Karadeniz Pet

Muhabbet kuşları kavga

Gokhanata41

Yeni Üye
Arkadaşlar benim 4 aylık bir dişi muhabbet kuşum var. 1 ay önce onun yanına 2 aylık bir erkek yavru aldım. İlk günler iyiydiler ama şimdi erkek olan dişiyi nerde görse dövüyor dişi kaçacak delik arıyor korkuyor ondan yem yerken bile tedirgin ancak o da yerken yiyor ayırmam mı lazım sizce sadece ışık kapalı iken uyurken hırlaşmıyorlar

Ayırabilirsin istersen ama şöyle birşeyde var daha çok küçükler büyüdüklerinde anlaşadabilirler

Bence ayırın. Birbirlerine büyük ölçüde zarar verebilirler.

Ayrıca strese girerek hasta olabilirler.
Teşekkür ederim ama kafesim yok nasıl ayıracağım kafes de almak istemiyorum yeşil kuş dişi olan sürekli ondan kaçıyor gündüz gece ışık kapanınca ancak sakinleşmek var uçunca da kaçıyor ondan yeşil strese girer dimi dayak yiyen diğeri çok rahat

Teşekkür ederim ama kafesim yok nasıl ayıracağım kafes de almak istemiyorum yeşil kuş dişi olan sürekli ondan kaçıyor gündüz gece ışık kapanınca ancak sakinleşmek var uçunca da kaçıyor ondan yeşil strese girer dimi dayak yiyen diğeri çok rahat
İkisi de strese girer çünkü kafeste huzur yok. Bence ya aldığınız yere geri verin yeni kuşu ya da başka bir kafes alın. Böyle kavgalar iyi sonuçlanmaz genelde.

Kuşu değiştirsem olur mu alırlar mı sizce anlaşmaları kuşların tamamen şans değil mi?
Tamamen şans değil. Siz eğer sizdeki kuşu petshopa götürür ve ordaki kuşların içine atarsanız kendine uygun eşi seçecektir. Kuşu aldığınız yerden değiştirebilme imkanınız varsa değiştirin bence.

Tamamen şans değil. Siz eğer sizdeki kuşu petshopa götürür ve ordaki kuşların içine atarsanız kendine uygun eşi seçecektir. Kuşu aldığınız yerden değiştirebilme imkanınız varsa değiştirin bence.
Öyle mi yapayım emin misiniz ya dayak yiyen hep kafese tırmanıyor kaçıyor çok üzülüyorum ama beyazı da seviyorum döven kuşu alıştım. Ne yapacağımı şaşırdım. Beyazı da seviyor isem ayırayım da bu sefer de üzülürler mi acaba? Mesela ayrı odaya koyuyorum birisi dışarıda birisi kafeste birbirlerine ötüyorlar arıyorlar yine de kavga edip birbirlerini aramaları normal mi

Öyle mi yapayım emin misiniz ya dayak yiyen hep kafese tırmanıyor kaçıyor çok üzülüyorum ama beyazı da seviyorum döven kuşu alıştım. Ne yapacağımı şaşırdım. Beyazı da seviyor isem ayırayım da bu sefer de üzülürler mi acaba? Mesela ayrı odaya koyuyorum birisi dışarıda birisi kafeste birbirlerine ötüyorlar arıyorlar yine de kavga edip birbirlerini aramaları normal mi
Bakın ben eş aldım dişi kuşuma çok da sevmiştim. Sonra iyi anlaşırken kavga etmeye başladılar. Ayırdım ve başka eş aldım kuşuma. Hem ben hem de dişi kuşum mutlu. Yumurtaları bile var :) İnanın her kuşa alışmanız mümkün. Yeter ki ona sevginizi gösterin. Ama eğer çok şiddetli kavga etmiyorlarsa ayırmayın 1 2 gün daha bekleyin. Devam ederlerse ayırmak en doğrusu olacaktır.

Benim kuşlarım ayrılınca üzülmediler dediğim gibi daha mutlu oldular aksine. Çünkü huzursuz ortam ne sevgi bırakır kuşta ne de başka bir şey. Stres kuşlardaki çoğu hastalığın belirtisi veya başıdır.

Bakın ben eş aldım dişi kuşuma çok da sevmiştim. Sonra iyi anlaşırken kavga etmeye başladılar. Ayırdım ve başka eş aldım kuşuma. Hem ben hem de dişi kuşum mutlu. Yumurtaları bile var :) İnanın her kuşa alışmanız mümkün. Yeter ki ona sevginizi gösterin. Ama eğer çok şiddetli kavga etmiyorlarsa ayırmayın 1 2 gün daha bekleyin. Devam ederlerse ayırmak en doğrusu olacaktır.
Ya şöyle açıklayayım dişi kuş sadece hep kaçıyor ondan erkek olan devamlı dalmıyor ama yanına gelince gagalıyorr o da kaçıyor kafesin arkasına ya da uçuyor yeşil çok hassas sanırım. Ama ayrı odalarda ötüyorlar ayırınca kararsız kaldım ama şu kesin dişi olan erkekten sürekli kaçıyor çok nadir birbirlerini öpüyorlar.

Ya şöyle açıklayayım dişi kuş sadece hep kaçıyor ondan erkek olan devamlı dalmıyor ama yanına gelince gagalıyorr o da kaçıyor kafesin arkasına ya da uçuyor yeşil çok hassas sanırım. Ama ayrı odalarda ötüyorlar ayırınca kararsız kaldım ama şu kesin dişi olan erkekten sürekli kaçıyor çok nadir birbirlerini öpüyorlar.
Biraz zaman tanıyın o zaman. 1 hafta yeterli olacaktır. Bu süre zarfında çok şiddetli kavga ederlerse ayırın ama etmezlerse gerek yok. Bu sürecin en sonunda hala bu kadar sıklıkta kavga etmeye devam ederlerse ayırın ki huzurları kaçmasın.

Eliniz de ortamdaki stresi artırır. O yüzden olabilir.
ben 12 şubatta dişi muhabbet kuşu aldım. Şuan 4 5 aylık. 1 ay sonra yanına erkek aldım beyaz bizimkinden 1 ay küçük o da yavru. Ama şuan kedi köpek gibiler dişi olanı diğeri kovalıyor ve dişi korkuyor elime gelmeyi bırakın elimi parçalarcasına ısırıyor hiç böyle yapmazdı aşırı stresli devamlı cıyak cıyak ses çıkartıyor ne anlama geliyor napmam lazım. Sanırım 2 seçeneğim var geri vercem erkek yavruyu değiştircem iadee almaz çünkü ya da birisine vericem. Böyle kavga etmesine rağmen arar mı bunu özler mi yeni eş mi alayım tek mi kalsın. Eşe alışan yani arkadaş alışan kuş tek zorlanır mı başka eş mi alayım

Kuşlar yavru yapabilecek erişkinliğe gelince eş alın. 8-9 aylıkken erişkin oluyorlar.

Geri