Karadeniz Pet

umitFB

Onursal Üye
1843222.jpg

Elektrolit Nedir?

Elektrolitler vücud için hayli önemlidir. Vücut sıvılarında yer alan elektrolitler; kalp, sinir ve kas fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Elektrolitlerin birinci işlevi; hücrelerdeki sıvı seviyesini dengede tutmaktır. Dengeyi sağlamak; sinir ve kas fonksiyonları ve kan pH’ı için önemlidir. Bu denge sağlıklı bir yaşam ve büyüme için hayati önem taşımaktadır.

Kuşlar aldıkları gıdalar sayesinde vücutlarındaki elektrolit dengesini kurmaya çalışırlar. Yetersiz beslenme, sıcak havalarda terleme ve en önemliside ishal durumlarında kuşların vücutlarındaki elektrolit dengesi bozulur. İshal olan bir kuş her dışkı yapışı ile birlikte vücudundaki elektrolitleri kaybeder.

Hangi Durumlarda Elektrolit Kullanılır?

Elektrolit takviyesi; ishale karşı su kaybını ve madeni tuzların azalmasını önler, iyileşmeyi hızlandırır. Sulu ishallerde tedavi amacıyla da kullanılabilir.

Elektrolit sadece ishal olan kuşa verilmez. Sıcak havalarda, su ve mineral kaybeden kuşlarada verilir.

Vücuttaki yetersiz elektrolit seviyesi, çok tehlikeli ve bazı durumlarda ölümcül dahi olabilir. Vücudun susuz ve tuzsuz kalması durumunda elektrolit kullanılır.

Stres azaltıcı özelliği ve ayrıca serum etkisi de vardır, hızlı bir enerji takviyesidir.

Doğal Elektrolit Yapımı;

Elektroliti hazır alabileceğiniz gibi, evde de kolayca yapabilirsiniz.

Tam dolu bir suluğa; 1 pirinç tanesi kadar tuz, 1 pirinç tanesi kadar şeker, 1 pirinç tanesi kadar karbonat ve 1-2 damla limon ilave edin. Ve iyice karıştırıp kuşunuza verebilirsiniz ;)

Not : Kuşlarda sadece ishal ve sıcak havalarda su ve mineral kaybı görüldüğünde verilir!

Ayrıca aşağıdaki videolarıda izleyebilirsiniz;

Teşekkürler, konuyu sabitlendi.

Ek olarak taze nane koyabilirmiyiz sizce ? Bir kaç yaprak

Asıyorum fakat bazı çiftlerim korktuğu için suluğa koyuyorum En azından hiç olamamasından iyidir
Ben naneyi direk demet halinde iyice yıkayıp asıyorum önce yiyor sonra bir de üstüne yıkanıyor. Keşke adını nane koysaydım bunun diyorum bazen nane hastası :D

Tuz kaya tuzu olursa daha iyi olur değil mi? Yani işlenmiş olmaması açısından sordum

Geri