Karadeniz Pet

Mubişimin Aynasını Nasıl Kafesten Alabilirim?

RainyLittleGirl

Yeni Üye
4 yaşında dişi muhabbet kuşum var. Geçenlerde çok hasta oldu. Veteriner kursak mantarı dedi. 2 hafta antibiyotik ve vitamin kullandı. Şu an vitamin koyuyoruz suluğuna. Daha iyi gibi.
En son götürdüğümüzde veteriner dedi ki; Aynasını ya kaldırın. Ya da bantla kapatın. Çünkü hastalığı tetikliyormuş.
Anneme dedim siyah bantla yapıştıralım ya da aynayı alalım ama ana yüreği diyip aynaları kaldırmama da izin vermedi, siyah bant yapıştırmama da.
İki taraflı aynalı salıncağa (sürekli orada uyur) kağıt sarı koli bandı ile kapladım. Bu sefer diğer küçük aynanın salıncağında yattı. Onu da yapayım dedim, annem yok olmaz dedi durdu. 2 gün bir sıkıntı olmadı. Sonra akşam dikkatimi çekti. Koli kağıt bantla bantladigim yerleri kemirmiş, yemiş. Dışkısı bozulmuş yine.
Bu sefer renkli bantla bantladım. 2 saniye de, onları da söktü.
En son çare siyah bantla bantladım. Ilkin korktu, sonra onları da sökmeye çalıştı.
Bantları yapıştırmak için aynasını çıkardığımda boynu bükük emrah gibi duruyor.
Ne yapabilirim de bu kuşu aynasından vazgeçirebilirim? Kafesine koymasam, evin her yerinde de ayna var ama almak artık şart oldu. Annem kıyamıyor acıyor ona. Ama iyiliği için sizce aynayı almalı mıyım? Yoksa kafesinde kalsın mı?

Aynayı kaldırmanız şart onun iyiliği için..Misal veriyorum size zarar veren birşey olsa anneniz emin olun canla başla uğraşır öyle düşünün empati yaparak herşeyin üstesinden gelinilebilir.

Aynayı almamanız kuşun sağlığına zarar vermiş, vermeye devam eder. Psikolojik olarak zaten kuş senelerdir yıpranmış en azından birkaç günlük bir boynu büküklük yaşasa bile içinde bulunduğu durumdan daha kötü olamaz.
Ek olarak: Kursak mantarı birkaç günde geçen bir hastalık değil.
1-Ayna temizlenmediyse, hastalık barındırıyor olabilir.
2-Kuş her yem kustuğunda mantar hastalığı tekrar başlar. Ve zamanla geçmeyen hastalık ilaçlara dirençli hale gelir.

Kardeşim ayna çok zararlı çünkü onu başka kuş sanıyor ve onu (yetişkin ise) eşi (yavru ise) arkadaş zannediyor ve hep onunla ilgileniyor sana alışmaz ayrıca aynayı aldığın için diğer kuşu aldın sanacak ve güven kazanması zor olacaktır.

Aynayı almamanız kuşun sağlığına zarar vermiş, vermeye devam eder. Psikolojik olarak zaten kuş senelerdir yıpranmış en azından birkaç günlük bir boynu büküklük yaşasa bile içinde bulunduğu durumdan daha kötü olamaz.
Ek olarak: Kursak mantarı birkaç günde geçen bir hastalık değil.
1-Ayna temizlenmediyse, hastalık barındırıyor olabilir.
2-Kuş her yem kustuğunda mantar hastalığı tekrar başlar. Ve zamanla geçmeyen hastalık ilaçlara dirençli hale gelir.
Ciddi misiniz? İlaca karşı direnç gösterebileceklerini bilmiyordum. Sahiden de üstüne titriyoruz. Her sabah o istemese de zorla ağzını açtırıp mantar ilacı damlatıyoruz. Suluğuna vitamin koyuyoruz. Her şeyine dikkat ediyoruz. Adeta iyileşsin diye gözünün içine bakıyoruz. Ona ayna verdiğimizden dolayı ecet karşısındakini eş sanıyormuş ama psikoloji olarak bu kadar yiprattığımızı inanın tahmin bile etmemistim. Dışkısı hala bozuk, arada kusuyor. Veteriner ek gıda vermeyin dedi ama yine vicdan yapıp arada veriyiruz ama resmen kuşuma sebebiyet veriyormuşum. Teşekkür ederim yazdığınız için

Ayna karşısında kuş sanıp aynaya kusmasını engellemek için kaldır demiş olabilir veteriner am kuşlar herşeye kur yapabiliyo benim kuşlar suluğun plastiğine yem kusuyor hani bu kuşun iyice strese girmesine sebep olmaz mı? Çünkü alışmış ve bir anda kendini yalnız hissetmez mi? İlkkez ayna hakkkında böyle bişey duydum. Bi kere aynaya bant yapıştırma fikri bana alakasız geldi kaldırmakla bantla demek arasnda ne fark var ? Bant kuşu daha zarar verir kuşlar yiyor bandı bilemedim . Geçmiş olsun umarum iyileşir

Ayna karşısında kuş sanıp aynaya kusmasını engellemek için kaldır demiş olabilir veteriner am kuşlar herşeye kur yapabiliyo benim kuşlar suluğun plastiğine yem kusuyor hani bu kuşun iyice strese girmesine sebep olmaz mı? Çünkü alışmış ve bir anda kendini yalnız hissetmez mi? İlkkez ayna hakkkında böyle bişey duydum. Bi kere aynaya bant yapıştırma fikri bana alakasız geldi kaldırmakla bantla demek arasnda ne fark var ? Bant kuşu daha zarar verir kuşlar yiyor bandı bilemedim . Geçmiş olsun umarum iyileşir

Bende bundan korkuyorum ya. Bir anda aldığımda kendini yanlız hisseder ve boynu bükük duracak, bunalıma girecek diye endişeleniyorum. Annem de bundan dolayı bana engel oluyor. Bant olayı biraz garip evet ama oyuncağı iptal olmasın diye yapmıştık. Teşekkür ederiz

Aynayı kaldırmanız şart onun iyiliği için..Misal veriyorum size zarar veren birşey olsa anneniz emin olun canla başla uğraşır öyle düşünün empati yaparak herşeyin üstesinden gelinilebilir.
Kaldırsam bunalıma ve yanlız hissedip girmez mi?

Kaldırsam bunalıma ve yanlız hissedip girmez mi?
Ama kalmasıda hastalığını tetikliyor..Onun yerine zilli oyuncak koyabilirsiniz yoksa salıncak zamanla alışacaktır.Böyle kuş var sanması onun için daha kötü..Zaten siz baya ilgili birisiniz sanırım süreci sizinle rahat atlatır.Kafese dal darıda asabilirsiniz stres olursa oda iyi gelir😇

Ama kalmasıda hastalığını tetikliyor..Onun yerine zilli oyuncak koyabilirsiniz yoksa salıncak zamanla alışacaktır.Böyle kuş var sanması onun için daha kötü..Zaten siz baya ilgili birisiniz sanırım süreci sizinle rahat atlatır.Kafese dal darıda asabilirsiniz stres olursa oda iyi gelir😇
Kafesinde sürekli dal dari bulunduruyoruz zaten. Tesekur ederiz. Şey size bi konuda da danışabilir miyim acaba? Sorum fotoğraftadır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20210324_132200.jpg
    20210324_132200.jpg
    198.5 KB · Görüntüleme: 14
Gerekenler söylenmiş bende bunlara ilaveten strese bağlı dışkı değişimleri olabileceğini göz önünde bulundurarak iki ya da 3 gün probiyotik vermenizi öneririm.

Gerekenler söylenmiş bende bunlara ilaveten strese bağlı dışkı değişimleri olabileceğini göz önünde bulundurarak iki ya da 3 gün probiyotik vermenizi öneririm.
Şu an kursak mantarı olduğu için ağzına mantar ilacı (Tam adını bilmiyorum) Ve suluğuna vitamin damlatıyoruz.Probiyotiği versek nasıl verebiliriz?? Nerden alaniliriz ve bu kullandığı ilaçlarla bi zararı olur mu?

Kafesinde sürekli dal dari bulunduruyoruz zaten. Tesekur ederiz. Şey size bi konuda da danışabilir miyim acaba? Sorum fotoğraftadır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
:)Havalar oldukça soğuk evet o kuş kimin kuşu hasta olan sizinkinden mi bahsediyoruz yine..Bir tanıdığınız falan var mı yardımcı olabilecek ulaşımda..Zor bir durum maalesef maddiyat ülke her açıdan etkiliyor..Otobüste olabilir aslında ama soğuk almasını nasıl engelleyebilirsiniz bilmiyorum iyice sarıp sarmalarken bu defa ona nefes alma alanı kalmıcak..Bilemedim.

:)Havalar oldukça soğuk evet o kuş kimin kuşu hasta olan sizinkinden mi bahsediyoruz yine..Bir tanıdığınız falan var mı yardımcı olabilecek ulaşımda..Zor bir durum maalesef maddiyat ülke her açıdan etkiliyor..Otobüste olabilir aslında ama soğuk almasını nasıl engelleyebilirsiniz bilmiyorum iyice sarıp sarmalarken bu defa ona nefes alma alanı kalmıcak..Bilemedim.
Evet benimkinden bahsediyoruz. Valla bend3 bilenedigimden sordum soğuk almayacak şekilde nasıl götürürüm diye..

Evet benimkinden bahsediyoruz. Valla bend3 bilenedigimden sordum soğuk almayacak şekilde nasıl götürürüm diye..
Yolculuklarda falan streçle sarıyoru biz kafesi klimadan etkilenmesin diye üst kısmını açık bırakıp oradan hava alsın diye sizde güzelce streçleyin sonra kalım bir şal ile üstünü örtün güzelce ya da polarla ama hava alıcak bir yerde bırakmanızı tavsiye ederim.

streç film iyi aynen kuşun tünekte rahat tutumasınıda sağlayın yol esnasında çok sallanım sarsılıyor kuşlar tırnakları kaymaması için tüneğe ip dolayın tümüyle em azındaan tırnakları araya girer tutunur ben sürekli yolculuğa çıktıgımızda bildiğim için kuşlar rahat edemiyor ya da ince bi dal koy iyice tutunsun zaten hasta bide dalda tutuncam diye yorulmasın hatta istersen içine havlu koy üstünde dursun

Diyelim ki kuşunuz iyileşti ve aynayı da kaldırmadınız. Ayna sayesinde belki birkaç hafta sonra o mantar yine tekerrür edecektir.

Aynayı kaldırmak psikolojik olarak yıpratır diyenlere katılıyorum ancak kaldırmamak kuşun hastalığının ilerlemesine sebep olur. Zaten kuş senelerce aynadaki yansımasını görerek yeterince asosyalleşmiş daha ne kadar psikolojik olarak yıpranabilir orası ayrı bir konu.

İyileşme sürecinin faydalı olması, mantarın direncinin artmaması ve hastalığın tekrar etmemesi için aynayı kaldırmak 'şart'.

Aynanın üzerine bant yapıştırarak kuşun yansımasını görmesi, kuşa iyilik değil zarar verir.

Her canlı sosyal olarak doğar ve üremek ister. Ayna, tek boyutlu düşünen bir hayvanı asosyelleştirir.

Geri