Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarına gece ışık gereklimi ?

EvHobici

Yeni Üye
Bir çiftim ilk defa yumurtladı ve ilk yavrusu çıktı. Annesi beslemiş sıkıntı yok. Kuşlarıma gece ışık vermiyorum gün ışığı döngüsüne uyuyorum doğal olsun diye. Şuan fark ettim yavru ötüyor. Aç olduğu için mi bağırıyor acaba ? Işık açmalımıyım bilemedim.

Beslediğini gördüysen rahat olabilirsin yavru acıktığını belli etmek için öter annesi besledikten bir süre sonra susar bunu 25'e yakın yavru büyütmüş birisi olarak söylüyorum :)

Beslediğini gördüysen rahat olabilirsin yavru acıktığını belli etmek için öter annesi besledikten bir süre sonra susar bunu 25'e yakın yavru büyütmüş birisi olarak söylüyorum :)
Ya bende acemiyim ilk defa oluyor. Yattığım odada duruyor kuşlar bizim yavrucak biraz susuyor sonra başlıyor ötmeye ondan merak ettim sabaha kadar açlıktan ölmez inşallah.

Ortam çok karanlık ise Çok az ve loş olmak koşulu ile direkt kafese vurmayacak az bir aydınlatma kullanabilirsiniz.

bu konuda baya farklı yorumlar mevcut.Ben papağan okulu diye bir yer var orda uyku bölümünde okudugumda kuşların loş ışıkta kabus görme oranlarının ve korkmalarının daha yüksek ihtimal oldugunu söylüyordu.1 yabancı makalede daha okumuştum çoğu kuş loş ışıkta çok fazla irkilir ve kabus görür diye.

bu konuda baya farklı yorumlar mevcut.Ben papağan okulu diye bir yer var orda uyku bölümünde okudugumda kuşların loş ışıkta kabus görme oranlarının ve korkmalarının daha yüksek ihtimal oldugunu söylüyordu.1 yabancı makalede daha okumuştum çoğu kuş loş ışıkta çok fazla irkilir ve kabus görür diye.
Mantıken doğal ortamı gibi olması lazım. Doğa da gece en fazla ay ışığı oluyodur. Onunda olmadığı zamanlar var tabi. Ben daha kuşlarıma hiç ışık açmadım hep gün ışığı oldu. Fakat yavru olunca iş değişti acemi olduğum için bilemedim. Sabaha kadar yavru ara ara bağırdı sanırım anne doyurdu şimdilik bi sıkıntı yok.

Bahsettiğimiz loş ışık direkt kafese vurmayan, rahatsız edici derecede uyarıcı ışık olmayan, ortamdaki yansıma ile odanın tam karanlık halinin kırılmasını sağlayacak bir ışık olmalı.

Muhabbet kuşları doğada av kuşları olduğu için sürekli tedirgin dururlar çok karanlık ortamda duyacakları hafif sinek vızıltısı araba far ışığı gibi en ufak durumlarda bile ürküp kafes içinde kendilerine zarar verebilirler. Tabi kuşunuz karanlık ortama alışık ise böyle bir duruma gerek yok, bu sadece gece kafes içinde çırpınan kuşların uyurken tedirginliklerini azaltmaya yarayan bir durum.

Geri