Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu alıştırma

Omerft

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 20 gün önce petshoptan yeni bir kuş sahiplendim. Yavru bir kuş bulamadığımdan ve kendisini begendigimden dolayı Pikachu ismini verdiğim kuşumu aldım. 20 gündür bize hiç ama hiç alışamadı. Daha önceki kuşlarım da ilk geldiğinde korkuyordu fakat bu kadar değildi. Öyle ki kafese yaklaşırken bile kafeste çırpınıyor oraya buraya kaçmaya çalışıyor. Tam 20 gündür bu şekilde. Hiçbir alışma belirtisi yok. Cok fazla korkuyor. Ne yapmalıyım?

Muhakkak daha iyi bilenler yönlendirecektir fakat; Galiba kuşunuz dişi. Dişiler erkeklere kıyasla daha ürkek oluyor diye biliyorum ben. Veya erkekler cıvık da olabilir :). Kendim de dişi kuş besleyen bir kişi olarak, bizim kız 2 yaşında, yavruyken geldi bizimle büyüdü ama hala kendisinin avuçta tutulmasından rahatsız olur.

Muhakkak daha iyi bilenler yönlendirecektir fakat; Galiba kuşunuz dişi. Dişiler erkeklere kıyasla daha ürkek oluyor diye biliyorum ben. Veya erkekler cıvık da olabilir :). Kendim de dişi kuş besleyen bir kişi olarak, bizim kız 2 yaşında, yavruyken geldi bizimle büyüdü ama hala kendisinin avuçta tutulmasından rahatsız olur.
Erkek kendisi :)

Bizimkinin de ceresi böyleydi, biz de erkek sanıyorduk ama sonra dişi olduğunu öğrendik.

Kuşunuz erkek ve karakter meselesi. Benim bir kuşumda aşırı ürkekti. Bir senede zor alıştı. Aşırı yavaş ve yumuşak davranın kendisine ani hareketlerden kaçının. Elinizi kafesin içinde ya da etrafında gezdirmeyin. Kafesin içine elinizi sokmanız gerekirse önce ellerinizi kendisine gösterin ve olabildiğince uysal hareket edin. Sakin bir ses tonuyla konuşun kendisiyle sık sık. Sevginizi ve ilginizi gördükçe alışacaktır.

Geri