Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım çok kızgın ama çiftleşmiyor

erenkv

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar. bundan 1.3 yıl önce muhabbet kuşum nesnelere sürtünmeye başladı. bende zamanının geldiğini anladım, eş aldım. fakat aylar geçti bir türlü yavru yapmadılar. öyle öyle 3 tane eş değiştik. değiştirdiğimiz kuşların hepside beraber durduktan bir süre sonra bizim kuşu görünce yuvaya girip bağırmaya başlıyordu pskolejileri bozulmuş gibi. neyse kuşta sıkıntı var dedim. gagası turuncu kızışmış eş aldım yanına attığım an çiftleştiler ama 15 saniye felan.(4-5 hafta geçti yumurta gelmedi) ondan sonra bizim erkek sürekli dişiyi kovalamaya başladı ama her kovalaşında dişi izin vermiyor erkeğe gaga atıyordu ve çok fena kaçıyordu erkekten. Sürekli yuvaya giriyordu bende dedim herhalde hazırlanıyor fakat dün farkettim erkekten korkusuna yuvaya girip bekliyor ve bağırıyor. Diğer kuşların yaptığı şeyi yapıyordu. Önceki kuşlara 1 hafta farklı odada ayırma yöntemi denedim fakat bir değişiklik olmadı. kızıştırıcı mama yaptım yemediler. İzliyordum en sonunda dişi kuş izin vermeyince erkek dişi göğüsünden zorla tutup sürtünmeye başladı. Kuşların videosunu ekte bırakıcağım. Şimdi ayırdım kuşları 1 hafta felan daha ayrı yerlerde bekleteceğim.
Erkek Her gün sürtünüyor ele, tüneğe vs. artık bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum ne yapabilirim?
Çifleşmelerini nasıl sağlayabilirim ?
Yardım edecek herkese teşekkür ederim

erkek kuşun zorla dişiye yapışması: https://eksiup.com/v/515640811

kuşun sürtünme videosu: https://eksiup.com/v/515640077

ayırdıktan sonra dişi kuş erkeğin yanına gitmek için çabalıyor. günceldir @ADRIAN

@ADRIAN @alph Günceldir. Erkek kur yapıp kovalıyor ama dişi kaçıyor yuvaya girip bağırıyor. yokmu yardım edicek

Genellikle dişiler erkeği döver ama sendeki durum ilginç. 3 dişide de aynı durumu yaşamışsın. Bence bu kuş eşe atılcak bi kuş değil. Ya erkeği değiştir yada yeni bir erkek al onu eşe at.

Erkek kuşu değiştirmeye hiç gerek yok, zaten erkek değil dişi kuş eşini seçer. Ayırma yöntemi deneyin eğer yine olmazsa erkek kuşunuzu kuş alacağınız yere 1 günlüğüne bırakın. Petshop sahibi az çok gözlemler zaten hangisi ile anlaştığını. Eve getirdikten sonra ise yeni kuşunuza biraz zaman tanıyın yeni kafesine ve ortamına alışması için. Zaten gerisi gelecektir sonrasında.

Merhaba arkadaşlar. bundan 1.3 yıl önce muhabbet kuşum nesnelere sürtünmeye başladı. bende zamanının geldiğini anladım, eş aldım. fakat aylar geçti bir türlü yavru yapmadılar. öyle öyle 3 tane eş değiştik. değiştirdiğimiz kuşların hepside beraber durduktan bir süre sonra bizim kuşu görünce yuvaya girip bağırmaya başlıyordu pskolejileri bozulmuş gibi. neyse kuşta sıkıntı var dedim. gagası turuncu kızışmış eş aldım yanına attığım an çiftleştiler ama 15 saniye felan.(4-5 hafta geçti yumurta gelmedi) ondan sonra bizim erkek sürekli dişiyi kovalamaya başladı ama her kovalaşında dişi izin vermiyor erkeğe gaga atıyordu ve çok fena kaçıyordu erkekten. Sürekli yuvaya giriyordu bende dedim herhalde hazırlanıyor fakat dün farkettim erkekten korkusuna yuvaya girip bekliyor ve bağırıyor. Diğer kuşların yaptığı şeyi yapıyordu. Önceki kuşlara 1 hafta farklı odada ayırma yöntemi denedim fakat bir değişiklik olmadı. kızıştırıcı mama yaptım yemediler. İzliyordum en sonunda dişi kuş izin vermeyince erkek dişi göğüsünden zorla tutup sürtünmeye başladı. Kuşların videosunu ekte bırakıcağım. Şimdi ayırdım kuşları 1 hafta felan daha ayrı yerlerde bekleteceğim.
Erkek Her gün sürtünüyor ele, tüneğe vs. artık bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum ne yapabilirim?
Çifleşmelerini nasıl sağlayabilirim ?
Yardım edecek herkese teşekkür ederim

erkek kuşun zorla dişiye yapışması: https://eksiup.com/v/515640811

kuşun sürtünme videosu: https://eksiup.com/v/515640077
Hocam bu 1. videoda gördüğün şey erkeğin dişiyle çiftleşmeye çalışması değil. Kavga ediyorlar bildiğin. Bizim dişi kuş da başlarda yuvalığını aşırı sahiplenmişti (kafes içerisinde bile dışkı yapmıyordu o derece). Sonra dişi böyle üzerine atlıyordu kuşun, dövüyordu. Sende de erkek büyük ihtimalle izin vermeyince diş biledi.

Bu kuş kaç yaşında, oyuncaklarla mı büyüdü,?

Hocam bu 1. videoda gördüğün şey erkeğin dişiyle çiftleşmeye çalışması değil. Kavga ediyorlar bildiğin. Bizim dişi kuş da başlarda yuvalığını aşırı sahiplenmişti (kafes içerisinde bile dışkı yapmıyordu o derece). Sonra dişi böyle üzerine atlıyordu kuşun, dövüyordu. Sende de erkek büyük ihtimalle izin vermeyince diş biledi.

Bu kuş kaç yaşında, oyuncaklarla mı büyüdü,?
valla baya bi izledim kuşları günlerce takip ettim. erkek kuş kur yapıyor ayak atıyor dişi izin vermeyinp karşı tüneğe atlıyor erkekde kovalayıp zorla tutunup sürtünüyordu. En sonunda uzun süreli bir ayırma yöntemi deniyeceğim bir ihtimal işe yarar belki. Ayırma Yönteminde kuşlar birbirini görecek şekildemi olmalı yoksa birbirlerini görmemelerimi lazım?

valla baya bi izledim kuşları günlerce takip ettim. erkek kuş kur yapıyor ayak atıyor dişi izin vermeyinp karşı tüneğe atlıyor erkekde kovalayıp zorla tutunup sürtünüyordu. En sonunda uzun süreli bir ayırma yöntemi deniyeceğim bir ihtimal işe yarar belki. Ayırma Yönteminde kuşlar birbirini görecek şekildemi olmalı yoksa birbirlerini görmemelerimi lazım?
Birbirlerini görüp görmemeleri önemli değil, ama ayırma yöntemi işe yarar mı bilmiyorum. Kuş kaç yaşında ve oyuncaklarla mı büyüdü demiştim?

Birbirlerini görüp görmemeleri önemli değil, ama ayırma yöntemi işe yarar mı bilmiyorum. Kuş kaç yaşında ve oyuncaklarla mı büyüdü demiştim?
Erkek 2.5 yaşında felan olması gerek tahminen. Oyuncak olarak kafesinde ip ve süslü salıncak vardı birtek onla oynuyordu

Eş aldıktan sonra kafesini felan değiştirip oyuncakları kaldırdım

Arkadaşin biri de demiş üç beş gunlugune kuscuna ver erkeği salma kafese atsin biriyle anlaşır illa ki
Sorun dişi kuşlar da değil, erkek kuşta. Bu şekilde çok düşük ihtimallerle eş bulabilir, salmada olması bir şeyi değiştirmez. Aksine salmada ki diğer kuşları da dövecektir büyük ihtimalle.

Erkeği ayırın. Dişi yuvalıklı kafeste kalsın. 7,10 gün ayrı kalsınlar. Dişiye bu süreçte e vitamini takviyesi yap (4,5 gün) kızışması için. 10.Günün sonunda eğer durum aynıysa kuşları ayırın, eşe atmayın.

Güncelleme: Tam 10 gün boyunca ayırdım. Birleştirdikten sonra İzlediğime göre dişi yanaşıyor kızışmış, ama erkek yanaşmıyor(Erkeğin yanına başka erkek geldi bizim çiftleşmeyen kuş gelen erkeğe kur yapıp ayak atmaya ve peşinden gitmeye başladı). Ayrıca gittiğım yem satan yerlerin 3'te 2si konuşan kuş çiftleşmez diyor. Ve erkek kuş sadece yanına gelen erkeklere ayak atıyor 2-3 tane kuşla denedim. Ne yaptıysam çiftleştiremedim. Sizce bu kuşun ilerde yavruları olurmu ümidimi kesip erkeği satayımmı? @alph @Recai SULAMİS