Karadeniz Pet

merhaba 7-8 aylık dişi muhabbet kuşum konuşmuyorum

Zzeyzey

Yeni Üye
herşeyi denedim ilgi gösterdim konuştum diyalog kurdum ama bi türlü konuşmuyor. dişi olduğu için mi acaba nasıl konuşturabilirim.

Kuşunuzun konuşmayı öğrenme yaşı epey bir geçmiş üstelik bir de dişi olması işinizi oldukça zorlaştırır fakat az da olsa bir ihtimal var. Yeteri kadar ilgi gösterirseniz konuşmayı öğrenebilir, yapmanız gereken ilk şey kuşunuzun kafesinde ayna, oyuncak vs. varsa kaldırmak olsun. Daha sonra her gün aynı saatlerde ve aynı sürede onunla konuşmayı deneyin, dinlemiyor gibi olsa da sabrederek öğretmek istediğiniz kelimeleri tekrar edin. Kuşunuza bu süre zarfında öten kuş sesleri dinletmeyin, konuşma seansınız bittikten sonra konuşmayı daha kolay öğrenebilmesi için 15-20 dk kadar konuşan muhabbet kuşu sesi dinletebilirsiniz (konuşmanız bittikten sonra dinletmeniz önemli). Tabi önerdiğim bu yöntemi, kuşunuzun ele/kola alışık eğitimli bir kuş olduğunu varsayarak yazıyorum.

Belki türüyle ilgisi vardır bilmiyorum ama benim kuşum kendi kendine öğreniyor hiç bi zaman öğrenmesi için oturup uğraşmadım zorla bişey öğretmenin hiç bir zaman işe yaradığını düşünmedim zaten, bu benim düşüncem tabi. Mesela özellikle onu severken söylediğimiz kelimeleri çok çabuk öğreniyor. Bi kaç kez söyleyince öğreniyor. Özellikle öğretmek istediğim bi kaç kelime oldu sürekli tekrarladım filan o şekilde asla öğrenmedi. Yani kesinlikle sevginizi hissediyorlar ve karşılık veriyorlar bi şekilde :)

Belki türüyle ilgisi vardır bilmiyorum ama benim kuşum kendi kendine öğreniyor hiç bi zaman öğrenmesi için oturup uğraşmadım zorla bişey öğretmenin hiç bir zaman işe yaradığını düşünmedim zaten, bu benim düşüncem tabi. Mesela özellikle onu severken söylediğimiz kelimeleri çok çabuk öğreniyor. Bi kaç kez söyleyince öğreniyor. Özellikle öğretmek istediğim bi kaç kelime oldu sürekli tekrarladım filan o şekilde asla öğrenmedi. Yani kesinlikle sevginizi hissediyorlar ve karşılık veriyorlar bi şekilde :)

Söylediklerinize katılıyorum, benin kuşlarım da öyleler :)

Bazı kuşlar hiç konuşmaz, erkek veya dişi fark etmez konuşma eylemine ilgi göstermeyebiliyorlar. Kuşlar aslında konuşmazlar, erkek kuşlar dişilerini etkileyebilmek için dişi kuşların çıkardıkları sesleri taklit etmeye çalışırlar. Eğer dişi kuş, erkeğin çıkardığı sesi beğenir ise onu kendine eş olarak seçer :)

Tabi muhabbet kuşlarında bir de dişilerin, erkeklerin yanak tüylerinin yaydığı UV ışınlarının parlaklığına bakarak eş seçme olayı var.

Geri