Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hastamı?

OnurcanDB

Yeni Üye
Merhaba iki muhabbet kuşum var . Çiftleşmeleri için yavruluk almıştım iki hafta oldu alalı. Hayvanlar rahatsız olmasın diye pek onlarla ilgilenmedim ; yemleni sularını tazeleyip bıraktım hep. Sorun şu erkek muhabbet kuşum çok halsiz duruyor. Kendini kabartıp hemen uykuya dalıyor. Ev biraz soğuk bundan olabilirmi acaba.
9165b226738684968c241cd387951907.jpg
. Erkek bi kere ishal olmuştu çok kötü durumdaydı ayrı kafese alıp sıcak ortamda tuttum bi süre zar zor toparladı böyle bi olay olmaz bidaha inşallah. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sıcak bir odaya almalısın, hava akımlarından korumalısın. 3 günde bir yumurta maması, haftada 1 gün suyuna vitamin, haftada 1 gün iç parazit damlası verip kafesinde aspur ve haşlanmış patates bulundurup tazelemek benim bilgi ve tecrübeme göre mantıklı geliyor. Yavru daha, tüyleri bile tam olmamış sanki, yazık.

Sıcak bir odaya almalısın, hava akımlarından korumalısın. 3 günde bir yumurta maması, haftada 1 gün suyuna vitamin, haftada 1 gün iç parazit damlası verip kafesinde aspur ve haşlanmış patates bulundurup tazelemek benim bilgi ve tecrübeme göre mantıklı geliyor. Yavru daha, tüyleri bile tam olmamış sanki, yazık.

Aldığım petshop bana 1 yaşında dedi alalıda neredeyse 7 ay oldu. Çiftleşmesi için uygun bi dönem değilmi

Aldığım petshop bana 1 yaşında dedi alalıda neredeyse 7 ay oldu. Çiftleşmesi için uygun bi dönem değilmi

Gözü kısık olduğu için göz halkalarını farkedememişim. Ceresi de kızgın bir erkek gibi koyu mavi. Benim dişi kuşum 9 aylık ve yumurtladı. İyileşsin bu güzel kuş da eş tutacaktır.

Gözü kısık olduğu için göz halkalarını farkedememişim. Ceresi de kızgın bir erkek gibi koyu mavi. Benim dişi kuşum 9 aylık ve yumurtladı. İyileşsin bu güzel kuş da eş tutacaktır.

Anladım teşekkür ederim. Peki son olarak çiftleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla kuşları ayırsam olurmu ve uygun çiftleşmeleri için nasıl bir ortam hazırlamalıyım

Anladım teşekkür ederim. Peki son olarak çiftleşmelerine ortam hazırlamak amacıyla kuşları ayırsam olurmu ve uygun çiftleşmeleri için nasıl bir ortam hazırlamalıyım

Kuştan kuşa çok farkediyor. ama genel olarak bildiklerim, geniş bir kafes ve yuvalık ile yüksek bir yere koyup sessiz bir ortamda, mümkünse insan olmayan bir ortamda bırakıp yem-su değişimi ve temizlik dışında rahatsız etmemek. Haftada suyuna 1 vitamin, 2-3 günde bir yumurta maması ve yemlik başına yarım çay kaşığı nijer tohumu vermek yeterlidir. Ek takviyeler, mayalar vs var tabi ama onları uzman üretici arkadaşlar daha iyi bilir.

Ayırma yöntemi de sık kullanılıyor. 10 ila 20 gün arasında erkek kuşu yuvalık olan kafeste, dişi kuşu da mümkünse erkeği görmeyeceği ama sesini duyabileceği başka bir kafeste tutup, sonrasında dişiyi alıp erkeğin kafesine koymaktan ibaret.

Ben kuşlarımda her şeyi denemiştim bir türlü çiftleşme olmamıştı. Hatta bir ara şiddetli kavgalar vardı. Sonrasında bir gün sadece 3-4 saatliğine dişinin yanına başka erkek koydum, erkeği de başka dişinin yanına aldım. Ama çift haneli, ortasını sert kartonla böldüğüm kendi yaptığım kafesti. Kartonu parçalayarak birbirlerinin yanına geçtiler ve ertesi gün çiftleştiler. Kuşlar kıskanç olur derler, böylelikle görmüş olduk.

Bence ayırın ve erkeğe tedavi uygulayın. Kendine gelip kur yapmaya başladıktan sonra tekrar eş tutturma çalışmalarına başlarsınız. Bol şans.

Geri