Karadeniz Pet

Megabakteri teşhisi

sir.van

Yeni Üye
Merhaba, kuşumuz Boncuk'un dışkısında magabakteri tespit edildi. tekrar bakıldı ve bu dışkıda yok dendi. Bu nasıl gerçekleşir. Bu arada dışkısını zaman zaman renk ve boyutlarında değişiklik olduğu için her ihtimale karşı vermiştim. dışkı fotolarını paylaşıyorum. @İsmail ERDEN göz atarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47 (1).jpeg
    153.4 KB · Görüntüleme: 92
  • WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47 (2).jpeg
    104.4 KB · Görüntüleme: 90
  • WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-06 at 13.50.47.jpeg
    131.3 KB · Görüntüleme: 91
Benim kuşuma da megabakteri teşhisi konuldu benzer dışkıları var. Nerede yaptırdınız testi?

Dışkıları normal gibi duruyor aslında. Ağırlığı, neşesi ve iştahıda normalmiş. Sinsi bir hastalık ama dikkatli olmak lazım. Kuşlar her dışkıda megabakteri atmayabiliyor.

Öncelikle tedaviyi anlatmaktansa nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazayım.

Kafes temizliği çok önemli. Antifungal dezenfektanlar ile kafesi ve tüm ekipmanları dezenfekte etmelisiniz. Ben zefiranı tercih ediyorum n11 den aldım.

Özellikle yaz aylarında suluğu en geç 2 günde 1 yıkayıp tazelemek gerekiyor sularını.

Stres yine önemli megabakteri için.

Megabakteri çoğu zaman başka bir hastalık ile oluyor. @Soru sormaya geldim hocamda e-coli ile birlikte benim kuşumda koksidiyoz ile birlikte.

Kötü ve sinsi bir hastalık fakat erken teşhiste ve amphoteramicin kullanımında tedavisi mümkün oluyor, ama benim kuşuma ilk teşhis konulduğunda bende çok paniklemiştim ve moralim bozulmuştu. Sizin kuşunuzda problem olduğunu düşünmüyorum dışkıları ağırlığı neşesi ve iştahına bakarsak. Ama isterseniz benim gittiğim gerçek hayvansever ve paragöz olmayan bir veteriner var. Mikroskopta bakıyor, rica ederseniz size bile gösterir eğer varsa, oraya gidebilirsiniz.

güncel durum: kuşumun dışkısını kontrol ederek bir kere megabakter var bir kere de gözlemedik dediler.
bunun üzrine 3 gün boyunca dışkı topladım serum fizyolojik içinde. kontrol ettiler ve bir parçasını gördük dediler.
böyle bir şey nasıl olur, karıştırılma ihtimali var mıdır?

bu arada kuşta e coli var ve tüy döküyor. kuş yalnız, başka kuşla teması yok. boşuna amfoterisin b vermek de istemedim ama gerçekten varsa tedavide gecikmek de istemem. yorumunuzu rica ederim. @Recai SULAMİS

Ben de aynı yerde yaptırdım e coli ve megabakteri çıktı sizinki gibi. Kuşta çok su içme, ağızda yem parçalama var mı

Ben de aynı yerde yaptırdım e coli ve megabakteri çıktı sizinki gibi. Kuşta çok su içme, ağızda yem parçalama var mı
gözlemedim her ikisini de. yem parçalamayı hobi olarka yapıyor bizimki özellikle yulafta. fakat bugün çok ciddi tüy dökmeye başladı. veterinere getirip götürdüğüm veya kafes değiştirdiğim için strese mi girdi yoksa gerçekten hastalık mı var bilemiyorum :(

gözlemedim her ikisini de. yem parçalamayı hobi olarka yapıyor bizimki özellikle yulafta. fakat bugün çok ciddi tüy dökmeye başladı. veterinere getirip götürdüğüm veya kafes değiştirdiğim için strese mi girdi yoksa gerçekten hastalık mı var bilemiyorum :(
Bu dönemde çoğu kuş tüy dökümünde. İlk olarak e coli tedavisi ile başlayın isterseniz.

Bu dönemde çoğu kuş tüy dökümünde. İlk olarak e coli tedavisi ile başlayın isterseniz.
biraz önce başka bir veterinere gittik. direkt dışkıdan kontrol yaptı (kursaktan bakmasını istemedik öncelikle dışkıdan bakalım dedik. taze dışkıdan baktı ve magabakterileri gördük ne yazık ki.... bir taraftan da e coli göründü. veteriner şimdilik sadece magabakteri üzerine gidelim dedi ama ya bu esnada e coli ilerlerse ? bu konuda deneyimi olan var mı?

Merhabalar,

İlk olarak e-coli tedavisi ile başlayın, e coli megabakteri ye göre daha çabuk yıpratır kuşu. E coli tedavisi için birçok ilaç kullanılıyor. Ardından megabakteri tedavisine geçersiniz. Tedavi sıralarında, kafeste herhangi bir kalsiyum içeren madde kalmasın. Düzenli olarak kuşu tartın, megabakteri de kilo çok önemli..
Yeri gelicek, kuş yem yemeyecek, sizin beslemeniz gerekecek, güzel bir bakım ve beslenme ile kurtulur inşallah, kilo çok önemli..

Merhabalar,

İlk olarak e-coli tedavisi ile başlayın, e coli megabakteri ye göre daha çabuk yıpratır kuşu. E coli tedavisi için birçok ilaç kullanılıyor. Ardından megabakteri tedavisine geçersiniz. Tedavi sıralarında, kafeste herhangi bir kalsiyum içeren madde kalmasın. Düzenli olarak kuşu tartın, megabakteri de kilo çok önemli..
Yeri gelicek, kuş yem yemeyecek, sizin beslemeniz gerekecek, güzel bir bakım ve beslenme ile kurtulur inşallah, kilo çok önemli..
Çok tesekkurler. Ben de ne yapacagimi bilemedim. Veteriner sadece megabakter uzerine gitti digerine sonra bakariz dedi. Ben 5 gün baytril vb ilac kullansam hemen ardina amfoterisin b kullansam ara vermeden çok gecikmiş olur muyum dersiniz?

biraz önce başka bir veterinere gittik. direkt dışkıdan kontrol yaptı (kursaktan bakmasını istemedik öncelikle dışkıdan bakalım dedik. taze dışkıdan baktı ve magabakterileri gördük ne yazık ki.... bir taraftan da e coli göründü. veteriner şimdilik sadece magabakteri üzerine gidelim dedi ama ya bu esnada e coli ilerlerse ? bu konuda deneyimi olan var mı?
Ben şu anda megabakteri tedavisi yapıyorum, e coli'yi en son yapacağım. Gittiğiniz veteriner iyi bir veterinere benziyor, dediklerine göre hareket edebilirsiniz. E coli için antibiyogram yaptırdınız mı?

Ben şu anda megabakteri tedavisi yapıyorum, e coli'yi en son yapacağım. Gittiğiniz veteriner iyi bir veterinere benziyor, dediklerine göre hareket edebilirsiniz. E coli için antibiyogram yaptırdınız mı?
Yaptirdim. Enrofloksasin ve florfenicol çıktı. Diskida bakildi. Veteriner diskida e coli çoğunlukla çıkar bu yüzden net bir sonuç sayilmaz dedi. Megabakter 30 gün sürecek bu esnada e coli ne hale gelir bilemiyorum...

Yaptirdim. Enrofloksasin ve florfenicol çıktı. Diskida bakildi. Veteriner diskida e coli çoğunlukla çıkar bu yüzden net bir sonuç sayilmaz dedi. Megabakter 30 gün sürecek bu esnada e coli ne hale gelir bilemiyorum...
E coli çok sıkıntılı bir durum değil. Zaten kuşun doğal florasında da bulunduğu için çoğu dışkıda çıkabiliyor. Megabakteri zaten yanında ikincil bir enfeksiyon da getirir. Ben olsam önce megabakteri yapardım fakat tercih sizin tabii.

Ah tercih durumu değil ki en iyisi en doğrusu ne ise onu yapmak istiyorum. Acayip korkuyorum şu an bir sey olmasından

İlk önce baytril ya da florfenicol etken maddeli bir ilaç kullanın. 7 gün kullanın. Ardından 2 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın. 1 günde normal su verip ardından amphoteracin b ye başlayın. E coli bağırsak flırasında zaten bulunur, ama enfeksiyona yol açacak seviyede mi? Veteriner bunu söyledi mi?

İlk önce baytril ya da florfenicol etken maddeli bir ilaç kullanın. 7 gün kullanın. Ardından 2 gün probiyotik ve multivitamin takviyesi yapın. 1 günde normal su verip ardından amphoteracin b ye başlayın. E coli bağırsak flırasında zaten bulunur, ama enfeksiyona yol açacak seviyede mi? Veteriner bunu söyledi mi?
E coli ye laboratuar bakmisti. Bu veterinerin istedigi bir tahlil degildi. Yani tahlil elimizde gittik. Ama o da diyor ki diskidan iyi sonuc alinmaz kursak sivisiyla bakilsa kesin olur. Biz de kursaktan baktirmamistik( hayvana zarar verme ihtimali dolayisiyla)

Recai bey bir de elle beslemek zorunda kalabilirsiniz demistiniz. Ilac kusun yem yeme istediğini mi azaltacak? Su an yemesi icmesi yerinde o yüzden sordum.

E coli ye laboratuar bakmisti. Bu veterinerin istedigi bir tahlil degildi. Yani tahlil elimizde gittik. Ama o da diyor ki diskidan iyi sonuc alinmaz kursak sivisiyla bakilsa kesin olur. Biz de kursaktan baktirmamistik( hayvana zarar verme ihtimali dolayisiyla)
Kursaktan sıvı alıp, e coli olduğunu söyledi değil mi? Doğru anladım.
Recai bey bir de elle beslemek zorunda kalabilirsiniz demistiniz. Ilac kusun yem yeme istediğini mi azaltacak? Su an yemesi icmesi yerinde o yüzden sordum.
İlerleyen zamanlarda hayvanın iştahı kesilebilir, amphoteracin b de zaten ağır bir ilaç..

Kursaktan sıvı alıp, e coli olduğunu söyledi değil mi? Doğru anladım.

İlerleyen zamanlarda hayvanın iştahı kesilebilir, amphoteracin b de zaten ağır bir ilaç..
Hocam ben amphotericin in 15. günündeyim. Fakat kuşumda hala yemi ağzına getirip parçalama problemi var. Nasıl geçecek bu hastalık?

Geri