Karadeniz Pet

Megabakteri, testis(ganat) altında kitke ve karnında distal kitle

eseten

Yeni Üye
Arkadaşlar geçtiğimiz yıl kasımdan bu yana benim mubişin hastalıklarıyla uğraşıyorum tedavi de 2 ay bitti 3. Ayın içine girdik ilk gittiğimde muaynesi yapıldı dıskı testi ve röntgen çekildi A vitamini eksikliğinden dolayı solunum enfeksiyonu, testiste hormonel büyüme ve megabakteri çıkmıştı tabiiki ben gece çıkardığı pıt pıt seslerinden dolayi endise edip gitmiştim avian veterineri bu durumun testisteki hormonel büyümenin hava kesesi ve kalbe baskı yaptığından olabileceğini söylemişti neyse ilaçları ve denileni harfiyen uyguladık ilk etapta veterinerin bizim paşadan hiç umudu yoktu çünkü megabakteri 2.evreyi geçmişti yani bu evreyi geçtiğinde tedavi oranının düşük olabileceğini söyledi yani %50 yaşar yada ölür demisti hatta yem yeneyi bile kesebilir demisti ama bizimki maşallah inleye inleye yemini inatla yiyordu( inleme kısmına sırası gelince değineceğim) 2 hafta sonra kontrolumuze gittik ve yapılan tahlil sonucunda paşanın tedaviye cevap verdiğini ve ilk duruma göre megabakteri sayılarında düşüş oldugunu söyledi ben tabii sevindim dedim tamam bizimki kurtulacak sonra 2. Kontrolumuze gittik bu sefer megabakteri tamamen temizlenmişti ama gece 2-3 tane koyu siyaha yakın kuru dışkı görüyordum neyse megabskteri temizlendi ama beslenmesine vs. dikkat edin aktiflik devam ediyor dedi yani megabakteri yok ama Bağışıklık duserse gene tekrar edebiliyormuş, 3 gün olmadı bizimki gene kusmaya basladi bende işgillendim neyse sonraki 2 hafta sonra amphoterisinin testisleri yordugu için dışkı tahlilinde kristallenme çıkmıştı bu sebeple 2 hafta kreon kullandık tekrar kontrolumuz vardi, bir baktık 2 tane megabakter çıkmış tabii amphoyu en fazla 1 ay kullanmak gerekiyormuş sonrasında tekrar kullanmak icap ederse 2 ay ara vermek gerekiyormuş çünkü bu ilaç kemoterapik ağır ve etkili bir ilaçmış dolayısı ile karaciğeri de yoruyormuş bu arada kreon ağır bir ilac değilmiş bir süre dışarıdan gerekli enzimleri karşılaması veriliyormuş pek bir yan etkisi de yokmuş neyse 2 hafta oldu pankreas düzeltmemiş 2 hafta daha kullandık bu sırada megabakterinin(mantarın) yayılmaması sabah akşam 1 ay boyunca kullanmak uzere na benzoat(sodyum benzoat) verdi bu arada bu ilaç gercekten mantarın yayılmasını önlüyor yaklaşık 3 hafta sonraki kontrolumuzde yapılan tahlilde megabakterinin yayılmadığını(sayıda artış olmadı) gördüm tabii bu seferki kontrole gitmeden önce ilk baştaki yem yerken inleme sesleri, arada çıkardığı pıt-pıt sesleri ve nefes alırken ki hırıltı sesleri daha şiddetli olmaya başladı sizin anlayacağınız başa döndük sagolsun gecenin 1 inde bile döndü kuşun video ve ses kayıtlarını kendisine ilettim. Sonuç olarak bunca tedaviye karşın sorunların tekrarlaması ve devam etmesi yani herhangi bir iyileşme olmamasının altında kanser gibi çok ciddi sorunların olabileceğini ifade etti ve ilk film sonucu ile son çekilen film'i karşılaştırmak gerektiğini söyledi neyse bende bu arada maltepeden floryaya git gel çok yoruldum psikolojik olarakta beni yıprattı diyebilirim son kez gidelim dedik gittik gene radyoloji ve dışkı testlerini yaptırdık durum tahmin edildiği gibi vahimdi testisin hemen altında(testiste de olabilirmiş) ve karnin sag ust bölgesinde kist gözüktü ilk filmde gözükmüyordu aslinda bu kitle/ler çok küçükse bence rontgende ilk etapta gorunemeyebilir bunun için daha detaylı 3 boyutlu ultrason gibi aletler gerekir öyle bir durumdayız ki veteriner "bu hayvana iyilik mi ediyoruz yoksa kötülük mü ilk etapta getirmeseydiniz megabakteriden kaybedecektik "şeklinde bana yorumda bulundu aslinda haksızca degil çünkü hayvanin saati saatine tutmuyor inlerken dayanamıyorum cunku aci çekiyor kanser kötü huylu olabilirmiş eğer böyleyse 6 ay yada max 1 seneye kadar yasayabiliyorlarmış, ventolini bile denedik eğer astımsa bir nebze rahatlatır dedi birde iç/dış parazitten şüpheleniyordum cunku kaşınıyordu da vilmectin uyguladık bir ise yaramadı en son agizdan 14 gun günde 1 kez aksamlari doksisiklin verdi onunda 6.gunundeyiz bu da pek etki etmedi veteriner lenfoma, neoplazi yada thymomadan şüpheleniyor çünkü internetten baktığımda bu hastalıklarında belirtileri özellikle lenfomada öksürük, nefes almada güçlük, halsizlik, uyku ve kaşınma oluyormuş.

Yani benim durum öyle bir şey ki amphoya başlasam içerideki kitlelerden dolayi zaman zaman acı çekiyor hayvanin daha fazka yaşayarak daha çok acı çekmesine mi müsaade edeceğim yoksa sodyum benzoat bitince megabakterinin yayılmaya devam etmesine göz yumup açlıktan ölmesine mi müsaade edeyim vaktini Allah bilir ama her halükarda ya kanserden ya megabamterden ölecek bir ilac daha varmış o da içerideki kitlenin büyümesini mi ne engelliyormuş tabii bununda garantisi yok bu ilaçta metabolizmayı hizlandiriyormuş ve kuşu zayıflatıyormuş bizimki de 38 gram oldugu ve de megabakterde tamamen temizlenmediği için bu seferde zayıflarsa bağışıklığı gene düşermiş malum nur topu gibi 2 tane megabakterimiz var bu yüzden bu ilacı vermedi yani elimiz kolumuz bağlandı bu konuyu açmamın sebebi biraz spesifik bulduğumdan ve sizlerle paylaşmak istediğimdendir

Valla sıkıntılı bir durum :( Bu tarz durumlar insanlar için de olabiliyor sıklıkla. Bence ne olursa olsun yaşamını en iyi şekilde sürdürmeye çalışmalısınız.

Valla sıkıntılı bir durum :( Bu tarz durumlar insanlar için de olabiliyor sıklıkla. Bence ne olursa olsun yaşamını en iyi şekilde sürdürmeye çalışmalısınız.
Zaten ilaçlarını vermeye devam ediyoruz, haftaya ilaçların kullanım süresi de doluyor ondan sonra gittiği yere kadar artık , veteriner tekrar kontrol için çağırmadı, bunun haricinde yemini suyunu ve ilgimizi eksik etmiyoruz yaşayana kadar bakmaya devam edeceğiz ☹

Geri