Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Eğitmek

Eyüpcan YATMAZ

Paylaşımcı Üye
Selamun Aleykum hayırlı günler. Size birçok internet sitesinde,makalelerde geçen "Ele alıştırmak için,eğitmek için erkek kuş almalısınız " konusu hakkında birkaç şey söylemek istedim. Öncelikle arkadaşlar bu görüşü tam anlamıyla doğru bulmuyorum,ne kadar erkek kuşlar dişilere oranla bir tık daha yatkın denilsede bence kuşu eğitip eğitemediğimizin 2 sebebi var;
  • ilk sebep kuşun karakteri ile alakalı nasıl derseniz gözlemlediğim deneyimlediğim kadarıyla bazı yavrular daha yuvada yeni yeni yem kırmayı öğrenmeye başladıkları süreden itibaren kişiliği agresif oluyor sürekli gaga atıyor,sürekli sizden kaçıyor(eğitilmez değil ama uğraştırır)
  • ikinci sebebi ise sizin kuşa karşı olan tavrınız,davranışlarınız,ilginiz,sevginiz şöyle ki siz kuş sevmediği halde kafesten çıkarırken veya kafese koyarken kasabın koyunu yakalamaya çalıtığı gibi kuşun üstüne üstüne gidip avuçlarsanız kuşu kuş tabikide sizden korkup kaçmak isteyecektir.

Daha net bir örnek olsun diye kendimden örnek vereyim başımdan geçen olayı anlatayım.
Ben geçen sene başında çiftimden 5 adet yavru almıştım,3 parçalı mavi 2 tane tek renk fıstık yeşili yavru. Bu yavrulardan fıstık yeşil olan kuşlardan birini kendime eğitmeyi düşündüm farklı kafese alıp başka odaya götürdüm. Uysal bir kuş olduğundan ilk günden parmağımıza falan geliyordu. Yaklaşık 1 hafta sonra uzun yıllardır tanıdığım komşumuzun 4/5 yaşlarında ki kızı çok istedi yavruyu , bende çocuktur hevesi kırılmasın mutlu olsun,birazda canlı sevgisi aşılamak amacıyla hediye ettim. O günden sonra kuşu ara ara nadiren gördüm,her gördüğümde de bizim kuş verdiğim ailedeki her bireyin elinde duruyor başlarına falan çıkıyor ama küçük kız kuşu sevmek amacıyla istemsizcede olsa fazla sıktığından,kuşu avuçladığından kızdan kaçıyordu hatta en son gördüğümde kuşu o kadar hırçınlaştırmıştı ki ısırmayan uysal kuş şimdi parmağını uzattığın an parçalayacakmış gibi ıssırıyordu. Geçtiğimiz günlerde de verdiğim ailenin yeni bir çocukları oldu bende bebeği görmeye gittiğimde de hem kuşlarla bebekten dolayı ilgilenemediklerinden hemde tüyü,tozu bebeğe zararlı olabilme ihtimalinden dolayı kuşu bir süreliğine geri aldım. Alıp getirdiğim gece kuş yaklaştırmadı bile kendine o kadar hırçındı gece kuşu yalnız bıraktım bu sabah kuşla biraz ilgileneyim dedim 2/3 dakika uğraşın sonunda geri eskisi gibi uysal haline döndü ne ıssırıyor nede gaga atıyor. Ve şuanda tüye girmiş 1 yaşından biraz büyük kızışmaya başlamış dişi bir kuş. Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın ama demem o ki yavru dişi kuş alıp yeterince ilgilenmeyip ve kuşun istemediği şekilde davranıp ondan sonrada eğitemeyince gidip internetteki göreceli bilgilere dayanarak neden eğitemedin neyi yanlış yaptın diyince " Ben en iyi şekilde baktım ilgilendim ama bu kuş dişi ondan eğitilmiyor yada eğitemedim" diyip işin içinden sıyrılmaya çalışmayın lütfen,kaplanmı ki bu canlı eğitemeyesin internette birçok eğitimli,konuşan dişi kuş resim ve videoları var herşey sizin kuşla yeterince ilgilenmeniz,kararlılığınızla alakalı ha birde empati kurarak ona göre kuşa davranmanız. Yine uzun uzun yazdım kusura bakmayın ama piyasada da kuş eğitimi için böyle bir ön yargı ve düşünce var. Aşşağıya da bendeki dişi kuşun fotoğraflarını ekliyorum. Ayrıca belki uyaranlar olabilir kuşun kanatlarında bir anormallik var tahminimce zamanında verdiğim küçük kız sevmek amaçlı biraz fazla hırpalamış ondan dolayı öyle.
NOT: Yazdıklarım sadece kendi şahsi görüşüm,deneyimim ve gözlemlerim sadece size sevgi,ilgi ve alakayla yanlış bilinen şeylerin öyle olmadığını anlatmak istedim.
20190409_122959.jpg
20190409_122954.jpg
20190409_123051.jpg

Ekli dosyalar

• 20190409_123051.jpg
    20190409_123051.jpg
    1,017.6 KB · Görüntüleme: 3
Maşaallah hobihanemden yüzlerce kuş geçti şuan 50 ye yakın muhabbet kuşum var ama 6 yaşında olan dişi kuşum vardı evde bakıyordum yavruluğundan beri defalarca yavrularını aldım torunları oldu vs onun sevgisini onun bana cana yakınlığını anlatamam onla aramızdaki Hukukun önüne geçen bir dost henüz olmadı. Bence de dişi kuşlarda konuşur ve erkek kuşlardan daha fazla sadık olurlar sevdiklerine..

Maşaallah hobihanemden yüzlerce kuş geçti şuan 50 ye yakın muhabbet kuşum var ama 6 yaşında olan dişi kuşum vardı evde bakıyordum yavruluğundan beri defalarca yavrularını aldım torunları oldu vs onun sevgisini onun bana cana yakınlığını anlatamam onla aramızdaki Hukukun önüne geçen bir dost henüz olmadı. Bence de dişi kuşlarda konuşur ve erkek kuşlardan daha fazla sadık olurlar sevdiklerine..
Aynen öyle abi,herşey kuşa bakan kişinin sevgisiyle alakalı bir durum sen kuşun yerine kendini koyup bir dost arkadaş gibi yaklaşır ona göre davranırsan yeterince ilgi ve sevgiyle kısa zaman sonra istediğine ulaşırsın. İlk defa kuş alıp besleyecek arkadaşlara da çevresindeki insanlar , internetteki yazılar sürekli erkek kuş sadece eğitilir ve konuşulur mantığıyla bilgi verdikleri için dişi kuştan kaçıyorlar. Bende bir nebze olsun bu konuya bir açıklık getirmek amaçlı bu yazıyı yazdım belki birkaç abim veya kardeşlerim okurda önyargılarını kırıp dişi kuşlara olan bakışlarını değiştirirler ve herşeyin sadece kendi ilgileriyle alakalı olduğunu anlarlar

Geri