Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları Toplu Ölüm

Efe32

Yeni Üye
Herkese merhabalar,

Mümkün olduğunca uzatmadan anlatmaya çalışacağım. Birkaç yıldır evde muhabbet kuşu besliyorum. Geçen kış mevsiminden bu yana sayıları iyice arttığı için (12 çift ve eşe dosta dağıtamadığım 20 civarı yavru) evin bir odasını kuşlara ayırdım. Şimdiye kadar ciddi bir hastalık nüksetmemişti. Sadece 3-5 ayda bir ufak bir hastalık vs. olabiliyordu. Ta ki 2 hafta öncesine kadar.
Yeme düşen yavruları tuttuğum büyük bir kafes var. Bu kafeste, birkaç ay önce bana dışarıdan getirilen bir kuş ölmüştü. Ardından kafesi dezenfekte etmiştim ama sanıyorum ki bunu da becerememişim. 2 hafta kadar önce yeme düşen tüm yavruları bu kafese koymaya başladım ve birkaç gün sonra aniden yavru kuşlardan 2 tanesi öldü. Sonra gün aşırı ölümler başladı ve devam ediyor. Bu kafesi hemen boşalttım, yeni dezenfekte edilmiş kafese aldım...Kuşlar tüylerini kabartmaya, yemden kesilmeye, hareketsizleşmeye ve ardından zayıflamaya başlıyorlar..Dışkılarda ishal görünümde var, son birkaç gündür bazılarında kanlı ishal de var..Yetişkin kuşlar ayrı kafeslerde olmasına rağmen onların da bazılarında halsizlik ve iştahsızlık başladı ve hatta birkaç tane ölen dahi var. Fakat yetişkin kuşların tamamında ya yavrular ya yumurtalar var. Ne yapacağımı bilemez haldeyim. Kuşlara tam olarak ne olduğunu da çözemiyorum malesef. İnternet üzerinden ve bu forumdan edinebildiğim bilgiler neticesinde, probiyotik, antibiyotik, dal darı, aspur vs. vermeye çalışıyorum. Fakat forumda da sıkça söz edilen fulucan, trifulucan, flagyle ve benzeri pek çok ilacı veterinerde bulamıyorum. Sadece bazı eczanelerde var ama reçetesiz kesinlikle veremiyoruz diyorlar. Bu ilaçları nasıl temin edebiliriz? ve sizce böyle bir durumda nasıl bir yol izlemek, tedavi uygulamak gerekir?
Maalesef bir yandan ölümler devam ediyor...
Biliyorum haddinden fazla uzun yazdım, fakat neredeyse her gün bir can gidiyor ve vicdan azabından kahroluyorum. Tüm veballeri benim üzerimde..
İlginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Hastalıklar hakkında bilgim yok konu üstte kalsın istedim. Aile hekimi den rica ederseniz ilaçları yazar bence.

Bulunduğunuz yerdeki aile hekimine gidip durumu anlatın ve alfoxil yazdırmaya çalışın. Alfoxil alabilirseniz tam dolu suluğa 1/4ünü katıp iyice karıştırarak verin. Olmazsa veterinere gidip sulphamezatin isteyin, yarım suluğa 5 damla olarak kullanın. O da olmazsa tetramezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katıp kullanın. Temizliği Virkon S temin ederek yapın, bu imkan yoksa eczaneden zefiran isteyin ve bir litreye 10-15cc katarak kafes ve bütün malzemeleri dezenfekte edin. Aynı zamanda spreyleme ile odayı da temizlemenizi tavsiye ederim. Yem, kum ne varsa dökün, gaga taşı, kalamar kemiği vs atın.

Bulunduğunuz yerdeki aile hekimine gidip durumu anlatın ve alfoxil yazdırmaya çalışın. Alfoxil alabilirseniz tam dolu suluğa 1/4ünü katıp iyice karıştırarak verin. Olmazsa veterinere gidip sulphamezatin isteyin, yarım suluğa 5 damla olarak kullanın. O da olmazsa tetramezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katıp kullanın. Temizliği Virkon S temin ederek yapın, bu imkan yoksa eczaneden zefiran isteyin ve bir litreye 10-15cc katarak kafes ve bütün malzemeleri dezenfekte edin. Aynı zamanda spreyleme ile odayı da temizlemenizi tavsiye ederim. Yem, kum ne varsa dökün, gaga taşı, kalamar kemiği vs atın.
Yazdıklarınızı uygulayıp gelişmeleri tekrar yazacağım. İlginiz için gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Suleyman beyin soylediklerine ek olatak Antibiyotik olarak vetakoksin veya enrocure da önerebilirim kuş sayınız fazla olduğu için 1lt suya 4 ml olarak verebilirsiniz 5 gun sonra 3 gün vitamin ve prebiyotik kullanın aviron da kullanabilirsiniz mantar kaynaklı bir salgın ise etkisi olur bulamazsanız eczanem nidazol alabilirsiniz

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

Suleyman beyin soylediklerine ek olatak Antibiyotik olarak vetakoksin veya enrocure da önerebilirim kuş sayınız fazla olduğu için 1lt suya 4 ml olarak verebilirsiniz 5 gun sonra 3 gün vitamin ve prebiyotik kullanın aviron da kullanabilirsiniz mantar kaynaklı bir salgın ise etkisi olur bulamazsanız eczanem nidazol alabilirsiniz

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]
Teşekkür ediyorum sağolun.

Süleyman Bey, virkon s sipariş ettim. Bugün gelir muhtemelen. Nasıl kullanacağım, kuşların bulunduğu oda için mi tavsiye ettiniz, yoksa tüm malzemeler için mi?

%1-2 oranında suya karıştırıp spreyleyerek kullanabilirsiniz. Ağır bir kokusu yok, konudan rahatsız olmazsanız odayı dezenfekte etmek için de kullanabilirsiniz. 1lt suya 10-15 silme çay kaşığı katarak kullanılabilir, kuşlara temas etmesinde sakınca yok, yıllardır kullanıyorum, tecrübe ile sabittir

Süleyman bey, avoxil hap şeklinde verdiler. 1 tam suluğa 1/4 oranında mı katacağız?

Facebook ta güvercin ve kuşların hastalıkları diye 50000 civarı üyesi olan bir grup var oraya bir gözatın isterseniz

Geri