Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarımın kaç defa yavru yapmaşarına izin vermeliyim

Sudse

Meraklı Üye
merhaba arkadaşlar 1 çift muhabbet kuşum var mesela yavrular yumurtadan çıkıp büyüdükten sonra ne yapamalıyım ve yavrular yıvadan düştükten sonra anne ve baba kuşların dinlenmesi lazım mı dinlenmesi için ne yapamlıyım?Üretim yapmıyorum fakat yavru istiyorum ama anne baba kuşumada zarar gelsin istemiyorum yardımınızı bekliyorum

merhaba arkadaşlar 1 çift muhabbet kuşum var mesela yavrular yumurtadan çıkıp büyüdükten sonra ne yapamalıyım ve yavrular yıvadan düştükten sonra anne ve baba kuşların dinlenmesi lazım mı dinlenmesi için ne yapamlıyım?Üretim yapmıyorum fakat yavru istiyorum ama anne baba kuşumada zarar gelsin istemiyorum yardımınızı bekliyorum
yavrular yeme düşene kadar anne babayı iyi besleyin günlük taze maması eksik olmasın yeme düştükten sonra anne ile babayı ayırıp dinlendirebilir bu sürede kuşlarınıza karışık veya içerisinde nijer tohumu olmayan sade yemlerden verip elma rendeleyip vererek kızışmalarını azaltabilirsiniz

2-3 kuluçkada bir eşleri ayırıp dinlendirmekte fayda var.
Kimi arkadaşlar, yavrular 20-25 günlük olduğunda anneyi ayırıp yavruları babaya baktırıyor. Bu saytede anne yavrular yeme düşene kadar kendini toparlamış olur. Sonra devam.. :)

yavrular yeme düşene kadar anne babayı iyi besleyin günlük taze maması eksik olmasın yeme düştükten sonra anne ile babayı ayırıp dinlendirebilir bu sürede kuşlarınıza karışık veya içerisinde nijer tohumu olmayan sade yemlerden verip elma rendeleyip vererek kızışmalarını azaltabilirsiniz
Taze mama derken anlamadım tarifini verir misiniz bide folluğu çıkarmam yeterli olur mu yoksa ayrı kafesler şart mı

Yorumubuzu bekliyorum

Taze mama derken anlamadım tarifini verir misiniz bide folluğu çıkarmam yeterli olur mu yoksa ayrı kafesler şart mı
yuvalığı çıkarıp ayrı kafese almak daha sağlıklı olur her zaman erkek her zaman kullandığınız kafeste kalmalı dişiyi ayırın birbirlerini görsünler ancak ulaşamasınlar odanın karşılıklı 2 dköşesine koyabilirsiniz mesela

ben kendi yaptığım tarifi paylaşayım

yarım haşlanmış yumurta
1 çay kaşığı zarı ayıklanmış haşlanmış yumurta kabuğu (toz haline getirilecek)
Orta boy yarım havuç
marul (orta göbeğe yakın taze 1 yaprak)
kırmızı lahana (orta göbeğe yakın taze 1 yaprak)
kabuğu soyulmuş elma( 4'e bölün 1 dilim yeterli)
1 çay kaşığı irmik
1 çay kaşığı mısır unu veya pirinç unu
1 tatlı kaşığı kuru mama (paketlerde satılan)
1 çay kaşığı kalamar kemiği (toz haline getirilmiş)
1 çay kaşığı kuş kumu
1 tutam tarçın (çok az)

haşlanmış yumurta, kırmızı lahana, havuç ve elma rendenin en küçük tarafıyla rendelenir marullar ince ve küçük küçük parçalar halinde doğranır
daha sonra diğer kalan malzemeler rendelenmiş olanlarla birlikte derin bir kaba konur en son çok az tutam tarçın eklenir harman yapılır hepsi iyice karıştırılır ve kuşa ayrı bir kapta verilir
havuç ve elmadan çok su çıkması durumunda suyu sıkılabilir ama ben az da olsa suyunun olması taraftarıyım
bu mama en fazla 8 saat kalmalıdır ve taze olarak verilmelidir fazla yapıp saklayıp bayat vermeyin yumurta olduğu için zararlı hale gelir taze taze yesinler

yuvalığı çıkarıp ayrı kafese almak daha sağlıklı olur her zaman erkek her zaman kullandığınız kafeste kalmalı dişiyi ayırın birbirlerini görsünler ancak ulaşamasınlar odanın karşılıklı 2 dköşesine koyabilirsiniz mesela

ben kendi yaptığım tarifi paylaşayım

yarım haşlanmış yumurta
1 çay kaşığı zarı ayıklanmış haşlanmış yumurta kabuğu (toz haline getirilecek)
Orta boy yarım havuç
marul (orta göbeğe yakın taze 1 yaprak)
kırmızı lahana (orta göbeğe yakın taze 1 yaprak)
kabuğu soyulmuş elma( 4'e bölün 1 dilim yeterli)
1 çay kaşığı irmik
1 çay kaşığı mısır unu veya pirinç unu
1 tatlı kaşığı kuru mama (paketlerde satılan)
1 çay kaşığı kalamar kemiği (toz haline getirilmiş)
1 çay kaşığı kuş kumu
1 tutam tarçın (çok az)

haşlanmış yumurta, kırmızı lahana, havuç ve elma rendenin en küçük tarafıyla rendelenir marullar ince ve küçük küçük parçalar halinde doğranır
daha sonra diğer kalan malzemeler rendelenmiş olanlarla birlikte derin bir kaba konur en son çok az tutam tarçın eklenir harman yapılır hepsi iyice karıştırılır ve kuşa ayrı bir kapta verilir
havuç ve elmadan çok su çıkması durumunda suyu sıkılabilir ama ben az da olsa suyunun olması taraftarıyım
bu mama en fazla 8 saat kalmalıdır ve taze olarak verilmelidir fazla yapıp saklayıp bayat vermeyin yumurta olduğu için zararlı hale gelir taze taze yesinler
Çok çok teşşekürler peki yavru kardeşler ilerde çift olabilirler mi

Çok çok teşşekürler peki yavru kardeşler ilerde çift olabilirler mi
birbirleriyle anlaşırlarsa olabilirler ancak pek tavsiye edilmez ırkları aynı olduğu için doğacak yavrular yine aynı ırka ve birbirine benzer renkşlerde yavru olurlar

Geri