Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Üretim hanenizi Takip Etmek İçin Yazılıma İhtiyacınız Var mı?

ProBudgerigar

Yeni Üye
Merhaba

Başlıkta da belirttiğim gibi muhabbet kuşu üretim hanenizi takip etmek için bir yazılıma ihtiyacınız var mı? Web ve mobil tabanlı bir yazılımdan bahsediyorum.

Böyle bir yazılımla kuşlarınızın üretimini, çift bilgilerini, üretilen kuşların soyağacını, beslenme düzeni veya programını, sağlığını ve gelir gider vs gibi tüm konuları takip ederek daha iyi verim alınabilmesini hedefliyorum.

Yazılımda hedeflediğim maddeler şu şekilde;

• Kuşlarınızı yaş, cins, renk, sağlık durumu (tüye girdi - kabarıyor vs.), fotoğrafı, hangi kafeste bulunduğu (kafeslere istenirse karekod ile tanımlama yapılabilir), bilezik numaraları, gibi alanlar ile kayıt altına alabileceksiniz.
  • Kuşlarınızı çift olarak atayıp buradan soyağacı oluşturup, çift kuşlarınızdan aldığınız yavru sayılarını, yumurta sayılarını (dolu/boş şeklinde) yine fotoğraf gibi alanlar ile kayıt altına alabileceksiniz.
  • Kuşlarınızı bilezik, kafes numarası ya da tanımladığınız isimlere göre arama yapıp hızlıca tüm bilgilerine ulaşılabilmesi.
  • Beslenme listesi (Mama - suluklara konulan ilaçlar vs) oluşturup üretim hanenizde uyguladığınız bu listeleri görebilirsiniz. Hangisinden verim aldığınızı ve aktif olarak kullandığınız besin listesini kuşlarınıza atayabilme ve istenirse farklı beslenme listelerini istediğiniz kuşa atayabilme. Bu sayede bir kuşu farklı bir beslenme programına aldıysanız takib edebilmenizi kolaylaştıracaktır.
  • Kuşlarınız hastalığında onların hastalık durumlarını yaptığınız müdahelelere göre takip edilebilmesi
  • Yumurtaya veya yavruya bakıcılık yapan başka kuşu atayıp bununla ilgili bilgilere de ulaşılabilmesi.
  • Yumurtanın çıkma tarihini tahmini olarak görülebilmesi.
  • Üretim hane ile ilgili Gelir-Gider durumlarını kayıt altına alabilir takip edebilir buna göre bütçenin belirlenebilmesi.
  • Soy ağacı olarak, kuşlarınızı eşe atmadan önce gireceğiniz renk bilgilerine göre renk yüzdesi verebilmesi. Bu kısım için gen çapralazması ile ilgili makale ve bilgilere göre hesaplama yapılabilmesi. (Bu kısım ilk başta belli başlı kişiler tarafından denenip sonrasında yazılıma tamamen entegre edilebilir.)
  • Yukarıdaki maddelerden istatistik olarak görünebilecek olanların hepsini istatistik olarak görüntülenebilmesi.
Yazılımı web-mobil tabanlı olarak ilk başta ücretsiz olarak yayınlamayı düşünüyorum. İlgili yazılım'a dair fikir verebilmesi adına ufak bir görüntü hazırladım. Konu hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu paylaşacağım görüntü yazılıma giriş yaptığınızda sizi karşılayacak ekran olacak;

uretimhane1.jpg

uretimhane2.jpg

olabilir güzel gözükuyor ama en iyi takip kafes yanına koyulan kagit ve orda sürekli geçirilen zaman
Bu yazılımda aslında geçirilen zaman ile birlikte akıllı telefon üstünden verilerin işlenip takip edilebilmesi adına teknolojik bir durum.

Diğer arkadaşlarında fikirlerini merak ediyorum.

çok güzel bu yazılım bittiğinde yazacak mısınız ve ilk başta ücretsiz yapıp sonra ücretli mi yapacaksınız

@ADRIAN fikirlerin için teşekkürler.

@Crow Stars önce tasarımını yapıp sonrasında da yazmayı düşünüyorum o yüzden sizlerden de fikir alıyorum ki yazmaya gerek olup olmadığını görmek istiyorum. İlk başta ücretsiz düşünüyorum. Eğer talep artarsa üreticilerin cebini üzmeyecek şekilde bir fiyatlandırma olabilir. Çünkü yazılım her üretim hane için ayrı çalışacak (ilgili yazılımın barınması için özel alan + alan adı veya alt alan adı şeklinde)