Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları İçin 20 Kural

selen canaydın bedel

Onursal Üye
''Sağlıklı Ve Mutlu Muhabbet Kuşları için 20 Kural''

Öncelikle mutlaka Veterinerleri unutmayalım. Kuşunuzun bir rahatsızlığı varsa Önce Veterinere götürün. Kuşunuzun hayatı söz konusu.

1- Kafes temizliğine dikkat edilmelidir. Dışkıları 3-4 günde bir temizlenmelidir.
2-Yemliği Hergün üflenmelidir. Kuşunuzun fazla yemesi halinde yemliğini 2 kez üfleyin.
3-Hergün suluğuna temiz taze su koyun.
4-Her hafta,haftanın 2 gününü vitamin günü yapın. Suluğuna 125 ml yani: 1 kapak vitamin dökün. Kuşunuzun bağışıklığını güçlendirir. Tüy yolunmasını önler. Vs vs...
5-Haftada bir Suluğunu ''Sıvısabun'' ile yıkayın ve ÇOK İYİ bir şekilde durulayın. 'Nasıl yıkarım o daracık suluğu?' derseniz,bir örnk: Temiz bulaşık süngeri ile sıvısabunu köpürtün. Mesala bir çatal yardımı ile yapabilirsiniz bu işlemi. Sonra bolca su ile durulayın.
6-Kafes tülü kullanın.
7-Aynalı oyuncakları asla kullanmayın!
8-Kafesi oyuncaklarla doldurmayın. Tek bir tane oyuncağı olması yeterlidir. (Hatta hiç oyuncağı olmaması kuşunuzu size daha çok alıştırır fakat çalışıyorsanız veya öğrenci iseniz mutlaka 1 tane oyuncağı olsun.)
9-Kuşunuzu ne çok sıcak nede çok soğuk bir bölgede tutun.
10-Kışın mutlaka peluş bir örtü ile kafesini örtmeyi unutmayın. (Peluş veya Polar örtüler her zaman kafesi daha sıcak tutar.) Hava deliği bırakmayı unutmayın! :)
11-Kesinlikle doğal maddelerden yapılmış gaga taşlarını kullanın.
12-Ballı krokanlar pek tavsiyem değil.
13-Vitamin Solisyonlarını evden eksik etmeyin çünkü vitaminler en büyük yardımcılarımız.
14-Kuşunuza her zaman Peynir,Elma,Armut,Salatalık,Marul verebilirsiniz. Nane,Maydonoz sakın vermeyin en çok Marul'u tercih edin.
15-Tırnaklarını kesmeyin. Sadece 6 ayda 1 defa bebek tırnak makası ile ucundan kesebilirsiniz.(Pembe kısımları değil siyah uçlu kısımları 2 mm.)
16-Kuşunuzu sakın şampuan'lamayın! Bir leğenin içinde arada bir ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir havluya sarıp 30-40 dk havlunun içinde bekletin.
asla ama asla kurutma makinesi kullanmayın!! Sonrasında kafesini 1 metre mesafe olmak şartıyla elektrikli sobanın karşısına koyabilirsiniz. Yazın ise 5 LT'lik bir bidonun altını kesin ve ılık su ile doldurun içinede sevdiği oyuncaklardan atabilirsiniz. O kendi girip yüzecektir.
17-Kuşunuzun kafesine nazar boncuğu takın. :)
18-Kuşunuz 1-2 yaşına gelmeden sakın çifleştirmeyin! Sakın hamile bırakmayın! Kuşunuz ve doğacak bebek kuşta sorunlar olabilir hatta ölebilirler. Hatta hiç çifleştirmeyin boşuna dünyaya fazladan masum hayvan getirmeyin. (Hayvanlara yazık. Petshop'lar kuş dolu zaten.)Çünkü hepsine 4/4'lük bakamayız ve çokça kuşlada kuş çiftliği kurcak halimizde yok. Hepsine ayrı ayrı sevip bakabilcekmisiniz? Bir tanesi bile ne kadar sorumluluk olduğunu utunmayın!
19-Suluğuna bitki çaylarından koyabilirsiniz. İkinci bir suluk alın ve bitki çayını ikinci suluğa koyun ve kafese takın. Melisa,Papatya,Rezene,Kuşburnu gibi çaylar kuşunuzu rahatlatır ve daha sakin yapar. Bitki çayının ılık olmasına dikkat edin!
20-Bu savunmasız minnacık hayvanlardan sevginizi esirgemeyin. Her zaman bıkmadan ona kelimeleri tekrarlayın. Onu her zaman çok sevin,çok koruyun.
Unutmayınki onlar sizin birer Meleğininiz...
Kuşunuzla Sevgi Ve Sağlıklı Bir yaşam Sürmeniz Dileğiyle

Son düzenleme:
Güzel bir yazı olmuş :) ellerinize sağlık

ST25i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

İyiydi bu ..:)

birşey eksik kalmış.her zaman söylenen.ele alışmamış kkuşu avuçlayarak tutmayın. saygılar

en çok 18. maddeyi beğendim. bu köpekler için de geçerli...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:16 -->-> Daha önceki mesaj 15:14 --

bir de 1. maddedeki "bok" kelimesi yerine dışkı ya da kaka kullanılsa daha hoş olurdu bence :D

en çok 18. maddeyi beğendim. bu köpekler için de geçerli...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:16 -->-> Daha önceki mesaj 15:14 --

bir de 1. maddedeki "bok" kelimesi yerine dışkı ya da kaka kullanılsa daha hoş olurdu bence :D

bende hemen değiştirdm :)

Muhabbetkuşu anayasası ajfgkxcl :D Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık selen abla :)

Çok güzel bir yazi teşekkürler

Bişey eklemek isterim; kuşlar hayattayken her dakikasinin kiymeti bilinerek zaman geçirilmesi gereken güzel varliklardir,, insan ölünce aşiri üzülüyor,,

Bir de onlar sevgi gösterilmesi gereken canlilar; çiftleştir sat bakiş açisiyla degil;sadece SEV açisiyla bakilmali diye düşünüyorum

Bütün hayvanlar için aynisi geçerli

Mümkünse pet shop degil de; dürüst sevgi dolu bir üreticiye para kazandirarak yaşam koşullari kötü ve eziyetli pet shopa para kazandirmamaliyiz diyorum bir hayvansever olarak

Kusura bakmayin konu hayvanlar ve kuşlar olunca böyle uzun oluyor eklenenler:)

Çok yararlı bir yazı olmuş. Tebrik ve teşekkür ederim.

türkiyede muhabbet kuşundan anlayan kaç veteriner var acaba :)

Bulmak zor Cem bey ben kuşumu geciken hastalik sebebiyle kaybettim ilerlemişti 3 ay başka ilaçlarla oyalandik, dogru teşhis geç koyuldu kader işte

Ama ankarada olanlara için iyi bir veteriner tavsiye ederbilirim , malum çok dolaşinca iyisine rast geldik en son

Bulmak zor Cem bey ben kuşumu geciken hastalik sebebiyle kaybettim ilerlemişti 3 ay başka ilaçlarla oyalandik, dogru teşhis geç koyuldu kader işte

Ama ankarada olanlara için iyi bir veteriner tavsiye ederbilirim , malum çok dolaşinca iyisine rast geldik en son

ben ankaradayım veteriner hangisi? lazım olur.

Çok güzel bilgiler tesekkurler bilgiler icin... :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ben ankaradayım veteriner hangisi? lazım olur.

Aydinlikevlerin merkez caddesi çevrelide Afacan veteriner var, Zeki bey,, gayet tecrübeli ilgili bir hekimdir kendisi
İnşallah hastalanmaz ama hastalik durumunda mutlaka götürün

Valla hepsi güzelde sadece çiftleştiripte bosuna masum canlı getirtmeyin demişsin bence orası yanlıs . Ağacın meyveleri cıktıkca insan daha cok bağlanır.

Valla hepsi güzelde sadece çiftleştiripte bosuna masum canlı getirtmeyin demişsin bence orası yanlıs . Ağacın meyveleri cıktıkca insan daha cok bağlanır.

Sanirim arkadaş onu çogaltip da bakmayanlar için söyledi zannimca

Ben nane yediriyorum , bir üreticinin bana tavsiyesi hatta bu . Naneyi kafese koyduğumda saldırıyorlar resmen . Siz nane vermeyin demişsiniz , bunun zararı nedir acaba...

Geri