Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu dışkısı

gokselll

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 6 aydır 2 aylıkken aldığım muhabbet kuşuma bakıyorum ve bugün hiç bir sıkıntısı olmayan kuşun dışkısının değişik ve biraz sessiz oldugunu farkettim şu an da konuşuyor (kelime söylüyebiliyor) ama halsiz ve kafesinin köşesinden çıkmıyor. Dışkısı çok garip ve yapışkan bir kıvamda ne oldugu konusunda yardım edebilirmisiniz? (Ballı kraker bulunduruyordum kafesinde forumda okuduktan sonra bugün hemen çıkarttım)

Ekli dosyalar

• 8d070366-bca0-4f16-a6d6-c1cf56c0dd96.jpg
    8d070366-bca0-4f16-a6d6-c1cf56c0dd96.jpg
    201.1 KB · Görüntüleme: 50
sıcak ortamda tutun ve probiyotik desteği verin
Kefir

Son düzenleme:
Şimdi suluğuna Elma sirkesi koyucağım evde probiyotik şu an da bulunmuyor fakat yarın alabilirim enerjisi yerine geldi biraz elma yedittirince fakat kafesinin içinde yaptığı dışkı gene aynı şekildeydi

Dün akşam ilk fotoğrafta ki gibiydi fakat bu sabah normale döndü sanırım çok daha eskisi gibi dışkıladı
35131
35132

Bildiğimiz kefir değil mi yoksa probiyotik diazyme isimli olan ilaç mı lazımdır? (kuşlar için bir tek onu bulabildim)

Hocam kusun göğüs kısmını kontrol eder misiniz sivrilik var mı ?
Kuşta halsizlik, yem yeme durumu nedir. Eğer olumsuz ise ciddi hastalık olabilir gibime geldi.

Hocam kusun göğüs kısmını kontrol eder misiniz sivrilik var mı ?
Kuşta halsizlik, yem yeme durumu nedir. Eğer olumsuz ise ciddi hastalık olabilir gibime geldi.
Kuşun yeme durumu çok iyi neşe durumu falan da tuvaleti normale döndü göğüs kısmında sivrilik var gibi elime alamadığım için bezle yakalayabiliyorum sadece eli sevmiyor alıp bi bakmayı denedim ama hissettim birazcık sivrilik

Kuşun yeme durumu çok iyi neşe durumu falan da tuvaleti normale döndü göğüs kısmında sivrilik var gibi elime alamadığım için bezle yakalayabiliyorum sadece eli sevmiyor alıp bi bakmayı denedim ama hissettim birazcık sivrilik
Dışkı şekli normale döndüyse iyi haber. Sivriliği, kuruma denen hastalık için sormustum. E-coli, Salmonella,Trikomoniasis gibi enfeksiyon hastalıkları ciddi hastalıklar. Ben de kuşlarımdan birini bunlar yüzünden kaybettim. Siz yine de dışkı kontrolü yapın dışkıda buna benzer sorun devam ederse üzerine birde halsizlik eklenirse veterinere götürmelisiniz geç olmadan. Sivrilik, kabarıklık, zayıflık, dengede duramama ve dıskıda tuhaflık bu hastalıgın belirtilerinden. Bu dönemi atlatması için bağısıklıgı güçlendirmek için haftada bir kefir + probiyotik verebilirsin hastalığa karşı dirençli olur ve daha ileriye gitmeden iyeşir. Dediğim gibi şüplenirseniz bir daha tedaviye baslanması lazım.

Sivrilik zayıflığın işareti. Eşittir hastalık denilemez fakat yukarda yorumda belirtilen belirtiler beraberinde gözlemlendiğinde akla hastalık şüphesi gelmeli. Dışkının normale dönmesi güzel.

kefir takviyesi yapıcağım bundan sonra arada bir ballı krakerleri de çöpe attım arada bir elma gibi iyi gelen meyveler ile takviye ediceğim sivrilik belli olmuyor elimle dokununca anladım sadece kilosu ortalama gibi

Ballı krakeri evde yapabilirsen kendin yapmaya calıs. Dal darı da verebilirsin kuşlar severek yiyiyor. Sarı veya kızıl darı türleri var.
Meyveler baya fayda sağlar . Mesela ben havuç, muz(bazen), yumurta, yumurta kabugu, bebe bisküvisi ile mama yapıp haftada bir veriyorum bunu da deneyebilirsin baya fayda sağlar. Kefirin laktozsuz olmasına dikkat edersen yeterli . Vitamin ve probiyotik olarakta Aminosol pharmax(vitamin), diazyme 256 (probiyotik ) kullanabilirsin.

Biraz düzeldikten sonra gene dışkısı bu hale geldi sizce problem nedir (konuyu baştan çıkartıyorum kusura bakmayın) bir tanıdığa sorarak multivitamin takviyesi ile sessiz stressiz alanda bıraktım kendisini kırmızılık olan yeminin içinden düşmüş yemliğin başında oturuyor
35242

Biraz düzeldikten sonra gene dışkısı bu hale geldi sizce problem nedir (konuyu baştan çıkartıyorum kusura bakmayın) bir tanıdığa sorarak multivitamin takviyesi ile sessiz stressiz alanda bıraktım kendisini kırmızılık olan yeminin içinden düşmüş yemliğin başında oturuyor Ekli dosyayı görüntüle 35242
Tüm dışkıları etrafında leke mi bırakıyor? Gözlem yapın hepsi böyle lekeli mi? Mikrobik duruma işaret eder lekeli dışkı.

Geri