Karadeniz Pet

Mubişim hakkında (cinsiyet, hali tavrı, vs)

tüyleri kabarıkken dinleniyordur siz yaklaşınca kendisini koruma amaçlı direk ne olup ne bitiyor diye pozisyona geçiyordur.ve bu hızla devam ederseniz o kuş evcilleşmez söyleyim ben.ilk günden yem yesin elimden parmagımdan, niye ısırıyor vs vs vs fazla merak etmeyin acele etmeyin yoksa hiçbir istediginiz olmaz 1ay sonra parmagınıza b ile gelmez her uzandıgınızda çok fazla korkan kendini savunan bir dişi olur karşınızda :)

Sadece nasıl bir yol izlemem gerektiğini danıştım, ısırma sorununu nasıl giderebileceğimi vs. Amacım ona güzel bir yuva sunabilmek, eğitmek değil. Belki de bir canı pet shoptan kurtarmak. Onu eski hayatından daha huzursuz bir ortama sokmak, baş eğmesi için zor duruma düşürmek değil. Öyle bir amacım olsa zaten dişi olduğunu anladığımda pet shopa gider değiştirirdim. Yalnız hissetmemesi ve güvende hissetmesi, bulunduğu ortamdan korkmaması, biraz rahat olması için de onunla sürekli iletişim halinde olmak istiyorum. Yaptığım hareketler yanlış mı doğru mu burada size danışıyorum. Sahip olduğum ilk evcil hayvanım olduğu için bu konuda çok tecrübesizim. Hayvan çok hızlı alışıp parmağa gelirken gagalamaya başladı, ben de ister istemez ona bir şey yaptığımı düşündüm ama zaten elimi sokmaya bile çekiniyorum, ben de korkuyorum onun hareketlerinden. Sürekli konuşuyorum, o da beni dinliyor. Ürküyor gibi olursa zaten yaklaşmıyorum. Çoğunlukla temassız bir şekilde konuşuyorum onla. Tüm tavsiyeleriniz için teşekkürler. :)

Bugün tahta tünek almak için pet shopların olduğu yere tekrar gittim ve kuşu aldığım yere yöneldim. İşte dişi çıktı, hareketleri böyle böyle nedeni ne olabilir fikriniz var mı diye sordum satıcı da genelde yanılmayız cinsiyetleri hakkında falan filan dedi sonra da dişilerde dönemsel böyle olabiliyor merak etmeyin düzelir dönemi geçince dedi. Şahsen bunu bir değişim isteyeceğim için dediğini düşünüyorum. Ayrıca erkek kuşa talep yüksek olduğu için dişileri de bu yolla sattıklarını da düşünmeye başladım. Pekala teşekkürler diyerek çıktım. Birçok kuşun da sahiplenildiğini gördüm, umarım hepsi güzel yuvalara gitmiştir :D
Tahta tüneği de temin ettim ve hemen taktım. Psikolojisine hiçbir etkisi olmaz diye düşünüyordum fakat gerçekten tüneği çok sevdi ve hareketlendi, biraz da kafesini düzenledim. İçinde daha rahat hareket ediyor :D Tabii o uykuya dalalı saatler oluyor. Her şey onun huzuru için. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum! Kuşumda emeğiniz çok büyük :D Sizler olmadan başaramazdım :D

mücadeleye bak be helal valla birde konuşturursan dişi kuşu tamamdır :D