Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Ayağına İp Dolanmış, Şiş ve İltihaplı Halde

Efe32

Yeni Üye
Herkese merhabalar,

Durum biraz kritik, bilgisi olanlar cevap verebilirlerse gerçekten çok memnun olurum..
Halihazırda 4 yavrusu olan Muhabbet kuşlarımdan dişi olan ben evde yokken kafes tülüne ayağını taktırmış ve ip ayağında dolanmış, ayak şişmiş ve hatta sanırım bir kısmı deriye işlemiş durumda. Zeytinyağı sürerek, masaj yaparak çıkarmayı denedim ama ya ip yok ya da derinin bir kısmına yapışmış durumda, ne yaptıysam tam çıkaramadım, 2 gündür kuş bu halde, yavruları var diye, onlar da helak olmasınlar diye veterinere de götüremiyorum. Müdahale ettiğimden bu yana kuşun ayağında ciddi bir renk değişimi yok fakat az önce baktığımda özellikle bacağın arka kısmında iltihaplanma olmuş..2 gündür ne ben uyuyabildim ne kuş acısız bir an geçirdi...Fotoğraf eklemeye çalışacağım, bilgisi olanlar, ne yapmam veya ne kullanmam gerektiğine dair fikri olanlar yardımcı olabilirse gerçekten çok sevinirim.
IMG_0562.JPG

Anlayan birinin ipi çıkarması gerek mutlaka. İnce uçlu cımbız yardımıyla da yapabilirsiniz. Enfeksiyon kapmaması için teramycin krem sürebilirsiniz. Ama öncelikle ipi çıkarmalısınız.
Kafeslere tül kullabmamak gerekiyor. Bu tarz sorunlar sıkça yaşanıyor.

Selçuk Hocamın dediğini bir an önce yapın lütfen 2 gün olmuş

Bir arkadaşımın yardımıyla yaptık, önce ayağı Sandoz isimli krem ile hafif uyuşturduk, iltihaplı dokuyu aldık, gözle görülmeyen ancak büyüteçle baktığımızda farkettiğimiz birkaç ufak ip kırıntısı vardı onları temizledik ve en son da teramycin sürdük..Bu tedaviyi her gün tekrarlayacağım. (Umarım yanlış bir yöntem değildir)
Kusura bakmayın çok soru sordum fakat sizce kuşu ayrı bir kafeste mi tutmalıyım, yoksa yavrularının yanında kalsın mı? Saldırgan bir hayvan değil, yavrulara zarar vereceğinden değil de kendi daha fazla zarar görecek diye korkuyorum. Yavrular da ekteki resimdeki gibi 14-6 günlük arasındalar henüz, baba besleyebilir mi ondan da emin değilim..
IMG_0597.JPG

Geri