Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ile seyahat

Katze

Meraklı Üye
Forumumuzda bu tip başlık göremediğim için ve kurban bayramı yaklaştığı için kuşumuzla seyahat ederken dikkat edilecekler konulu bir başlık açmak istedim.
+-eğer otobüs ya da uçakla seyahat yapacaksanız taşıma kafeslerine koymanız daha idealdir örnek; https://www.juenpetmarket.com/renkli-kus-tasima-kafesi-u-24424
+Yolculuktan 1 2 saat önce dal darı vermenizi tavsiye ederim. Protein oranı yüksek olduğu için hemen yer ve bir süre tok tutar. Yolculuktan 1 hafta önce multivitamin vermeniz ise direncini arttırır.
+Sabah yolculuk yapmanız kuşunuz gece uykusunu alacağı için daha elverişlidir.
+Kuşu arka koltuğa koyup sabitlemeniz gerekir hava akımına direkt maruz kalmaması için. Arka koltukta birisi oturuyorsa konuşarak sakinleştirmesi kuşun açısından iyi olur
+Kuşun kafesinin bir kısmını hava akımı almaması için streç filmle sarabilir ya da rüzgar ne taraftan geliyorsa o kısmını orta kalınlıkta bir örtüyle örtebilirsiniz. Aman dikkat edin havasız kalmasın
+Eğer streç film ile sararsanız yem ve su dökülmeyeceği için yemini suyunu verebilirsiniz. Örtüyle gidecekseniz molalarda susuz ve aç kalmamasına dikkat edin. Kuşlar dal darıya bayıldığı için yolculuk esnasında dal darı verebilirsiniz
+Kafesin içinde sallantılı oyuncak ya da salıncakları çıkarmanız gerek. Tünek koyulacaksa zemine yakın olması iyidir çünkü ani frenlerde yüksek mesafeden düşerse sakatlanma ihtimali var.
+Eğer yolculuk esnasında vapur kullanacaksanız görevlilere sorabilirsiniz yolcu bölümüne kafesi ile alıyorlar.
+Arabayla seyahat esnasında kafesin kapısının düzgünce kapalı olması büyük önem arz eder, panik yapıp dışarı çıkarsa arabada uçuşmaya başlayacağı için şoförün dikkatini dağıtır.
+Mola esnasında bir yere oturup yemek yenecekse kuşlara izin verilip verilmediğini sorun. Hem zevkli oluyor hem de arabada havasız kalır mı gibi sorulara kafanız takılmıyor.
+Demin dediğim gibi bir yere oturulacaksa ve yer açık alandaysa mutlaka rüzgar gelen yöne doğru örtüsünü örtün. Streç filmle kaplıysa böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Kişisel tavsiyem olarak molalarda besleyebilmek için kafesin kapısını streç filmle sarmayın. O yönü hep rüzgarın olmadığı tarafa dönük olsun.
+Sakinleştirmek için dal darı verirseniz aç kalmaz. Kuşlar bayıldığı için mekan zaman fark etmeden yer. Suyu dökülmeyecek şartlardaysa eksik etmeyin. Eğer dökülme ihtimali varsa molalarda oldukça dikkatlice kapağını açıp içirebilir ya da dıştan takılan sulukları takabilirsiniz.
+Kuşu kafesiyle arabadan çıkartırsanız çevresel etmenlere dikkat edin. Eğer kedi veya başka bir kuş varsa dikkatli olun kuşumuza saldırabilir iyice korkmasın hayvancağız.
+Yolculuğa giderken yanınızda terramycin alırsanız olası mantar gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Dal darı da bildiğim kadarıyla ishali kesmede yardımcı oluyor
Not:Her gün dal darı vermeyin, yağlanma yapar.
Eğer bir sorunuz varsa ya da diğer arkadaşlarımızın eklemek istediği bir şey varsa yazabilirsiniz.

Öncelikle teşekkür ediyorum böyle bir konu açtığınız için. Kendi arabamızla istanbuldan ankaraya gideceğiz yol 4 saat sürüyor. Zaten sürekli mola veririz 6 7 saate gideriz. 2 aylık kuşum var yavru olduğu için ne yapacağımı pek bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz rica etsem? Şimdiden teşekkür ederim :)

Öncelikle teşekkür ediyorum böyle bir konu açtığınız için. Kendi arabamızla istanbuldan ankaraya gideceğiz yol 4 saat sürüyor. Zaten sürekli mola veririz 6 7 saate gideriz. 2 aylık kuşum var yavru olduğu için ne yapacağımı pek bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz rica etsem? Şimdiden teşekkür ederim :)
Merhabalar, kuşunuz yavru olduğu için vitamin vermenizi tavsiye etmem. 40 dakikada bir beslerseniz ya da kafese hiç tünek takmayıp zeminde sabit durabilecek (biraz ağır) bir kapta yem ve su olursa bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Yumurta maması verebilirsiniz protein açısından ama üşeniyorum derseniz de dal darıda yeteri kadar protein olduğu için yolculuk esnasında dal darı yiyebilir. Eğer sabahtan yolculuğa çıkarsanız uzun süre mola vermenize gerek kalmaz uzun molalar genelde akşam yolculuklarında kuş bitkin düşmesin diye veriliyor. Klimanın rüzgarına falan da dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı çıkmaz, son olarak da farklı bir ortamda hafif sarsıntılı bir yol olursa kuşunuz korkup strese girebilir konuşup sakinleştirirseniz orada olduğunuzu hissettirirseniz daha da rahat yolculuk yaparsınız. Şimdiden hayırlı yolculuklar :)

Merhabalar, kuşunuz yavru olduğu için vitamin vermenizi tavsiye etmem. 40 dakikada bir beslerseniz ya da kafese hiç tünek takmayıp zeminde sabit durabilecek (biraz ağır) bir kapta yem ve su olursa bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Yumurta maması verebilirsiniz protein açısından ama üşeniyorum derseniz de dal darıda yeteri kadar protein olduğu için yolculuk esnasında dal darı yiyebilir. Eğer sabahtan yolculuğa çıkarsanız uzun süre mola vermenize gerek kalmaz uzun molalar genelde akşam yolculuklarında kuş bitkin düşmesin diye veriliyor. Klimanın rüzgarına falan da dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı çıkmaz, son olarak da farklı bir ortamda hafif sarsıntılı bir yol olursa kuşunuz korkup strese girebilir konuşup sakinleştirirseniz orada olduğunuzu hissettirirseniz daha da rahat yolculuk yaparsınız. Şimdiden hayırlı yolculuklar :)
Anladım teşekkür ederim peki bormalde nasıl beslemem gerektiği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Anladım teşekkür ederim peki bormalde nasıl beslemem gerektiği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kiraz gibi meyveler veriyorum ben genel olarak. Elma, karpuz, erik gibi meyveler verecekseniz aman dikkat edin çekirdeği zararlı. Marula bayılıyor veriyorum ancak yeşilliklerin fazlası da kuşumuza zarar. Kuşkunuz yem kırabiliyor mu?

Kiraz gibi meyveler veriyorum ben genel olarak. Elma, karpuz, erik gibi meyveler verecekseniz aman dikkat edin çekirdeği zararlı. Marula bayılıyor veriyorum ancak yeşilliklerin fazlası da kuşumuza zarar. Kuşkunuz yem kırabiliyor mu?
Evet yem kırabiliyor. Garden mix yetişkin yemi vardı onu veriyorum ve yiyor sorun olur mu? Haftada 2 gün suyuna çay kaşığının çeyreği kadar diazyme 256 (probiyotik) veriyorum, haftada 2 gün yumurta maması yapıp veriyorum ve 10 günde bir suyuna avisol vitamin katıyorum (tam dolu suluğa 12 damla)

Evet yem kırabiliyor. Garden mix yetişkin yemi vardı onu veriyorum ve yiyor sorun olur mu? Haftada 2 gün suyuna çay kaşığının çeyreği kadar diazyme 256 (probiyotik) veriyorum, haftada 2 gün yumurta maması yapıp veriyorum ve 10 günde bir suyuna avisol vitamin katıyorum (tam dolu suluğa 12 damla)
Kuşunuzu gayet sağlıklı besliyorsunuz yetişkin yeminden zarar geleceğini sanmıyorum ve içinde aspur olan yemler daha yararlı oluyor ben bundan veriyorum bayılıyor içinde gerçekten kurutulmuş meyve var https://www.hepsiburada.com/eurogold-special-meyveli-muh-kusu-yemi-500gr-pm-HB000007YSUX#reviews
Şuanda kuşunuz sağlıklıysa ekstra vitamin vermenize gerek yok çok iyi besliyorsunuz zaten. Yumurta mamasını yedikten sonra uçurursanız yağlanmanın da önüne geçersiniz

Kuşunuzu gayet sağlıklı besliyorsunuz yetişkin yeminden zarar geleceğini sanmıyorum ve içinde aspur olan yemler daha yararlı oluyor ben bundan veriyorum bayılıyor içinde gerçekten kurutulmuş meyve var https://www.hepsiburada.com/eurogold-special-meyveli-muh-kusu-yemi-500gr-pm-HB000007YSUX#reviews
Şuanda kuşunuz sağlıklıysa ekstra vitamin vermenize gerek yok çok iyi besliyorsunuz zaten. Yumurta mamasını yedikten sonra uçurursanız yağlanmanın da önüne geçersiniz
Her sabah uçuruyorum. Yemine de kendim aspu katıyorum zaten. Ayrı aspur almıştım onu yemine katıyorum. Bir ara çok vermiştim de ishal olmuştu eşek herif :) azalttım sonradan düzeldi. Bir de fazla kaşınıyor yavru olduğundan mıdır bilemedim. Az önce kanat altına falan baktım üfledim falan bit vs herhangi bir şeye rastlamadım. Bunun sebebi nedir ?

Her sabah uçuruyorum. Yemine de kendim aspu katıyorum zaten. Ayrı aspur almıştım onu yemine katıyorum. Bir ara çok vermiştim de ishal olmuştu eşek herif :) azalttım sonradan düzeldi. Bir de fazla kaşınıyor yavru olduğundan mıdır bilemedim. Az önce kanat altına falan baktım üfledim falan bit vs herhangi bir şeye rastlamadım. Bunun sebebi nedir ?
Muhtemelen tüylerini çekiştirip temizliyordur bitler genelde akşamları ortaya çıkar isterseniz tekrar bir kontrol edin