Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Bit Teşhisi ve Tedavisi

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Bit ve Parazit Nedir, Nasıl gelişir;

Parazitler üç kategoriye ayrılır: protozoa, helmintler ve ektoparazitler. Bitler ektoparazit kategorisine aittir, yani konakçılarının dışında gelişebilir, cilt veya saç köklerine yapışabilirler. Bu zararlıların örnekleri arasında pire, bit ve akarlar bulunur. Tüy bitleri bazen kuşta görülebilse de, çoğu zaman sahipleri bunun yerine kuşlarının aşırı derecede kaşındıklarını görürler. Ne yazık ki kuşlara saldıran ve istila eden birçok bit türü vardır, bunların çoğu mikroskopun güçlü merceği olmadan görünmez. Kuş biti veya tüy biti, güvenli bir sıçrama yapabilmeleri için birbirine yeterince yakın olan kuşlar arasında atlar. Tüylü bir arkadaşa ulaştıklarında, birkaç ay boyunca cilt ve tüylerde yaşayabilirler. Bununla birlikte, konakçıdan ayrılırsa, bitler birkaç günden fazla hayatta kalamaz. Sıklıkla, tüy bitleri düşmüş tüyler üzerinde ölür. Ne yazık ki, bu arada, yumurtalarını tüylerinin şaftı boyunca bırakırlar ve kendi yaşamlarını sonlandırmış olsalar da yumurtalar aracılığı ile döngüyü sürdürürler. Tüy bit yumurtaları hızla yumurtadan çıkar ve 2-3 gün içinde perileri denen genç bitler üretir. Su perileri, tamamen olgunlaşmadan önce larva aşamasından geçer. İstila tedavi edilmeden devam ederse, tüyler güve yemiş görünümlü olabilir. Neyse ki, bitler ortadan kaldırıldıktan sonra hasarlı veya kayıp tüyler yeniden büyür.

Kuşlarda Bitlerin Belirtileri;

- Sürekli temizlenme isteği
- Kaşınma
- Kafes demirlerine oyuncaklara kafasını sürtme
- Tüyleri koparma isteği
- Hafif tüy hasarı ve renk değişikliği
- Huzursuz ve ağırlaştırılmış davranışlar

Kuşlarda Tüy Bitlerinin Teşhisi

Veteriner fiziki muayene ile paraziti teşhis edecektir. Teşhis, büyütme cihazının kullanımı ile olur. Bu amaç için bir otoskop uygun olabilir. Klinik belirtiler büyük olasılıkla belirgin olacaktır; kanattaki bitlerin varlığı, düzensiz güve yemiş tüyler ve kuşunuzun yaşayacağı sürekli kaşıntı, teşhise hızlı bir şekilde işaret edebilir. Evde kuşlarınızın sürekli kaşınması, tüy yolması, tünek, kafes içi-çevresi ve tül üzerinde siyah-beyaz-kırmızı minik böceksi canlılara rastlamak bit ve parazitleri işaret edebilir.

Kuşlarda Tüy bitlerinin Tedavisi;

Öncelikle bit sorunu ile karşı karşıyaysanız ilk yapacağınız işlem Kafesi ve kafese dahil olan tüm ekipmanları (Tünek, suluk, yemlik, oyuncaklar vb) düzenli bir şekilde bit sorunu bitene kadar günlük olarak yıkamanız olacaktır.

Veterinerlerde bulunabilecek ve uygulanabilecek ense damlası diye tabir edilen ilaçlar kuşların ense kısmına 1 damla olarak kullanılması ilgili ilacın kuşların derileri yolu ile kanlarına karışmasını sağlar ve kuşları ısıran parazitlerin ve tüy bitlerinin zehirlenerek ölmesini sağlayacaktır. Veterinerin uygun görmesi durumunda ilgili ilacın tekrar kullanımı mümkün olmaktadır. Bunun dışında bit ve parazitler için üretilmiş olan spreyleme yöntemli ilaçlar da mevcuttur fakat çok tavsiye edilmemekle birlikte çok etken olmamaktadır.

Kullanılan Bazı Bit ilaçları;
- Vilmectin
- Blotic
- Avromec

Vilmectin'in uygulandığı bölgenin kelleştiği söyleniyor. Doğru mu?

Hocam bu vilmectini nereden bulabilirim? Ve nasıl kullanmalıyım acaba? 9 aylık ve 4 aylık kuşum var arka balkonu bitler sardı kumru yavrulaması sonucu bu yüzden ben önlemini almak istiyorum şimdiden kullanmak istiyorum. Oluşmasını önleyelim en azından :) Evi ilaçlattık ama kuşlarda olup olmadığını bilmiyorum baktım detaylı bir şekilde bir şey göremedim.

Hocam bu vilmectini nereden bulabilirim? Ve nasıl kullanmalıyım acaba? 9 aylık ve 4 aylık kuşum var arka balkonu bitler sardı kumru yavrulaması sonucu bu yüzden ben önlemini almak istiyorum şimdiden kullanmak istiyorum. Oluşmasını önleyelim en azından :) Evi ilaçlattık ama kuşlarda olup olmadığını bilmiyorum baktım detaylı bir şekilde bir şey göremedim.
Vilmectin, Blotec, Avromec veteriner yada hayvansal ilaç satan yerlerde bulunabilir lakin bulmak zor olabilir, bitason ise internette satılıyordu en son. Kuşun ense kısmına üfleyip derisi görününce 1 damla damlatıyorsunuz fazla kullanımı sağlıklı değil 1 damlayı aşmayınız ardından kuşu 2 gün yıkamayın yada spreyleme yapmayın. Kafesi ve ekipmanları temizleyebilirsiniz.

Bulamıyorsanız yardımcı olayım size

Çift kuşlardan dişi olan sürekli erkeğin kafa arkasını kaşımakta bu bit ya da farklı bir duruma gebe midir? Böyle bir durum var ise hangi ilacı tavsiye edersiniz?

Çift kuşlardan dişi olan sürekli erkeğin kafa arkasını kaşımakta bu bit ya da farklı bir duruma gebe midir? Böyle bir durum var ise hangi ilacı tavsiye edersiniz?
Dişi, erkekteki biti görüp de, gidip kafasını kaşımaz. Birbirlerine kur yapıyorlardır.

Öncelikle herkese merhabalar 3 aylık muhabbet kuşumuzun son günlerde normalden çok kaşındığını kafasını tüneğe sürtüğünü gözlemledim kafesini haftalık tüm ekipmanları daill özenle yıkıyorum sprey sıkıyorum ve kafes tabanına bit tozu serpiyorum. Kuşunda kanat altlarına kuyruk kısmına albino sprey kullanıyorum bunun dışında ekstra ne yapabilirim dün kafes altına peçete serdim herhangi bir bit ile karşılaşmadım sabah baktığımda temiz bir şekilde duruyordu. bu kaşıntıları tüy yenilediği için olabilir mi normal midir bu kaşıntıları acaba.

Öncelikle herkese merhabalar 3 aylık muhabbet kuşumuzun son günlerde normalden çok kaşındığını kafasını tüneğe sürtüğünü gözlemledim kafesini haftalık tüm ekipmanları daill özenle yıkıyorum sprey sıkıyorum ve kafes tabanına bit tozu serpiyorum. Kuşunda kanat altlarına kuyruk kısmına albino sprey kullanıyorum bunun dışında ekstra ne yapabilirim dün kafes altına peçete serdim herhangi bir bit ile karşılaşmadım sabah baktığımda temiz bir şekilde duruyordu. bu kaşıntıları tüy yenilediği için olabilir mi normal midir bu kaşıntıları acaba.
3 aylıksa ilk tüyüne giriyor olabilir. Bu durumda da kaşınması normaldir. Sprey tarzı ürünlerin hiçbir faydası olmaz boşuna kullanıp kuşu strese sokmayınız.
Bit, parazit gibi sıkıntıların çözümleri sprey değil, ense damlasıdır.

3 aylıksa ilk tüyüne giriyor olabilir. Bu durumda da kaşınması normaldir. Sprey tarzı ürünlerin hiçbir faydası olmaz boşuna kullanıp kuşu strese sokmayınız.
Bit, parazit gibi sıkıntıların çözümleri sprey değil, ense damlasıdır.
Az önce ense damlası için gittiğimde gözle görülür bit pire ile karşılaşmadıysan kullanma o tarz damlaları tamamen bu tüy dökümü ile alakalıdır 3 aylıkmış zaten dedi düzenli kafes temizliği yap vitaminlerini ver havuç yumurta sarısı elma falan ver dedi. O spreyide kullanmamamı söylediler sizin gibi :)

Son düzenleme:
Az önce ense damlası için gittiğimde gözle görülür bit pire ile karşılaşmadıysan kullanma o tarz damlaları tamamen bu tüy dökümü ile alakalıdır 3 aylıkmış zaten dedi düzenli kafes temizliği yap vitaminlerini ver havuç yumurta sarısı elma falan ver dedi. O spreyide kullanmamamı söylediler sizin gibi :)
Ense damlasının bir zararı olmazdı, şüphe varsa bir damla damlatılabilirdi önlem amaçlı ama bit vs görmediyseniz kullanılmaması da isabet olabilir.
Tüyde olduğunu anlamanız basit, beyaz içlik tüyleri dökülür, kafası diken diken beyaz ve siyah tüy tüpleri olur. Kafes tabanında tüyleri dökülür vs 🙂

Ense damlasının bir zararı olmazdı, şüphe varsa bir damla damlatılabilirdi önlem amaçlı ama bit vs görmediyseniz kullanılmaması da isabet olabilir.
Tüyde olduğunu anlamanız basit, beyaz içlik tüyleri dökülür, kafası diken diken beyaz ve siyah tüy tüpleri olur. Kafes tabanında tüyleri dökülür vs 🙂
Herhangi bir bit pireye rast gelmedim dün akşam yine kafes altın peçete serdim hiç öyle bit falan görmedim sadece normalden çok kaşınması beni şüphelendirdi kafasını falan tüneğe sürtüyor geliyor parmağıma kafasını boynunu sürtüyor. Kafasında diken diken tüy tüpleri yok fakat kaşınırken içlik tüylerini çıkarıyor arada ama kafes altında tüyleri yok daha öyle.

Malesef dün kırmızı bite rastgeldim kafesi ve tüm ekipmanları sıcak sabunlu su ile yıkadım güzelce duruladım sirke ile de temizledim kalamar kemiğini tutan plastik kıskaç ile kemik arasına konuşlanmışlar bitler en çok orada rastladım bugünde veterinerden vilmectin alıp kuşun ensesine damlatacağım inşallah çözeriz bu sorunu

Malesef dün kırmızı bite rastgeldim kafesi ve tüm ekipmanları sıcak sabunlu su ile yıkadım güzelce duruladım sirke ile de temizledim kalamar kemiğini tutan plastik kıskaç ile kemik arasına konuşlanmışlar bitler en çok orada rastladım bugünde veterinerden vilmectin alıp kuşun ensesine damlatacağım inşallah çözeriz bu sorunu
Geçmiş olsun. Bitlerden kurtulmak bazen zulüm olabiliyor maalesef. Eve yayılmaz inşallah. Tüm ekipmanları bulaşık makinesine atın. Yüksek sıcaklıkta yıkayın. Gerekirse çöpe atın ve yenisini alın. Ense damlası mutlaka sms mutlaka yapılmalı. İlk uygulamadan 1 hafta sonra tekrar yaptırmalısınız.
Damlanın ense derisine damladığına emin olun hafifçe ovalayın.

Geçmiş olsun. Bitlerden kurtulmak bazen zulüm olabiliyor maalesef. Eve yayılmaz inşallah. Tüm ekipmanları bulaşık makinesine atın. Yüksek sıcaklıkta yıkayın. Gerekirse çöpe atın ve yenisini alın. Ense damlası mutlaka smmutlaka yapılmalı. İlk uygulamadan 1 hafta sonra tekrar yaptırmalısınız.
Damlanın ense derisine damladığına emin olun hafifçe ovalayın.
Çok teşekkür ederim vilmectin alıp ensesine 1 damla uyguladım hafif masaj yaptım veteriner 15 gün sonra 1 damla daha yap sonra yapma dedi yeniden tünekleri ekipmanları temizledim tüneklerin uç kısımlarını avucuma vurunca döküldü 5-6 tane bu vilmectinden suya 2-3 damla atıp sprey olarak kullanılabilir mi kafes temizliği için

Çok teşekkür ederim vilmectin alıp ensesine 1 damla uyguladım hafif masaj yaptım veteriner 15 gün sonra 1 damla daha yap sonra yapma dedi yeniden tünekleri ekipmanları temizledim tüneklerin uç kısımlarını avucuma vurunca döküldü 5-6 tane bu vilmectinden suya 2-3 damla atıp sprey olarak kullanılabilir mi kafes temizliği için
Hiç o şekilde kullanıldığını duymadım açıkçası.
Yani faydası olur mu bir fikrim yok maalesef

Hiç o şekilde kullanıldığını duymadım açıkçası.
Yani faydası olur mu bir fikrim yok maalesef
Teşekkür ederim veterinerden 20ml şişede aldım bayada çok malum aklıma o geldi de acaba suyun içine 2-3 damla atıp ekipmanları temizlerken kafesi temizlerken fısfıs yaparak kullanılır mı diye aklıma düştü :) Bunu bi araştırayım bakalım birde bu uygulamayı 1 hafta sonra yapsam zararı olmaz demi kuşa veteriner 15 gün sonra yap dedi de

Teşekkür ederim veterinerden 20ml şişede aldım bayada çok malum aklıma o geldi de acaba suyun içine 2-3 damla atıp ekipmanları temizlerken kafesi temizlerken fısfıs yaparak kullanılır mı diye aklıma düştü :) Bunu bi araştırayım bakalım birde bu uygulamayı 1 hafta sonra yapsam zararı olmaz demi kuşa veteriner 15 gün sonra yap dedi de
Yumurtlama süreleri 1 hafta diye öyle dedim. Şayet 15 gün sonra tekrar yapacaksanız bir hafta sonra yapmayın ama yapmayacaksanız zararı olmaz.

Yumurtlama süreleri 1 hafta diye öyle dedim. Şayet 15 gün sonra tekrar yapacaksanız bir hafta sonra yapmayın ama yapmayacaksanız zararı olmaz.
Ben en iyisi 1 hafta sonra yapayım forumlarda da 1 hafta sonra yapılabileceği yazıyor kısa sürede çözmem lazım kuş strese giriyor kaşınırken

Geri