Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarının anlaşamaması

Namık 95

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar Benim 5 aylık civarı dişi ve 9 aylık civarı erkek bir muhabbet kuşum var.Bu arkadaşların ilişki acayip bir şekilde.Bazen can ciğer kuzu sarması bir birlerini kaşıyorlar ,erkek yem kusmaya çalışıyor , bazen de genellikle dişi bence kavga çıkartıp sanki bir güç gösteri si yaparcasına erkekle gaga dalaşına giriyor , Sonra erkek kuşum gidip yanına yem kusmaya çalışıyor .Ben bu arkadaşların ilişki durumunu çözemedim doğrusu. Ne yapmam lazım ilerisi için daha çok problem olabilir mi.
Birde bu hayvanların zeka seviyesi nedir. Mesela şimdi ayırsam bunları 1 hafta sonra yeniden birleştirsem birbirlerini tanırlar mı.Muhabbet kuşlarını zeka seviyesi ,ve hafıza seviyesi hakkında bir bilgi var mı acaba.

Şimdiden cevaplar için teşşekürler

Tanırlar elbette. İsterseniz birkaç günlük ayırma yapabilirsiniz. Kavgalar sonucunda birbirlerine zarar mı veriyorlar?

Şimdilik birbirlerine zarar verici bir kavgalarını tespit edemedim doğrusu , nasıl anlatsam bilemiyorum bir birleri ne efelenircesine gagalarının ağız ağıza getirip , gaga savaşı yapıyorlar , birisi yükseliyor birinin üstüne sonra öbürü onun üstüne doğru yükseliyor.Bilmem anlatabildim mi ,bazen de dişi erkek yem kusmak isteyince kovalıyor sanki .

Bİlemedim bende , böyle birbirlerine zarar verirseler diye korkuyorum , birde dişi olana bazen erkeği tünekten falan kovalıyor yere atlıyor erkek de E rkek çok yem kusmak istiyor dişi ise sanki istemez bir şekilde hareket ediyor gagasıyla itiyor veya kavalıyor sonra erkek yeninden gelip yeniden kusmak istiyor falan normal şeyler mi bunlar ,Çünkü erkek kulum biraz korkak sanırım korkuyor dişiden ama ondan 4 ay falan büyük .Niye bu kadar kafama takıldı diye sorarsanız ben erkek kuşum la bir de dişi kuş almıştım ,lutinoydu o kuşum erkek kuşum la iyi çift olduydu erkek ne kadar kusmak istiyor sa kusuyordu izin veriyordu kovalamıyordu falan.Sonra dişi kuş hastalandı kurtaramadık 10 gün sonra falan bir dişi daha aldım yanına erkeğin çok üzgün duruyordu ilk aldığımda ve 1 ay içinde çok samimiydiler aynı yemlik ten yem yemeler yan yana sürtünmeler bir birlerine , sonra bir gün ne olduysa oldu dişi kuş erkek kuşumu kovalıyor , rahatsız ediyor tünek te erkek kuş uyurken ona saldırıyor falan sonra bu dişi kuşu her böyle hareket ettiğinde kafes tabanına atlamaya başladı hayvan.

Geri