Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Aylardır Düzelmeyen İshal

Özgün Arda KOÇ

Yeni Üye
Selamlar kuşum aylardır ishal kendisi albino erkek aylardır ilaç veriyoruz şırıngayla tozuyla mikostatiniyle falan lakin kendisi bir türlü düzelmiyor çoğu kuş ishal olduğunda bu kadar yaşamıyor bildiğim kadarıyla, bizimki çok uzun bir süredir ishal 2 ay falan vardır dışkısı 1 senedir falan beyaz o da düzelmiyordu herhangi bir ilaç öneriniz var mı? Şuan bir toz veriyoruz bağırsaklarını temizliyor prebiyotik falan var 2 gün daha vereceğiz kendisi hasta gibi değil gayet hareketli ötüyor uçuyor zıplıyor vs. Çok ilaç içiyor olması üzüyor bu konuyla ilgili yardımda bulunabilir misiniz ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Tabana kağıt havlu koyarak güncel dışkı paylaşırsanız daha sağlıklı yorumlar alabilirsiniz.Dediğiniz durumu bende bir ara yaşadım ama yazdı ve Haydar çok su tüketiyordu çok şükür geçti inşallah sizdede geçer.

Tabana kağıt havlu koyarak güncel dışkı paylaşırsanız daha sağlıklı yorumlar alabilirsiniz.Dediğiniz durumu bende bir ara yaşadım ama yazdı ve Haydar çok su tüketiyordu çok şükür geçti inşallah sizdede geçer.
Koydum dışkısını yaptığımda paylaşacağım ve sormak istediğim bir soru daha var. Bir kuş çok su içtiği için ishal olmaz değil mi?

Sadece idrar yapması çok su tükettiği zaman olur ama yine de siz diğer arkadaşın dediği gibi dışkı resimlerini buraya atın
Şuan hiç dışkısını yapmadı kafesinin tabanı sanki su dökülmüş gibi leke var çok dışkı çok yok bugün elime geldi 4 5 kez yaptı dışkısını ve sadece idrardı suluğu yarısına kadar dolu ilaç verdiğimiz için baya içmiş suyundan. Hala yapmadı dışkısını yaptığında atarım buraya hemen.

Şuan hiç dışkısını yapmadı kafesinin tabanı sanki su dökülmüş gibi leke var çok dışkı çok yok bugün elime geldi 4 5 kez yaptı dışkısını ve sadece idrardı suluğu yarısına kadar dolu ilaç verdiğimiz için baya içmiş suyundan. Hala yapmadı dışkısını yaptığında atarım buraya hemen.
Tamamdır o zaman

Bir türlü netleyemedim ama belli oluyordur umarım böyle yaptı.
05747d6c-08bf-490f-b86d-f7f148100706.jpg

1 dışkı üzerinden yorum yapmak doğru olmaz. Kuş deneme tahtası değil, kafanıza göre ilaç kullanmayın. Örneği ishali olan bir kuşa neden antifungal ilaç kullandınız? Kuş üzerinde şu zamana kadar kullandığınız bütün ilaçları söyler misiniz?

1 dışkı üzerinden yorum yapmak doğru olmaz. Kuş deneme tahtası değil, kafanıza göre ilaç kullanmayın. Örneği ishali olan bir kuşa neden antifungal ilaç kullandınız? Kuş üzerinde şu zamana kadar kullandığınız bütün ilaçları söyler misiniz?
Bir tane veteriner tanıdığımıza bu durumları söyleyince bu ilaçları kullanmamızı söyledi kuş siyah dışkı yapıyordu ondan dolayı mikostatin vermeye başladık düzeldi. Şırıngayla içinde ne olduğunu bilmediğim bir ilaç verdik antibiyotik falan vardı için yanında Flagyl bir süre sonra siyah dışkı yapmaya başladığı için Tectonic Plus diye bir şey verdik ardından Mikostatin ve şimdide ZymFlor diye bir şey veriyoruz bizlerde sorunun neyden kaynaklı olduğunu anlamadık cereyanda kalmadı üşümesine sebep olacak hiçbir şey olmadı. Kafamıza göre ilaç kullanmadık bize ne verildiyse sadece onu kullandık. Poposundaki tüylerin hepsi döküldüğü için biz ishal olduğunu düşündük çünkü sanmıyorum idrar yapsa bile poposundaki tüylerin çoğunun döküleceğini.

Bir tane veteriner tanıdığımıza bu durumları söyleyince bu ilaçları kullanmamızı söyledi kuş siyah dışkı yapıyordu ondan dolayı mikostatin vermeye başladık düzeldi. Şırıngayla içinde ne olduğunu bilmediğim bir ilaç verdik antibiyotik falan vardı için yanında Flagyl bir süre sonra siyah dışkı yapmaya başladığı için Tectonic Plus diye bir şey verdik ardından Mikostatin ve şimdide ZymFlor diye bir şey veriyoruz bizlerde sorunun neyden kaynaklı olduğunu anlamadık cereyanda kalmadı üşümesine sebep olacak hiçbir şey olmadı. Kafamıza göre ilaç kullanmadık bize ne verildiyse sadece onu kullandık. Poposundaki tüylerin hepsi döküldüğü için biz ishal olduğunu düşündük çünkü sanmıyorum idrar yapsa bile poposundaki tüylerin çoğunun döküleceğini.
Ek olarak gagasını açıp sanki kafasını ileriye doğru götürmeye başlıyordu durmadan boğazında bir şey var diye düşündük. Bu ilaçlarla onlar kesildi ama bu poposundaki tüylerin dökülmesi ve sadece sıvı yapması garip gelmeye başladı kime gittiysek ishal bu kuş dedi.

Veteriner kuşun dışkısından kültür örneği alıp öyle ilaç vermeliydi flagy zaten ishal ilacı siyah dışkı koksidiyoz dan kaynaklı bir belirti imkan varsa kanatlılardan anlayan bir veterinere götürmeniz imkan yoksa siyah dışkı için sulphamezthine kullanmanız iyi olucaktır yada Baycox da kullanılabilir siniz

Merhaba,
Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım.
Flagyl kullanıp geçmediyse, sorun protozoal(trichomonoiasis, giardia, hexamitiasis) değildir..

Birdenbire kafasını yukarı aşağı yapıp ağzından su çıkartmaya başladı çok iyiydi bugün birden oldu kabarık durdu biraz şimdi su içip uyumaya geçti ne oldu anlamadım öğlen çok hareketliydi.

Birdenbire kafasını yukarı aşağı yapıp ağzından su çıkartmaya başladı çok iyiydi bugün birden oldu kabarık durdu biraz şimdi su içip uyumaya geçti ne oldu anlamadım öğlen çok hareketliydi.
Geç olmadan veterinere götürün kuşun durumu kötü gözüküyor

Mavi bir toz ve tekrardan mikostatin verdik bu sefer ağzından bir öncekinde suyuna katmıştık mantar varmış çok halsizdi 2 gün önce mikostatini vermemizle düzelmeye başladı kabarık duruyordu durmamaya başladı şuan eski haline döndü ishali düzeldi halsizde değil lakin hala mavi tozu veriyoruz bugün 3. 2 gün daha vereceğiz sağlama almak için ama şuan sorun yok olarak gözüküyor umarım böyle devam eder.

Geri