Karadeniz Pet

muhabbet kuşu 18. gününde tam oluşmamış

sarikus5

Yeni Üye
normalde önceki yuöurtladıklarından edindiğim tecrübeyle 18. günde çıkardı. bugün yumurtanın 18. günüydü yumurtadan ses gelmiyordu ışıkla tuttuğumda da bir hareket yoktu. yumurtanın ucundan kırdım hareket göremeyince kuşun altına koydum kuş da dışarı atmış. soğuduğu için açtım baktım yumurta tam oluşmamış. kırmasaydım birkaç gün bekleseydim oluşur muydu merak ettim. ışıkla tuttuğumda hiç hareket yoktu önceden mi ölmüştü ben mi öldürdüm bilemedim :(

Ekli dosyalar

• 20210404_120940.jpg
    20210404_120940.jpg
    767.7 KB · Görüntüleme: 51
sadece besini göbeğine yerleşememiş gibi duruyor. her yeri oluşmuş gibi :(

Ekli dosyalar

• 20210404_122603.jpg
    20210404_122603.jpg
    768.1 KB · Görüntüleme: 46
normalde önceki yuöurtladıklarından edindiğim tecrübeyle 18. günde çıkardı. bugün yumurtanın 18. günüydü yumurtadan ses gelmiyordu ışıkla tuttuğumda da bir hareket yoktu. yumurtanın ucundan kırdım hareket göremeyince kuşun altına koydum kuş da dışarı atmış. soğuduğu için açtım baktım yumurta tam oluşmamış. kırmasaydım birkaç gün bekleseydim oluşur muydu merak ettim. ışıkla tuttuğumda hiç hareket yoktu önceden mi ölmüştü ben mi öldürdüm bilemedim :(
Kırdığın için ölmüş yavru.
Neden acele ettiniz ki? Yazık, günah.
Çocuk oyuncağı değil bu iş. Vebali üstüne.

hayır kırdığım için değil. normalde tık tık sesi gelir. 18. gün olmadan ötmeye başlardı. üstelik yumurtayı da parçalamıştı gagasıyla. baktım nefes alma sesi gelmiyordu. yumurtayıda kırınca açtım ama daha oluşmamıştı. öncede ilk kuluçkadan hatırladığım 21. gününde açtığımda kuş yine besin kesesine nağlı halde içinde ölmüştü. sanırım annesi yeterli ısıtmamış. zaten bundan önceki yumurtayı da ısıtmadığı için o hiç oluşmamıştı.

yarın çıkacak bir yumurta var mesela şimdiden ötüyor. o bir gün öncesinden de ötmüyordu nefes almıyordu. kimbilir ne zaman ölmüştü zaten. öldü mü diye açtım zaten

yumurtanın ucundan kırdım

Anlattığına göre yavru oluşumunu tamamlamadan çıkmasını beklemişsin. Çıkmayınca da müdahale etmişsin.
illa 18 günde çıkacak biye bir durum söz konusu değil. Genelde 3. yumurtadan itibaren kuş yatmaya başlıyor. 3. yumurta ilk yumurtadan 4 gün sonra gelir genelde.

normalde ışıkla bakıldığında hareketlenme olur kuş kafasını aşağı doğru oynatır falan hiçbir hareket yoktu. bir de kuş yumurtada delikler açmış olmasına rağmen ötme sesi soluk sesi gelmiyordu. brnce önceden ölmüştü ama keşke biraz bekleseydim daha garanti oalacaktı. bir an panik yaptım . kuş oluştu da acaba nefes mi alamıyor diye müdahale ettim. keşke bekleseydim.