Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu için Pelet yem

Cerenalyun

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba,
Yaklaşık 7 aylık erkek bir muhabbet kuşum var. Henüz hiç pelet yem kullanmadım ve hangi yem markası daha kaliteli bilemiyorum. Türkiye'de satışı olan Versele Laga, Psittacus ve Energy Cube gibi markalar var. Fiyatı nispeten uygun olduğu için Versele Laga Nutribird B14 almayı düşünüyordum ama yemler renklendirilmiş. Bildiğim kadarıyla renkli yemler önerilmiyor.
Hangi markayı önerirsiniz? Siz hangisini kullanıyorsunuz? Yardımcı olursanız sevinirim.

selamlar,
En iyi pelet yem Harrison Bird Food fakat ülkemizde bulunmuyor.
Psittacus bir ara geldi , şu an o da yok.
Ben Versele Laga Nutribird kullanıyorum, memnunum.
Ürün incelemeleri bölümünden bu pelet yemler hakkında yazılarımı bulabilirsiniz.

selamlar,
En iyi pelet yem Harrison Bird Food fakat ülkemizde bulunmuyor.
Psittacus bir ara geldi , şu an o da yok.
Ben Versele Laga Nutribird kullanıyorum, memnunum.
Ürün incelemeleri bölümünden bu pelet yemler hakkında yazılarımı bulabilirsiniz.
Psittacus Micro Formula ürünü bazı kaynaklarda ulaşılabilir durumda. İkisinden birini seçme şansım varsa hangisini önerirsiniz?
Versele Laga kaliteli bir yem ama Nutribird ürününün renkli olması beni endişelendiriyor. Kendi sitesi dahil de olmak üzere renklendiriciler hakkında herhangi bir bilgi bulamadım. Doğal ve bitkisel kaynaklı boyalar olmasını umuyorum ama emin de olamıyorum.
Siz ne kadar süredir kullanıyorsunuz?

Bir de nasıl alıştırdınız acaba?Benim de elimde şu an Psittacus Micro var ama ne yaptıysam yemiyor.

ortalama 1 yıldır kullanıyorum.
psittacus var ise onu alın.

ben direkt olarak yeni pelet yemi koyup alışmasını bekliyorum.
Benim monk papağanım neredeyse her şeyi yediği için hiç bir zorluk çekmedim.
Alıştırma için eski yem ile yeni yem karıştırın zamanla eski yemin oranını düşürün.

ben direkt olarak yeni pelet yemi koyup alışmasını bekliyorum.
Benim monk papağanım neredeyse her şeyi yediği için hiç bir zorluk çekmedim.
Alıştırma için eski yem ile yeni yem karıştırın zamanla eski yemin oranını düşürün.
Öyle de denedim ama yemleri yiyip pelete dokunmadı.Mamaya falan katıp bi süre daha denerim olmazsa.

Bir de nasıl alıştırdınız acaba?Benim de elimde şu an Psittacus Micro var ama ne yaptıysam yemiyor.

Yemiyorsa vardır bi bildiği :) Kuşlar içgüdüsel olarak vücutlarına zararlı olan şeyleri yemezler. Birde bu pelet yemlerde bağımlılık yapıcı maddelerin olduğu söyleniyor. Kuşlar bir kere alışınca başka birşey yemiyorlarmış pelet yem verilmezse kendisini kafeste sağ sola atıyorlarmış yavruları varsa yavrularını dövüyorlarmış hırçınlaşıyorlarmış vs vs. Zaten bir çok kişi bu pelet yemleri yediremiyor kuşlara bir türlü yemiyorlar. Bir kere alışıncada bırakamıyorlarmış :)

Yemiyorsa vardır bi bildiği :) Kuşlar içgüdüsel olarak vücutlarına zararlı olan şeyleri yemezler. Birde bu pelet yemlerde bağımlılık yapıcı maddelerin olduğu söyleniyor. Kuşlar bir kere alışınca başka birşey yemiyorlarmış pelet yem verilmezse kendisini kafeste sağ sola atıyorlarmış yavruları varsa yavrularını dövüyorlarmış hırçınlaşıyorlarmış vs vs. Zaten bir çok kişi bu pelet yemleri yediremiyor kuşlara bir türlü yemiyorlar. Bir kere alışıncada bırakamıyorlarmış :)

Evet bende bugün @Hazal16 ya sorduktan sonra palet yemlerin ne olduğunu ilaç ve mamaları aldığım kuş konusunda gayet bilgisi olan veterinerime sordum var mı diye. Oda palet yem hayvanı oldukça hırçınlaştıryor kullanmanı tavsiye etmem dedi.

pellet yemlerin boyutu büyük oldugu için muhabbet kuşları yemekte zorlanabilir.Ben türk yapımı pupa pelet yem kullanıyorum papağanım için maşallah ilk geldigi gün yemeye başladı.Eğer sizinki yemiyorsa yemligine her gün belli bir miktar koyun.Aradan 3 ayda geçse koymaya devam edin.Mutlaka bir gün tadına bakacaktır.Pellet yemden asla şaşmayın.Vücud ihtiyaçlarının %80 lik bir kısmını barındıran yemler pellet yemlerdir.

Evet bende bugün @Hazal16 ya sorduktan sonra palet yemlerin ne olduğunu ilaç ve mamaları aldığım kuş konusunda gayet bilgisi olan veterinerime sordum var mı diye. Oda palet yem hayvanı oldukça hırçınlaştıryor kullanmanı tavsiye etmem dedi.
İşin ilginç yanı Türkiye'de "uzman" olarak kendisini niteleyen 2 veteriner kliniği de tavsiye ediyor çıkmaz bir konu

pellet yemlerin boyutu büyük oldugu için muhabbet kuşları yemekte zorlanabilir.Ben türk yapımı pupa pelet yem kullanıyorum papağanım için maşallah ilk geldigi gün yemeye başladı.Eğer sizinki yemiyorsa yemligine her gün belli bir miktar koyun.Aradan 3 ayda geçse koymaya devam edin.Mutlaka bir gün tadına bakacaktır.Pellet yemden asla şaşmayın.Vücud ihtiyaçlarının %80 lik bir kısmını barındıran yemler pellet yemlerdir.
Aldığım yem zaten muhabbetler için mikro diye geçen bir yem.Sürekli yemesede arada sırada değişiklik olsa kötü olmaz diye düşünüyorum.Sonuçta içeriği çok zengin.Olmadı mamaya katarım o zamanlar yer,mamaya delirdiği için içinde ne varsa yiyor.

Evet bu pelet konusu mubişler için muamma, kesin iyi ya da kötü denemiyor galiba.Ben arada değişiklik olsun diye vericem sanırım.Elimde ki paket bitene kadar en azından.Zaten aynı marka bulunmuyor artık alıştırmanın bir anlamı olmayacak.

Aldığım yem zaten muhabbetler için mikro diye geçen bir yem.Sürekli yemesede arada sırada değişiklik olsa kötü olmaz diye düşünüyorum.Sonuçta içeriği çok zengin.Olmadı mamaya katarım o zamanlar yer,mamaya delirdiği için içinde ne varsa yiyor.

ben bildigimi söyleyeyim size.Pellet yemden asla şaşmayın en azından papağanlar için durum böyle. benim için işin özü budur.Üst mesajdada yazdım alıştırma evresi için sabırla her gün yemligine bir kaç tane koyun aradan 3 ayda geçse mutlaka tadına bakacaktır.Ben papağanıma 1 sene sonunda ananasa alıştırabildim.