Karadeniz Pet

Mubişimin Sağlığı

lucymus

Meraklı Üye
Herkese iyi forumlar.
Ben 25 Ocak gibi bir dişi kuş (Şımarık) aldım yavru. Daha sonra da 25 Şubat'ta bir erkek kuş (Limon) aldım yavru. Aynı eş alırmış gibi farklı kafeslere koydum ve bir gün içinde birbirlerine çok fazla ilgi göstermeye başladılar özellikle ilk aldığım kuşum Şımarık Limon'la çok ilgili. Onu saldım şu an. Limon'un kafesinde geziniyor.
Asıl konu ise Şımarık'ın bu kadar fazla ilgili olması. Sabahtan beri çok az yem yedi ve ilgisi sürekli Limon'da. Aç kalınca kendi yer diye elleşmedim ama hiçbir şey yemedi. Dışkısının dışındaki o katı kısım kayboldu. Sıvı yeşillik ve katı beyazlık vardı dışkısında. Korktuğum için hemen suyuna vitamin ekledim ve elimden yedirdim. Şimdi yemek yedi, dışkısı da biraz düzeldi gibi. Bir sıkıntı var mıdır, hasta olmuş mudur? Oda gayet sıcak ve cereyanda kalmadılar çünkü hiç pencere açmadım. Şımarık diğer kuşla çok ilgili sürekli ona bakmaya çalışıyor. Psikolojisiyle ilgili bir sıkıntı çıkabilir mi? Kafeslerini birleştirmeli miyim? Açıkçası biraz çekiniyorum Şımarık kuşa saldırabilir diye çünkü Limon çok yavru. Ceresi ve gagası halen siyah ve ayakları da pembeleşmedi ama maşallah yem kırıyor. Ben başlarında olamıyorum öğlen 4'e kadar hafta içi. Birbirlerini yerler diye korkuyorum. Ayrıca Limon'un da bize alışmamasından korkuyorum beraber olurlarsa. Şımarık tam bir şımarık ama Limon öyle hareketli bir kuş ve 24 saattir beraber olsak da elimden hiç kaçmıyor, elimden yem yedi, parmağa geliyor, avuçta duruyor. Yemliğini ve suluğunu keşfetti. Ama Şımarık kendinden geçti gibi hiç yemek yemiyor, su içmiyor, ilgisi hep Limon'da. Ve dişi. Şımarık da 4 aydan fazla büyük bir kuş değil. Napmalıyım yardım edin. Herkese şimdiden teşekkürler

Geri