Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarım kavga ediyor

Metehn

Yeni Üye
Merhaba bende bir dişi bir erkek olmak üzere iki tane m.kuşu var dişi olan bazen erkeği dövüyor sizce kafesi ayırım mi ? Erkek olan kur yapıyor dişinin ağzına fln kusuyor

Kuşunuza eş aldığınız zaman kesinlikle bir ay başka kafeste yanına koyun hem kavga etmelerini onlersiniz hemde yeni kuşun hastalığı varsa kuşunuza geçmesini önlersiniz malesef petshoplardan aldığınız kuşlar belli etmesede hasta veya mantarlı olma ihtimali var her iki kuş içinde daha iyi olur

Öncelikle birkaç gün ayırdıktan sonra erkeğin bulunduğu ortamda erkeği kafesten çıkarmadan dişiyi salın. Eğer erkeğin yanına gitmiyorsa eş tutmaları çok zor olabilir. Eğer erkeğin kafesine gidiyor, kendini kaşıtıyor, yem kusma vs. oluyorsa, tavsiyem 2-3 hafta kadar haftada iki defa yumurta maması ve vitamin, probiyotik takviyesiyle bakıma alın. Dışının kızışma döneminde yuvalığın takılı olduğu erkeğin kafesine bırakın. Eğer ikisi de yeterli olgunluğa erişmişse, çiftleşme ihtimali yüksek olacaktır.

Kuşunuza eş aldığınız zaman kesinlikle bir ay başka kafeste yanına koyun hem kavga etmelerini onlersiniz hemde yeni kuşun hastalığı varsa kuşunuza geçmesini önlersiniz malesef petshoplardan aldığınız kuşlar belli etmesede hasta veya mantarlı olma ihtimali var her iki kuş içinde daha iyi olur
Ben kuşu aldım ayrı kafesteydi 1 2saat geçti bunlar tellere yapışmış şeklide ötüyorlardi bende dişiyi kafese kattim anlaştılar ama ara sıra dışı sorun çıkarıyor çok sık değil düzelir diye umuyorum

Öncelikle birkaç gün ayırdıktan sonra erkeğin bulunduğu ortamda erkeği kafesten çıkarmadan dişiyi salın. Eğer erkeğin yanına gitmiyorsa eş tutmaları çok zor olabilir. Eğer erkeğin kafesine gidiyor, kendini kaşıtıyor, yem kusma vs. oluyorsa, tavsiyem 2-3 hafta kadar haftada iki defa yumurta maması ve vitamin, probiyotik takviyesiyle bakıma alın. Dışının kızışma döneminde yuvalığın takılı olduğu erkeğin kafesine bırakın. Eğer ikisi de yeterli olgunluğa erişmişse, çiftleşme ihtimali yüksek olacaktır.
Dişi çok korkuyor elime alismadi ama ben bazen izliyorum kur yapıyor ve ağzına kusuyor kavga olayıda çok sık değil bazen dışı kekiyor

Ayırmanızı tavsiye ederim. En azından eş tutup tutmayacakları konusunda fikir edinirsiniz

Daha yeni dişiyi saldım kafesin kapısını açık bıraktım bir köşeden izledim dişi geri kafesine girdi aynı tünege kondu

Erkeği görmesine rağmen kendi kafesine girdiyse sorun var. Bir de kafesini oyamdan çıkararak (üstünü örtebilirsiniz) deneyin. Yoksa ağrımaya devam. En azından iki gün ayrı kalsınlar

Yanyana durup birbirlerini kaşımıyor, yem kusmuyorlarsa en az iki hafta ayrı tutmanızı öneririm

Geri