Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarında Kusma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Kusma Semptomları

MuhabbetKuşu yediği yiyeceği bir süre sonra bir çok sebepten dolayı kusabilir.
Evciller Psikolojik nedenlerle yapabilir, örneğin bir ayna ya da sahiplerinin eline, parmağına sanki bir eşi beslemeye çalışır gibi.
Eşine yahut yavrusuna (Yem ikram ederek) kusabilirler.
Tüy değişimindeki bir MuhabbetKuşu, bu sancılı dönemde fazla yem yiyebilir ve kusabilir.

Bu sebeplerin dışındaki Kusma ciddi bir hastalığın habercisi olabilir; Unutmayalım ki, kuş sıkıntılı iken kusar. En sık nedeni Candida veya Megabacteria gibi buna neden olabilecek özel mantar enfeksiyonlarıdır. Ayrıca kusma Kalp, Karaciğer, Pankreas ve Böbrek hastalıkları, Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri, vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar neticesinde de görülebilir.

Bazı İlaçlar, Oda Spreyleri, çinko zehirlenmesi, Ortamdaki karbonmonoksitin fazla oluşu, bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut yahut kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir.

Yüksek proteinli yiyecekler, A, D ve E vitamini fazlalıkları, yüksek miktarda demir içeren besinler, fazla beslenme ve selenyum eksikliği, bayatlamış ve sağlıklı koşullarda muhafaza edilemiş yemlerden kaynaklanan beslenme ile ilgili problemleri dir.

Trichomonas parazitide, bu soruna bir başka sebeptir ve bulaşıcıdır. Ebeveynler eşlerini veya yavrularını beslerken Trichomonas geçirilir. Ayrıca aynı suluğu kullanan kuşlarda enfeksiyonu birbirlerine bulaştırabilirler. İlerleyen safhalar kuşu ölüme sebep olacaktır. Genellikle bu durum Damızlık Show MuhabbetKuşlarında görülmektedir. Kusma ciddi bir semptomdur ve aciliyetle Uzmanlardan görüş alınmalıdır.

Candida: Bir tür kursak mantarı.
Trichomonas: Tek hücrelilerden bir kursak paraziti.

merhaba sitenizi dışardan inceliyordum çok yararlıbilgiler
olduğunu gördüm ve yeni aranıza kaldım.
öncelikle benim şöyle bir sorunum var kuşumla ilgili
yaklaşık 1 2 aydır parmaklarımla oynarken belli aralıklarla
kusuyor(yem çıkartıyor) bu durumdan endişelenmeliyim?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri