Karadeniz Pet

Muhabbet kuşları için en iyi ve tercih edilen yem markası hangisi?

Hobipetle alakası yok bence, çünkü o marka hep öyle. Ben farklı yerden almıştım yem bayat çıkmıştı. Hemde son kullanma tarihine baya vardı :) İlaveten bu markanın neden bu kadar tutulduğunuda bir türlü anlamıyorum. Yemin içeriğine bakıyosun piyasadaki herhangi bir yemden farkı yok ve genellikle bayat çıkıyor.
Peki siz hangi markayı tavsiye ediyorsunuz? Versele laga bittikten sonra onu denemek isterim. Arkadaşımın kuşlarına Garden Mix Platinium serisini aldık güzel taze koktuğunu söyledi. Bir tanede Forpus papağanım var ama ona uygun piyasada hiç özel paketli yem yok malesef. Forpusların en çok tüketmesi gereken tohum kenevirmiş. O da hiçbir paraket yeminde yeterli miktarda yok. Mecbur onunkinide hobipetten açık alıyorum.

Bravo yem alabilirsin şuan üreticilerin tercih ettiği ve taze yem karışımları mevcut.

Ben versele laga kullanıyorum memnunum ama birdahaki sefere garden mix deneyeceğim.

Hobipetle alakası yok bence, çünkü o marka hep öyle. Ben farklı yerden almıştım yem bayat çıkmıştı. Hemde son kullanma tarihine baya vardı :) İlaveten bu markanın neden bu kadar tutulduğunuda bir türlü anlamıyorum. Yemin içeriğine bakıyosun piyasadaki herhangi bir yemden farkı yok ve genellikle bayat çıkıyor.
Bayat olduğunu nasıl anlayabiliriz

Ben de 2 senedir versele laga kullanıyorum ama şu an hiçbir yerde bulamadığım için farklı bir yem almak zorundayım. Petmarket'te satılan "G1 experience" tavsiye edildi bana ama içeriği %50 aspur olmasından dolayı emin olamadım. Aspur ve Nijer tohumlarını ayrı olarak alıp yemlerine ilave yaparak denemiştim ama 3 muhabbet kuşum da aspur yemedi dolayısı ile aspur oranı düşük, sarı darı oranı minimum %50 olan kaliteli bir yem arıyorum

Almanyadan bu yemi getirtiyorum vitakraftın 1kglık deneyeceğim bakalım nasılmış. Aslında provita olanını istemiştim ama bulamamış annemler. Keşke Türkiyede’de böyle çeşitleri olsa
8D142D23-C20B-43AB-8331-2CCD3161AD04.png

Birincisi görüntüsünden; parlak ve canlı renkli yemler taze, soluk renkte olanlar bayattır.

İkincisi kokusundan; tabi bunu ayırt etmek için yemin kokusuna aşina olmanız gerekiyor.Taze kokuyu hemen anlarım :)

Üçüncüsü de yemler eğer birbirine veya bulunduğu kaba yapışmaya başlamışsa o yemde bayattır.
En son aldıgım garden mixte kaba ve birbirine yapışma sorununu yaşadım malesef:(

6871111111.jpg

Bir çok markayı denemiş ve incelemiş biri olarak, Garden Mix öneriyorum.

Şöyleki çeşitlilik bakımından oldukça zengin; ak darı, sarı darı, kızıl darı, siyah darı, aspur, yulaf, perilla, aspir çekirdeği, kanola tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu , nijer. Paketin üstünde 6 çeşit yazsada dediğim gibi içeriği zengin ve aynı zamanda orantılı arkadaşlar (buraya dikkat tohumların oranı ideal).

Diğer 1 hususta, bal veya meyve aroması olmaması. Burası çok önemli yemde hiçbir şekilde tatlandırıcı aroma yoktur. Tatlandırıcı aromalar zararlı arkadaşlar dokunuyor kuşlara ishalin 1 nedenide aromalı yemlerdir.

Bir diğer hususta tazeliği, yem oldukça taze ve yeni tarih (eski tarih hiç denk gelmedim) Yemi açıp kokladığınızda o taze kokuyu alıyosunuz zaten.

Ve içinde boyalı ekmek yok ;)

Diğer tavsiye ettiğim yemler; Vivid çuvaldan bölme, Natural çuvaldan bölme, Bonnie(keten tohumu oranı biraz fazla sadece)

Tavsiye etmediğim yemleride söyliyeyim; Quik, vitakraft, Jungle, Gold Wings, Versele Laga.
bir fotoğraf paylaşşanız nasıl olur ? Bir de 400 gramlık yeşil paketleri var onu denediniz mi ?

Bende bonnie aldım migrostan hiç yemedi kuşum balkonda dışardaki kuşlara verdim. Ne yem versem sadece içinden yulafları seçiyordu bide aspuru bu kış çok yedi pat shoptan açık yem aldım içine yulaf aspur karıştırttım hep aspur kabuğuyla yulaf kabuğu kalıodu. İnternette baktım versele laga öneriyorlar internetten sipariş ettim gerçektende içindeki çoğu şeyi yedi diğer beyaz yemleride filan karışık hepsinden yiyor memnunum açıkçası

kabuksuz yem vermenin bir zararı var mı?

Yararı olmadığı kesin :”)

Aşağıdaki linkten konu ile ilgili görüşlere ulaşabilirsiniz;

Geri