Karadeniz Pet

umitFB

Onursal Üye
1669Sarimsak.jpg

Sarımsak eski çağlardan beri çok yaygın kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Doğal antibiyotik özelliği bulunan bu şifalı bitki, ayrıca antiviral, antifungal, antiparazitik ve antioksidan etkiye sahiptir. Yani anti anti anti ve antidir ;)

Sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal etkisi sayesinde; bakteri, virüs, mantar ve parazitlere karşı etkilidir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesinden dolayı düzenli olarak kullanılmalıdır.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde, vücudun adeta yenilenmesini desteklerken hastalık ve kansere karşıda vücudu korur...

Sarımsağın Besin Değerleri;

Doğal bir ilaç olarak görülen sarımsak, ayrıca vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de karşılayabilecek niteliktedir.

Protein, Karbonhidrat, Lif, Yağ, A Vitamini, C Vitamini, E Vitamini, K Vitamini, Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Folat, Pantotenik Asit, Fosfor, Magnezyum, Çinko, Bakır, Selenyum, Manganez, Germanyum, Kükürt ve 17 çeşit Aminoasit içerir (gıdalarla alınması gereken aminoasitlerin tümü dahildir)

Sarımsağın Faydaları;

Virüs ve enfeksiyondan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı vücudun savaşma direncini yükselterek antibiyotik görevi görmektedir.

Solunum yollarında sıklıkla yaşanan hastalıkları önlemenin en etkili yolu da sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek stres, yorgunluk, grip ve üst solunum yolu hastalıklarını önler.

Sarımsak; yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı dirençli olan 7 patojen bakterinin gelişimini engeller!

Sarımsak; kansere karşı koruyucu antioksidan maddeler içerir. İçeriğindeki allisin maddesi vücut direncini artırır.

Sarımsakta bulunan bazı bileşikler, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı çok etkilidir.

İçerdiği antioksidan özelliği sayesinde sinir sisteminde ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarları giderir.

Sarımsağın; vücuttaki yorgunluğu atmak ve yorgun kasları rahatlatmak gibi etkileri de vardır. Direnç ve performans arttırıcı özelliği ile vücudun yorgunluğunu alır, vücuda direnç kazandırır.

Kemik sağlığını korumada oldukça etkilidir.

Kan basıncı üzerinde olumlu etkiler yaparak, kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

Vücudun genelindeki hücrelerin DNA yapısını koruyarak tümör oluşumu önler.

Kansere yakalanma riskini azaltır. Kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatır.

Bağırsak kurtları ve vücutta bulunan diğer parazitleri öldürür.

Tüy yapısını güçlendirir.

Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Mantar tedavisine yardımcı olur.

Mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonları öldürerek dezenfekte eder.

Bronşite ve diğer nefes borusu rahatsızlıklarına iyi gelir.

Sarımsak esansı akciğerler ve bronşları dezenfekte ederek mikropları ortadan kaldırmakta etkilidir.

Mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Sarımsak; mantar lezyonlarının çoğalmasını engeller.

Sarımsakta bulunan dialil sülfit, kalbin korunmasında yardımcıdır.

Sarımsakta bulunan bazı bileşikler, kan pıhtısı oluşumunu azaltır.

Sarımsak vücudu toksin maddelerden temizler. Kirli hava, sigara dumanı ve kimyasalların yarattığı vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır ve bağırsaklar da bulunan kurtların düşürülmesinde faydalıdır.

Muhabbet Kuşlarına Sarımsaklı Su Hazırlama;

Bir diş sarımsak (ikiye üçe bölünerek), bir bardak suda 12 saat bekletilir. (ne fazla ne az!)

Bir suluğa, sarımsaklı sudan 2 yemek kaşığı katılır ve karıştırılır (aşağı yukarı 5'te 1 oranında)

Muhabbet kuşuna ayda 1 kere vermek uygundur.

Not : Arkadaşlar uzun uzun yaptığım araştırmalarda gördümki bir çok üretici yıllardır kullanıyor bu sarımsağı. Ancak sarımsağı direk kuşa yedirmek zararlı! Ya sarımsaklı su yapıp veriliyor yada sarımsak tozu mamaya katılıyor. Hatta kuş ürünleri yapan bazı firmalar, kuşlar için sarımsak yağıda yapıp satıyorlar.

O yazıyı okuyalı çok oldu :) yazıda şöyle bir cümle geçiyor ''Sarımsak ve soğan ile besleme sonucunda ciddi sonuçlara neden olabilecek birikmiş zehirlenmeler görülebilmektedir.''

Ben zaten sarımsakla besleyin diye birşey demedim, hatta uyarımıda yaptım;

Ancak sarımsağı direk kuşa yedirmek zararlı!

Sarımsağın zararı şudur; yoğun asidik yapısından dolayı direk yedirmek zararlıdır. Sirke gibi düşün elma sirkeside asidik yapıda olduğu için direk içmesi zararlı, ancak uygun dozajda suyuna damlatınca oldukça faydalı.

Yoksa sarımsağın içinde zararlı olan bir madde yok ;) He olduğunu iddaa eden varsa yazsın buraya.

Onun dışında kullanıp kullanmamak herkesin kendi tercihi. Ben kendim kullanıyorum zaten kullanmadığım birşeyi tavsiyede etmem.

• Beğen
Tepkiler: Kca
O yazıyı okuyalı çok oldu :) yazıda şöyle bir cümle geçiyor ''Sarımsak ve soğan ile besleme sonucunda ciddi sonuçlara neden olabilecek birikmiş zehirlenmeler görülebilmektedir.''

Ben zaten sarımsakla besleyin diye birşey demedim, hatta uyarımıda yaptım

yanlış anlaşılma da olmasın. ben közleyip közleyip sık sık avuç avuç yerim. 10 km öteden yanıma yaklaşamazsın :D ancak bunlar mubiş işte

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Kca

Ben zaten sarımsakla besleyin diye birşey demedim, hatta uyarımıda yaptım;

Sarımsağın zararı şudur; yoğun asidik yapısından dolayı direk yedirmek zararlıdır. Sirke gibi düşün elma sirkeside asidik yapıda olduğu için direk içmesi zararlı, ancak uygun dozajda suyuna damlatınca oldukça faydalı.

Yoksa sarımsağın içinde zararlı olan bir madde yok ;) He olduğunu iddaa eden varsa yazsın buraya.

Onun dışında kullanıp kullanmamak herkesin kendi tercihi. Ben kendim kullanıyorum zaten kullanmadığım birşeyi tavsiyede etmem.
Merhaba, muhabbet kuşum az bir miktar sarımsak tüketti, sıkıntı olur mu? Ama az tüketti yani fazla değil

Merhaba, muhabbet kuşum az bir miktar sarımsak tüketti, sıkıntı olur mu? Ama az tüketti yani fazla değil

Bize az gibi görünen miktar kuşlara fazla gelebilir. Daha öncede dediğim gibi sarımsağı direk yedirmek zararlı. Ancak suyla seyreltip belli aralıklarla dozajında verildiği zaman çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Çok az yediyse sıkıntı olucağını sanmıyorum. Ama sarımsağı geçtim, meyve verirken bile o meyvenin zararlımı değilmi araştırıp öyle verilmesi lazım, bazı meyveler zehirliyor kuşları.

Bize az gibi görünen miktar kuşlara fazla gelebilir. Daha öncede dediğim gibi sarımsağı direk yedirmek zararlı. Ancak suyla seyreltip belli aralıklarla dozajında verildiği zaman çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Çok az yediyse sıkıntı olucağını sanmıyorum. Ama sarımsağı geçtim, meyve verirken bile o meyvenin zararlımı değilmi araştırıp öyle verilmesi lazım, bazı meyveler zehirliyor kuşları.
Tamam teşekkürler

hep senden duyarak hayvana neler verdim pişman olmadım bir bu kaldı yapmadığım bi ara bunu da yapıyım bakarsın iyi gelir :) @d_ogukan pişmiş sarımsak soğan kokmaz rahat ol :D

hep senden duyarak hayvana neler verdim pişman olmadım bir bu kaldı yapmadığım bi ara bunu da yapıyım bakarsın iyi gelir :) @d_ogukan pişmiş sarımsak soğan kokmaz rahat ol :D

bir oturuşta ben en az iki yumruk sarımsak gömerim :D sarımsak hiç vermedim elme sirkesi denemedim. hepsini oturdum kendim yedim

bir oturuşta ben en az iki yumruk sarımsak gömerim :D sarımsak hiç vermedim elme sirkesi denemedim. hepsini oturdum kendim yedim
İşte iyi bir ebeveyn kendi yemez evladına yedirir. Yıllardır vitamin yüzü görmedim antibiyotik hiç bilmem kızımız için etken maddelerine kadar öğrendik :D

İşte iyi bir ebeveyn kendi yemez evladına yedirir. Yıllardır vitamin yüzü görmedim antibiyotik hiç bilmem kızımız için etken maddelerine kadar öğrendik :D

sende yeseydin kızın tosun gibi olmazdı :D artık bu zamana kadar öğrendiklerimiz üzerinden online bilgi yarışması yapılsın forumda. her soruya google amcaya danışamayacak şekilde verilsin süre 10 saniye gibi yarışsın herkes. örneğin tek gözü kanlanmış infeksiyon koriza şüphesi olan mubişe bildiğiniz etken maddelerden ilk ikisini yazınız.. tetrasiklin ve dodiksilin :D gibi gibi sorular :) kazanana iyisinden yem yollansın. güzellik yarışmasını da unutmadık

Son düzenleme:
sende yeseydin kızın tosun gibi olmazdı :D artık bu zamana kadar öğrendiklerimiz üzerinden online bilgi yarışması yapılsın forumda. her soruya google amcaya danışamayacak şekilde verilsin süre 10 saniye gibi yarışsın herkes. örneğin tek gözü kanlanmış infeksiyon koriza şüphesi olan mubişe bildiğiniz etken maddelerden ilk ikisini yazınız.. tetrasiklin ve dodiksilin :D gibi gibi sorular :) kazanana iyisinden yem yollansın. güzellik yarışmasını da unutmadık
O kadar iddaali değilim daha öğreniyorum çok şükür başıma fazla hastalık gelmedi öğrenmek zorunda da kalmam inşallah. Mantıklı fikirmis ama.

.............

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir kaç yerde tarifi şu şekilde gördüm -1 bardak suda 1 dış sarımsak 24 saat bekleyecek, o su 5lt suya karıştırılarak suluklara konulacak. - ama 1.si ben napıyım 5 lt suyu yazık günah 1 tane kuş için. 2.si onların yazdigindaki hesaba göre 20de 1i oluyor eklenen su ama sen 5te 1 demişsin, ağır gelmiyor değil mi?
3.sü onlar 24 saat bekletin demiş sen 12 saat dedin fark nedir.

Geri