Siz ne kullanıyorsunuz Flukonazol mu?

Siz ne kullanıyorsunuz Flukonazol mu?
Fungizone alacağım hocam. Amfoterisin b etken maddeli ilaçlar en çok etki edenler. Sizin kullandığınız candida mantarları için. Onlar ne yazık ki megabakteri öldürmüyor. Yavaşlatıyor veya durduruyor bir süre. Amfoterisin B etken maddeli bir ilaç temin etmeye çalışın. Pahalı bir ilaç, yurtdışından geliyor. Bazı Facebook gruplarında ve ecza depolarında bulunabiliyor. Ayrıca @İsmail ERDEN İzmirde bu ilacı bulma ihtimalinin olduğunu söyledi onunla da konuşabilirsiniz.

Fungizone alacağım hocam. Amfoterisin b etken maddeli ilaçlar en çok etki edenler. Sizin kullandığınız candida mantarları için. Onlar ne yazık ki megabakteri öldürmüyor. Yavaşlatıyor veya durduruyor bir süre. Amfoterisin B etken maddeli bir ilaç temin etmeye çalışın. Pahalı bir ilaç, yurtdışından geliyor. Bazı Facebook gruplarında ve ecza depolarında bulunabiliyor. Ayrıca @İsmail ERDEN İzmirde bu ilacı bulma ihtimalinin olduğunu söyledi onunla da konuşabilirsiniz.
Teşekkürler

Flukonazol’a başlamak gereksiz mi diyorsunuz?

Yani hocam eğer amfoterisin temin etme imkanınız yoksa ona başlayın, bir ay kullanım gerekebilir. Fakat en iyi sonuç amfoterisin b etken maddesi ile alınıyor dediğim gibi.
Ben Almanya’da yaşıyorum.
Veteriner bana Amfoterisin B verdi. Iki kuş için 28 günlük toplam 4 ml kadar enjektör içinde verdi. Her gün 0,05 ml kadar veriyorum. Toplam 11 Euro tuttu sadece ilaç. Veteriner fazla ümitli konuşmadı, yine de iyileşmeyebilirler, ölebilirler, dedi.

Kuşlar geniş bir kafeste ve ele alışık da değiller. Her gün onları yakalayıp ağzından ilaç vermek çok zor gerçekten. Inşallah iyileşirler. Hasta olmalarının üzüntüsü bir yana, erkek kuşum da büyüyünce onlardan biriyle çiftleştirmek istiyordum. Yeni kafes, yuvalık ve başka bir sürü malzeme de almıştım. Şimdi bütün planlar alt üst oldu.

Veteriner bana Amfoterisin B verdi. Iki kuş için 28 günlük toplam 4 ml kadar enjektör içinde verdi. Her gün 0,05 ml kadar veriyorum. Toplam 11 Euro tuttu sadece ilaç. Veteriner fazla ümitli konuşmadı, yine de iyileşmeyebilirler, ölebilirler, dedi.

Kuşlar geniş bir kafeste ve ele alışık da değiller. Her gün onları yakalayıp ağzından ilaç vermek çok zor gerçekten. Inşallah iyileşirler. Hasta olmalarının üzüntüsü bir yana, erkek kuşum da büyüyünce onlardan biriyle çiftleştirmek istiyordum. Yeni kafes, yuvalık ve başka bir sürü malzeme de almıştım. Şimdi bütün planlar alt üst oldu.
Ağırlık kaç gr ?

Eğer zayıflama yoksa iyileşirler moralinizi bozmayın.

Veteriner tarttığında biri 39 gr, diğeri 46 gr. Yani şu an için kilo kaybı yok.

@sir.van Amfoterisin tedavisinin 15. Gününde dışkı örnekleri alıp postayla veterinere gönderdim. Sonuçlar negatif çıkmış, yani megabakteri görülmemiş. Ama şu an ilaç devam ettiği için yanıltıcı olabilir dedi. Yarın tedavi bitiyor. Bittikten 15 gün sonra tekrar dışkı örneği göndereceğim. Tam iyileşip iyileşmedikleri o zaman belli olacak. Ama şimdilik sonuçlar olumlu.

Geri