Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı farklı yollar ile tespit edilir. Genel kanı kuşların ceresinin koyu mavi ya da pembe olduğunda erkek, beyaz, açık mavi ve kahve rengi olduğunda ise dişi olmalarıdır. Ancak bazı durumlarda usta kuşçuların bile tahminleri doğruyu yansıtmamaktadır. Yazımının devamında sizlere en az hata ile cinsiyet tespiti için resimli ve örnekli bir yazı sunuyoruz.

muhabbet-kusu.jpg

Genel olarak erkek kuşların davranışları
-Dişilere göre daha hareketlidirler ve yerlerinde duramazlar, sağa sola geçerler.
-Daha uzun ötüşleri vardır ve öterken de başlarını sallarlar.
-Cere renkleri genelde mavi, koyu mavi ve koyu pembe tonları arasında değişir.

Genel olarak dişi kuşların davranışları
-Erkek kuşlara göre hareketsizdirler.
-Kısa kısa öterler ve genelde agresif ve dominant tavırlar sergilerler.
-Cere renkleri genelde beyaz, kahve rengi ve açık pembe tonları arasında değişir.

Cere dediğimiz yeri kuşun burnu olarak tabir edebiliriz. Resimde de cerenin nerede olduğunu açıkça görebiliriz.

cere.jpg

Aşağıdaki galerilerde erkek ve dişi muhabbet kuşlarının cinsiyetini anlamak için resimli örnekler yer almaktadır.

Erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır

Erkek-Muhabbet-Kusu13-10-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-9-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-8-150x150.jpg

Erkek-Muhabbet-Kusu-7-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-6-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-5-150x150.jpg

Erkek-Muhabbet-Kusu-4-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-3-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-2-150x150.jpg

Erkek-Muhabbet-Kusu-11-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-10-150x150.jpg
Erkek-Muhabbet-Kusu-1-150x150.jpg

Erkek-Muhabbet-Kusu-150x150.jpg

Dişi muhabbet kuşu nasıl anlaşılır

Disi-Muhabbet-Kusu-9-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-8-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-6-150x150.jpg

Disi-Muhabbet-Kusu-25-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-24-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-2-150x150.jpg

Disi-Muhabbet-Kusu-19-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-18-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-17-150x150.jpg

Disi-Muhabbet-Kusu-16-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-15-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-13-150x150.jpg

Disi-Muhabbet-Kusu-11-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-1-150x150.jpg
Disi-Muhabbet-Kusu-150x150.jpg

Paylaşım için sağolasın, benimkiler gibi açık renk yavrularda çok zor oluyor cinsiyet tespiti, insana en fazla lazım olan bilgi.

Rica ederim Muammer abim :) Yavrularda cinsiyet belirleme biraz zordur ama cinsiyetinden emin olmadığınız kuşlarınızın fotoğraflarını forumda gerekli kategoriye konu açarak bizlerle paylaşırsanız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız güzel abim :)

sağolasın kardeş bende elimden geldiğince forumda faydalı olmaya çalışırım.

Buradaki resimlere gore benim kusumda erkek :s ama kafam cok karısti emegine saglik

selam arkadaslar benbim bir dişi die bildigim kusum var burun kusmı soluk mavi yanına bir erek kusladım zamana zaman anlasıyor lar zaman zaman kavga ediyorlar kızısmaları için ne yapa bilirim

kuslarimin cinsiyeti hakkında bilgi verirmisiniz. Şimdiden tskler

slm arkadaşlar bende 2 çift muhabbet kuşu var dişilerin konuşmadığını duymuştum ama benim 2 kuş da konuşuyo lütfen yardım!

ARKADAŞLAR BENİM KUŞLARIN CİNSLERİNİ VE TAHMİNİ YASLARİ NEDİR ŞİMDİDEN TSK EDERİM..

Başka anlayan yok mu su kuşların cinsinden allah aşkına

Arkadaşlar şu kuşların cinslerini söyleseniz de ona göre kuşları değiştireyim beyaz olani bana dişi diye verdiler onun için aynı cins ise kuşu değiştireyim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tugay kardeşim kuşlarının ikiside dişi ayırmanı tavsiye ederim ikiside yerli.

Arkadaşlar merhaba.
9 ay önce balkondayken parmağıma gelen muhabbet kuşu sonrasında ben de eski hobime geri döndüm. Kafes yaptım,yediği önünde yemediği ardında derken bir de eş alalım dedik hanımla. Bursa'da üretici bir arkadaştan dişi diye aynı renkte ve boyda bir kuş aldık. Ancak aradan 7 ay geçmesine rağmen herhangi bir kuluçka durumu yok :) O yüzden eğer yardımcı olabilirseniz cinsiyetini belirlemek istiyorum. Fotoğrafları mevcut,gerekirse videolarını da gönderebilirim.
https://skydrive.live.com/redir?resid=E5026AD6D8DFAD2B!359&authkey=!ABPmJnacOpje-bA&v=3
https://skydrive.live.com/redir?resid=E5026AD6D8DFAD2B!360&authkey=!AKS1vrgCDcvGoAY&v=3
Gagası koyu mavi olan balkona gelen,diğeri üreticiden alınan.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar merhaba.
9 ay önce balkondayken parmağıma gelen muhabbet kuşu sonrasında ben de eski hobime geri döndüm. Kafes yaptım,yediği önünde yemediği ardında derken bir de eş alalım dedik hanımla. Bursa'da üretici bir arkadaştan dişi diye aynı renkte ve boyda bir kuş aldık. Ancak aradan 7 ay geçmesine rağmen herhangi bir kuluçka durumu yok :) O yüzden eğer yardımcı olabilirseniz cinsiyetini belirlemek istiyorum. Fotoğrafları mevcut,gerekirse videolarını da gönderebilirim.
redir

redir

Gagası koyu mavi olan balkona gelen,diğeri üreticiden alınan.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Hocam ayrı bir konu acın daha cabuk sonuc alırsınız. Es olduklarına eminmisiniz birde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri