Karadeniz Pet

Monk papağanım kendini şişirip tıslamaya başlıyor

monkemre1

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar papağanım son 15 gündür kendini top gibi şişirip ağzını açıp tıslamaya başlıyor.Sanki boğuluyormuş gibi video eçktim ama videoyu çekince 2-3 saniye sonra kendini düzeltti tam belli olmuyor videoda ilk 3-4 saniyesinde belli oluyor sadece.Bildiginiz kendini top gibi şişirip ağzını açıyor ve çok ince tiz bir ses çıkarıyor böyle civciv sesi gibi nedendir çözemedim hastalıgı varmı derseniz ne ishali var ne huzursuzlugu bunu sadece günün belli bir kısmında maksimum 30 saniye yapıyor bu olay son 15 gündür bşladı.Koluma gelince bunu yapmaya başlıyor çok tedirgin oldum.Hiç bir problemi yok bütün gün bagırır çapırır her gün en az 1 saat dışarı salınır ve her gün meyve-sebze karışımı küçük 1 dilim şeklinde veriyorum.(ıspanak-roka-kabak-havuç-dereotu-muz-ananas-elma-armut-kivi) Haftada 1 gün yumurta maması (beyazı-sarısı-havuç rendesi-galetaunu) veriyorum.Hiç bir sorunu yok görünürde ne ishali ne hareketsizligi her gün şen şakrak ama bu durum beni çok tedirgin etmeye başladı.Sanki boguluyormuş gibi şişirip ağzını açıyor kuyrugunu hareket ettiriyor bilgili olanlar yardımcı olursa sevinirim. video linkini aşagıya bırakıyorum ;

videonun ilk 5 saniyesinde kabartma şekli o şekil tüm tüylerini inanılmaz derecede kabartıyor bildiginiz top gibi oluyor kuyrugunu hareket ettiriyor ve ağzını sürekli açık çok tiz bir ses çıkarıyor sanki nefes almakta zorlanıyormuş gibi boğazına bir şey takılıyormuş gibi lütfen yardımcı olun çok canımı sıkmaya başladı bu durum.Dikkat çekmek içinmi bunu yapıyor çözemedim çünkü onun dışında hiç bir sorunu yok tüm gün bağırır çagırır yemegini yer suyunu içer kafeste beni gördügü gibi saga sola zıplar hiç hastalık belirtisi yok kısacası.

monk papağanız erkek ve çiftleşmek ( sürtünmek ) istiyor. Yakında bir yerlere sürtünme hareketi yaparken göreceksiniz.

monk papağanız erkek ve çiftleşmek ( sürtünmek ) istiyor. Yakında bir yerlere sürtünme hareketi yaparken göreceksiniz.

hocam keşke konuyu taşımasaydınız çünkü papağan bölümü özellikle monk bölümü hiç aktif değil çünkü türkiyede neredeyse yok denecek kadar az bir tür en son konuyu muhabbet bölümüne açmıştım bilgili arkadaşlar yardımcı olmuşlardı.Birde bu türün çiftleşme ayları ekim kasım civarı değilmi ve dna dışında cinsiyetleri belli olmuyor diye biliyorum.

bu videoda 1.10 dakikada alttaki yeşilin yaptıgının bire bir aynısı hocam ama siz erkek demişsiniz üstteki erkek degilmi benimki koluma gelince aynı alttakş yeşilli gibi kendini top gibi şişiriyor ağzını açıp tıslamaya başlıyor sanki boğazına bir şey takılmış boguluyor gibi

hocam buldum tam bu video bire bir aynısı koluma gelince aynı böyle ve ağzını açıp tıslıyor

normal bir durummu bu lütfen yardımcı olun bu olay oldugundan beri moralim alt üst oldu saglık sıkıntısımı var endişesiyle

Benimde monk papağanım var.
Söylediğim gibi size çiftleşmeye başlama hareketi yapıyor.

Benimde monk papağanım var.
Söylediğim gibi size çiftleşmeye başlama hareketi yapıyor.

hocam en son mesajda bu videoyu vermiştim birebir aynı hareket neler düşünmedim şu son 15 günde kafayı yiyecektim hastalandı diye birebir aynı sesler aynı kabartma ve agzı açık şekilde en son 30-40 saniye elimde bu şekil duruyor peki bunun cinsiyetinin erkek oldugundan eminmiyiz şuan

Büyük ihtimal.

Ayrıca lütfen sorularınız için doğru konu başlıklarını kullanınız.

ben sizin monk konunuzada yazmıştım ama cevap alamamıştım burdan farklı bir soru sorayım size kuş 2 senedir benimle.Son 1 haftadır her gün küçük bir dilim şeklinde sebzelerde roka-ıspanak-havuç-kabak-kereviz-dereout meyvelerde armut-elma-kivi-muz-ananas veriyorum.Haftada 1 gün yarım ceviz veriyorum ve yine haftada 1 gün yumurta maması veriyorum her gün meyve sebze veriyorum dediklerimin karışımını yapıp sizce bu zararlımı çok forum okudum beslenmesinin %70 i meyve sebze olmalı dendigi için her gün meyve sebze karışımını yapıp veriyorum zararı olurmu bunun

Kaliteli pelet yem kullanın. ( Versele Laga Nutribird g14 veya Energy cube )
Meyve - sebze verebilirsiniz.

Kaliteli pelet yem kullanın. ( Versele Laga Nutribird g14 veya Energy cube )
Meyve - sebze verebilirsiniz.

pupa pelet yem kullanıyorum 1 haftadır buna ek meyve sebze karışımını her gün yapıyorum vitamin asla kullanmıyorum sebze meyve karışımını her gün verdigim için doğalından alsın diye.Bunların çiftleşme yaşları ne zaman başlıyor benimki henüz 2.5 yaşında yanına dişi alacagım ama 6 aylık almayı düşünüyorum 6 aylıklar çiftleşebilir mi bilginiz varmı.Türkiyede monk çiftleşme yaş aralıgı v hiç bir bilgi yok resmen kapalı kutu bir tür ülkemizde.

1 yaşından sonra çiftleşmeye uygun olurlar.
Ayrıca sizden ürün inceleme bölümüne güzel bir resimli Pupa pelet yem incelemesi yapmanızı istiyorum. Bende bir ara kullanmayı düşündüm sonra vazgeçtim. Yorumlarınızı ve içeriğini öğrenmek isterim.

size anlatamam 15 gündür bunu yapmaya başladıgından beri korkudan öelecektim acaba hasta mı oldu solunum yollarında sıkıntımı var diye dediginiz gibi youtube da çiftleşme olayını yazınca elde olanın birebir aynısı oldugunu gördüm üstümden büyük bir yük kalktı allah sizden razı olsun.Şimdi geriye kiviye bir dişi monk bulmak kaldı

Ayrıca sizden ürün inceleme bölümüne güzel bir resimli Pupa pelet yem incelemesi yapmanızı istiyorum. Bende bir ara kullanmayı düşündüm sonra vazgeçtim. Yorumlarınızı ve içeriğini öğrenmek isterim.

hocam monkların hapşırması normal mi benim kuşum 2 seneden beri her gün 1 defa hapşırıyor :D

Evet çiftleşmek istiyor.Benim Sultan papağanım da aynı şekilde davranıyor.Eğer bulabilirseniz 1,5 -2 yaşlarında eş alın.

Evet çiftleşmek istiyor.Benim Sultan papağanım da aynı şekilde davranıyor.Eğer bulabilirseniz 1,5 -2 yaşlarında eş alın.

haftaya pet shopa gidip bakacagım ama genellikle 6-10 ay arası oluyor pet shoplarda ve cinsiyet garantisi yok nasıl çözecegim bilmiyorum inşallah çözecegiz.Monkların çiftleşmesi ekim ayında başlıyor ama bizimkisi nisan sonunda başladı maşallah :D

haftaya pet shopa gidip bakacagım ama genellikle 6-10 ay arası oluyor pet shoplarda ve cinsiyet garantisi yok nasıl çözecegim bilmiyorum inşallah çözecegiz.Monkların çiftleşmesi ekim ayında başlıyor ama bizimkisi nisan sonunda başladı maşallah :D
Bence petshoptan önce üretici bakın.2 yaşında dişi bulabilirseniz hem cinsel olgunluk hemde yaş olarak olgunluk ile daha sağlıklı kuluçka dönemi geçirirler.Eşi olmadığı için çiftleşme isteği, yılın her döneminde görülür.Benim sultan papağanım haziranda 1 yıl olacak benimle birlikte.Şu anda 17 aylık ve çiftleşme isteği her zaman var.

videonun ilk 5 saniyesinde kabartma şekli o şekil tüm tüylerini inanılmaz derecede kabartıyor bildiginiz top gibi oluyor kuyrugunu hareket ettiriyor ve ağzını sürekli açık çok tiz bir ses çıkarıyor sanki nefes almakta zorlanıyormuş gibi boğazına bir şey takılıyormuş gibi lütfen yardımcı olun çok canımı sıkmaya başladı bu durum.Dikkat çekmek içinmi bunu yapıyor çözemedim çünkü onun dışında hiç bir sorunu yok tüm gün bağırır çagırır yemegini yer suyunu içer kafeste beni gördügü gibi saga sola zıplar hiç hastalık belirtisi yok kısacası.
Merhaba benim monkum da aynı hareketler oluyor. Satıcı doğru söylediyse doğum tarihini şuan 7 aylık civarı olmalı. Tek başına hep böyle çiftleşmek mi isteyecek. Muhtemelen dişi gibi görünüyor videolarda erkekler bu hareketi yapmıyor gibi geldi. O tislama geldiğinde değişik hareketler yapıp geri geri yürüyor sağa sola vs. Kabarıyor ağzını açıyor. Ayrıca sürekli biseyler yemek istiyor ne yersek bana da verim diyor ses çıkartıyor :) günlük ne kadar yedirmeliyiz.

Geri