Karadeniz Pet

Mubişim dışarı çıkınca uçuyor bana hiç gelmiyor

anyela61

Yeni Üye
Arkadaşlar mubişim daha küçük 3 aylık ben alalı da 8-9 gün oldu. Normalde hunharca kaçar elimi kafese soktuğumda amaan konmaya yer bulamazdı. Ama iki gnde kafesi boşalttım bi tünek bıraktım (ben elimi sokacağım zamanlar için) elimi soktum gelene kadar kovaladım ve bşardım. Elimi uzattığımda elime çıkıyor tüneğe yaklaştırdığımda tüneğe iniyor. Elimden yemek yiyor. hatta bu sabah elimde yemi uzattım direk kendi çıktı kaçmadan baya şaşırdım. Ama çakal koluma yavas yavas geldii geldii geldii hoop uçtu :) normalde geldiği günden beri dışarı salıyorum onu eziyet olmasın diye ama dışarda hayatta yaklaşamıyorum ona direk uçuyor. Özelliklede avizelere bayılıyor inmiyor ordan bana gelmesi için ne yapabilirim

Dışarı çıkınca parmağına gelmesi için yavaşça kovala.O kaçar sen kovala ama sen pes etme.Geceleri çıkarmanı öneririm o zaman uyku vakitleri yaklaştığı için pek hareketli olmuyorlar.Parmağına geldiği zaman omzuna koy.Büyük ihtimal kaçar yine omzuna koy.Tekrarla sonra pes edip omzunda duracakdır.Ve ilerde omzuna direk gelicekdir.

Ben bunun hiç yorgunluğunu göremedim :D beni peşinde sürükler yine yorulmaz :D avizeden avizeeye koşuyorum hani alçakta olsa gam yemem :D

peki şey soracam. yakalayıp yavasca omzuma koysam hep byle denesem olurmu gerçi yakalabilcemmi o mechul :D

Pek tercih etmem.Parmağınla omzuna koyman daha mantıklı.Yakalarsan sana olan güveni azalır.

masanın üstüne çıkıyorum konusayım diye hemen uçuyor

Yine masaya koy.Uçması gayet normal.10-15 kere tekrarla yine.Eninde sonunda masada duracakdır.

Avize, konabileceği yüksek dolap vb şeylerin bulunduğu odada salacaksanız, siz daha fazla yorulmayı göze alacaksınız. Eğer bir iki kere elinizi uzatıp kaçınca pes ederseniz, başarılı olma şansınız gittikçe azalır. Hele bir de avuçlayıp da tutarsanız, sizi uzak durulması gereken bir canlı olarak kaydetmeye başlayacaktır. Bunlar kedi köpek değil. Çoğu sevilmekten, okşanmaktan hoşlanmaz. Ürkek olduklarını bilip ona göre davranmalısınız.

uzun bir çıtayı seyyar tünek olarak kullanabilirsiniz yuvarlak çıta olması alışmasını kolaylaştırır avizelerin üzerinden onunla parmağınıza ve omzunuza koymayı deneyebilirsiniz zamanla alışacaktır size ve seyyar tüneğe işiniz kolaylaşacaktır

Çok teşekkürler o zaman bundan sonra oturma odası yerine esyası az olan biyerde salıp dışarda kendime alıştırmayı deneyeceğim :)

Geri