Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuma eş

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar selam,

Muhabbet kuşumu alalı bugün tam 1 yıl oldu. 45 günlükken almistim erkek kuş. Simdi ona bir tane arkadaş almak istiyorum amacım kendi turunden biri olsun daha mutlu olsun. Ama bazı cekindigim noktalar var bizim kuş biraz fazla uysal ısırmayı filan hiç bilmez ısırdığını sansa bile hiç acı hissetmezsiniz aldığım eş benim kuşuma zarar verir mi diye çekiniyorum. Bir de anlaşma olayı var tabi kuşu petshopa götürmek istemiyorum seçmesi için ben alip getirsem başarılı olma şansım nedir. En az kaç aylık kuş almalıyım. Bir de tabi hastalik durumundan filan da çekiniyorum. Bu konularda genel düşüncelerinizi paylasabilir misiniz?

Aleykumselam. Oncelikle kesin bisey söylenemez yeni gelen kuşun zarar verip vermemesiyle ilgili. Çünkü her kuşun kendine göre bir karakteri vardır ve siz bunu ancak gozlemleyerek anlayabilirsiniz. Petshoptan almayi dusunuyorsaniz da maalesef bu mumkun degil. Benim fikrim evde veya uretimhane de gözlemle uretilmis 7 aylık bir dişi almanız. Hastalik konusunda da petshoplara açık ara fark atar bu kuşlar. Sitede bir cok uye cok guzel kuslar sahiplendiriyor. Bir goz atabilirsiniz ilanlara.

Aleykumselam. Oncelikle kesin bisey söylenemez yeni gelen kuşun zarar verip vermemesiyle ilgili. Çünkü her kuşun kendine göre bir karakteri vardır ve siz bunu ancak gozlemleyerek anlayabilirsiniz. Petshoptan almayi dusunuyorsaniz da maalesef bu mumkun degil. Benim fikrim evde veya uretimhane de gözlemle uretilmis 7 aylık bir dişi almanız. Hastalik konusunda da petshoplara açık ara fark atar bu kuşlar. Sitede bir cok uye cok guzel kuslar sahiplendiriyor. Bir goz atabilirsiniz ilanlara.
Dogru söylüyorsunuz hocam ama oldu ki anlasamadilar üretici arkadastan aldigimi drgistirmek konusunda sıkıntılar yasayabilirim bir yandan da dediğiniz gibi petshop da ortam çok sagliksiz.

benim daha önce bu konuda birkaç deneyimim oldu.kuşa ömür boyu tek bakmışlığım yoktur.sana tavsiyem ikinci bir kafes al.aldığın kuşu 1-2 hafta başka bir odada besle iyice gözlemle.normalde bu süre 30 gündür.karantina süresi deniyor ama çoğumuz sabredemiyor 30 gün.buna bende dahil.bu süre sonunda en çok vakit geçirdiğin erkek kuşunda durduğu odaya kuşu al ve ikisini tanıştır.eğer hafif kavga varsa onları 1 hafta aynı odada farklı kafeslerde tut aynı anda sal.bu süre sonunda aynı kafese alıp gözlemle ufak tefek çekişme olabilir ama genel olarak iyi anlaşıyorlarsa bu iş olmuştur.bu yöntemle anlaşamayan kuşum henüz olmadı.alır almaz kuşun kafesine atarsan hem riskli olur hastalık açısından hemde anlaşmaya bilirler.tavsiyem ayrı tuttuğun 1-2 haftada yeni kuşa parmağa gelmeyi öğretmen.kuşları kafese koyarken çok işe yarıyor.

yem kapları iki tane olsun yoksa kavga çıkıyor.yavru almak istemiyorsan arkadaşı erkek de olabilir.iki dişi sıkıntı çıkarabiliyor fakat iki erkek genelde sorun çıkarmıyor.

Geri